moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON chce bliżej współpracować z proobronnymi

Dwie organizacje proobronne – Fundacja „Combat Alert” oraz Jednostka Strzelecka 4051 z Włocławka – podpisały dziś umowy partnerskie z MON-em. Dzięki nim proobronni np. odciążą wojsko podczas szkoleń klas mundurowych, sami zaś zyskają szansę na nieodpłatne użyczenie niepotrzebnych wojsku nieruchomości. MON liczy na zacieśnienie współpracy z kolejnymi organizacjami.

Współpraca wojska z organizacjami pozarządowymi, proobronnymi i innymi partnerami społecznymi trwa od lat. Jej głównym założeniem jest m.in. angażowanie społeczeństwa w działania na rzecz obronności i dotycząca jej edukacja. Od ubiegłego roku organizacje proobronne mogą zawierać tzw. partnerskie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Jako pierwsze podpisały je dziś Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” oraz Stowarzyszenie Jednostka Strzelecka 4051 z Włocławka.

 

Szkolenia i nieruchomości

Obie organizacje zobowiązały się do przeprowadzenia co najmniej trzech szkoleń w roku dla członków innych organizacji pozarządowych działających na rzecz obronności oraz do wsparcia w zajęciach praktycznych uczniów, którzy biorą udział w programach edukacyjnych MON-u (chodzi m.in. o certyfikowane wojskowe klasy mundurowe, oddziały przygotowania wojskowego). Dotyczy to przede wszystkim szkoleń z łączności, terenoznawstwa, taktyki, rozpoznania, strzelectwa i pomocy medycznej. Dzięki temu odciążone zostaną jednostki wojskowe, które są angażowane do tych zadań, a ciężar szkolenia przejmą instruktorzy z organizacji proobronnych.

Wojsko będzie też mogło korzystać w określonych regionach z infrastruktury szkoleniowej proobronnych. – W przypadku naszej fundacji chodzi o województwa: podlaskie, mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie. W tym ostatnim mamy na przykład własny ośrodek szkoleniowy, który w razie potrzeb będziemy mogli udostępniać żołnierzom – mówi Marcin Korowaj, prezes Combat Alert.


Film: Combat Alert

Co organizacje dostaną w zamian? Ich członkowie będą mogli przede wszystkim brać udział w kursach i szkoleniach prowadzonych przez wojsko (np. taktycznych, ratownika pola walki itp.). Zyskają też nieodpłatną pomoc logistyczną i organizacyjną, a także wsparcie merytoryczne żołnierzy w szkoleniu. Najważniejszym punktem umowy, zdaniem Marcina Korowaja, jest nieodpłatne użyczenie przez wojsko nieruchomości, z których armia już nie korzysta. – Jest ich stosunkowo wiele, a wojsko musi ponosić koszty ich utrzymania. Użyczenie nam nieruchomości przyniesie korzyści obu stronom: my zwiększymy swój potencjał logistyczny, a resort uniknie kosztów utrzymania – wyjaśnia prezes Combat Alert. Dla fundacji ma to ogromne znaczenie, ponieważ na terenie pozyskanym od Agencji Mienia Wojskowego w środkowej Polsce, planuje ona stworzyć ośrodek do ćwiczeń w terenie zabudowanym.

Nowa jakość współpracy

Z kolei przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej z Włocławka podkreślają, że poza dostępem do specjalistycznych kursów i szkoleń wojskowych, istotny jest krok w stronę uporządkowania sytuacji proobronnych w Polsce. – Dziś w zasadzie każda organizacja może nazwać się proobronną, a tak być nie powinno. Dlatego liczymy, że poza planowanymi zmianami w ustawie o powszechnym obowiązku obrony, podpisywane umowy będą w rzeczywistości wskazywać te organizacje, jako zweryfikowanych partnerów, wyróżniające się jakością działania, mające solidne zaplecze instruktorskie i sprzętowe oraz potencjał do tego, by nazywać się organizacją proobronną – mówi Krzysztof Wójcik, dowódca Stowarzyszenia Jednostki Strzeleckiej 4051 z Włocławka.

Obie umowy zostały podpisane podczas konferencji z przedstawicielami organizacji proobronnych zorganizowanej przez Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP” w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. – Umowy partnerskie będące nową formą działania organizacji proobronnych to nowe rozdanie i – mam nadzieję – nowa jakość we współpracy z wojskiem. Dwóm organizacjom, którym udało się spełnić warunki do podpisania umowy, serdecznie gratuluję. Chciałbym, aby jak najszersze grono z tego środowiska do nas dołączyło, byśmy mogli wspólnym wysiłkiem dalej działać – mówił gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”

dodaj komentarz

komentarze


Plan na szczyt
 
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
„Umieram jak Polak”
Gortat Team vs drużyna NATO
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Za zdrowie utracone na służbie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Siła z morza
Ameryka daje wsparcie
Zbrodnicza farsa
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Pierwsi za sterami Apache
„Pierwsza Drużyna” na start
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Sześcioosobowe armie na start!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przez Dunaj do Rumunii
NATO on Northern Track
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Paryskie trendy
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Czołgi K2. Made in Poland
Incydent lotniczy
Trójkąt Weimarski na rzecz bezpieczeństwa
Marsz po medale
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Spadochroniarze w operacji TALO
Przerwany lot „Orlika”
Przemoc za przemoc
Sztandar dla cyberwojsk
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Attention, Transformation!
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
M-ATV po polsku
Kierunek Liban
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polak instruktorem F-16 w USA
Eurosatory 2024: festiwal premier
Mistrzowie Spike`ów
Koszykarskie święto w Łodzi
Kajakarze i wioślarze na podium
Docenić „misjonarzy”
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Podróż w ciemność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO