moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-35 wylądują w Łasku

Bazą dla wielozadaniowych myśliwców F-35A Lightning II ma być Łask – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla PAP. Szef MON poinformował, że infrastruktura lotniskowa 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wymaga jedynie uzupełnienia, a prace już są prowadzone. Poza polskimi F-16 i F-35 w Łasku stacjonować ma także eskadra amerykańskich dronów.

– Miejsce pod bazę samolotów zostało wskazane już w ubiegłym roku, to baza w Łasku. Tamtejsza infrastruktura wymaga jedynie uzupełnienia, a nie budowania od podstaw. Prace są już prowadzone. Zapewniam, że zdążymy – powiedział minister obrony narodowej w wywiadzie dla PAP. Oznacza to, że po wejściu do służby w Wojsku Polskim myśliwce V generacji będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Łask jako potencjalną lokalizację dla F-35 w połowie 2019 roku typował także dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” . Generał przyznał wówczas, że to właśnie bazy F-16, a zwłaszcza ta w Łasku, są najlepiej przygotowane do przyjęcia nowoczesnych samolotów.

Możliwości łaskiej jednostki lotniczej w ostatnim czasie znacznie się zwiększyły. W 2019 roku zakończył się tam wart niemal 100 mln złotych remont lotniska. Inwestycję współfinansowali Amerykanie, którzy dobudowali 500 metrów pasa startowego oraz rozpoczęli budowę domku pilota. W czasie dwuletniego remontu, poza wydłużeniem drogi startowej, zmodernizowano także starą nawierzchnię. Pas startowy został wyposażony w system odwadniania i nowoczesny system Ice Alert, czyli czujniki, które będą informować o temperaturze powietrza tuż przy nawierzchni. Poza tym zmodernizowano także system BAK służący do awaryjnego zatrzymywania samolotu (w razie awarii hamulców w poprzek pasa automatycznie podnoszone są liny hamujące).

Ulokowanie myśliwców V generacji w Łasku zacieśni polsko-amerykańskie relacje, bo lotnicy z 32 Bazy od lat współpracują z Amerykanami. W Łasku na stałe stacjonuje komponent lotniczy sił powietrznych USA Aviation Detachment i instruktorzy-piloci F-16, a dwa razy w roku ze Stanów Zjednoczonych przylatują piloci myśliwców i szkolą się z Polakami.

To nie wszystko. Na mocy podpisanej przez prezydentów Polski i USA deklaracji o współpracy obronnej w Łasku ma powstać także eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Bezzałogowce MQ-9 Reaper będą wykorzystywane do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a informacje zebrane przez drony mają być udostępniane stronie polskiej.

Umowę na zakup wielozadaniowych samolotów V generacji F-35A Lightning II minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał rok temu. Za 32 maszyny, które w Siłach Zbrojnych RP będą nosić kryptonim „Harpia”, Polska zapłaci 4,6 mld dolarów netto. Za tę kwotę poza samolotami otrzymamy jeden silnik zapasowy Pratt & Whitney F135 oraz urządzenia i sprzęt do obsługi naziemnej samolotów; stacjonarny system szkoleniowy (m.in. osiem symulatorów misji), pakiet logistyczny, urządzenia do walki radioelektronicznej oraz teleinformatyczny system zarządzania eksploatacją F-35A Lightning II. Pierwsze myśliwce wojsko dostanie w 2024 roku, ale zanim trafią do kraju, nasi żołnierze będą uczyli się ich pilotażu w USA. Umowa zakłada, że Amerykanie przeszkolą w swoich ośrodkach 24 pilotów, tak by mogli być oni instruktorami dla innych polskich żołnierzy już w kraju. W Stanach Zjednoczonych ma również przejść szkolenie dziewięćdziesiąt osób personelu technicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MSgt John Nimmo Sr./ USAF

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1613497440
A kiedy Apacze przylecą do Radomia?
D0-3A-A9-24

Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
 
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zielone światło dla Barbary
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Skromny początek wielkiej wojny
„Avenger” na Monte Cassino
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zimowy sprawdzian podchorążych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Abramsy pod dobrą opieką
Szef MON-u w Brukseli
Lekcje z frontu
Dobrowolsi – czas start!
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Offset dla „Wisły”
Spadochroniarze na Podlasiu
Invictus w zimowym stylu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wojna o porządek świata
Mocny sygnał od NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Którą drogą do armii?
Rakietowy szach
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Śnieg może być groźną bronią
Cud w Trewirze
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO