moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Test gotowości obrony kraju

W Akademii Sztuki Wojennej zakończyło się ćwiczenie sztabowe „Zima-20”, podczas którego sprawdzano procedury obrony kraju. Dziś z jego uczestnikami spotkał się prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – To dla nas pierwsza lekcja, która pozwala nam na korektę i opracowanie nowych elementów – mówił w Rembertowie zwierzchnik sił zbrojnych.

Ćwiczenie sztabowe „Zima-20”, które odbyło się w Akademii Sztuki Wojennej, miało charakter niejawny i było największym tego typu przedsięwzięciem przeprowadzonym przez Wojsko Polskie po 1989 roku. – Przetestowano procedury dotyczące strategicznej obrony kraju, jakie zostały wprowadzone m.in. w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi czy Strategii Bezpieczeństwa Narodowego w ciągu ostatnich kilku lat – mówił dziś w Rembertowie prezydent Andrzej Duda. – Omówiliśmy szczegółowo przebieg ćwiczenia, wyciągnęliśmy też pierwsze wnioski, dotyczące między innymi wyposażenia sił zbrojnych. To ćwiczenie jest dla nas pierwszą lekcją, która pozwala nam na korektę i opracowanie nowych elementów – zaznaczył.

Prezydent przypomniał także, że w funkcjonującym systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi osobą, która w czasie wojny będzie odpowiadała za działania wojska jest szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – To na nim spoczywa największa odpowiedzialność. Oczekuję od szefa Sztabu Generalnego rekomendacji dotyczących zmian, jakie powinniśmy wprowadzić – zaznaczył Andrzej Duda. Dodał, że liczy na to, iż takie ćwiczenia będą odbywać się częściej. – Zarówno przebieg ćwiczenia, jak i emocje towarzyszące podejmowanym decyzjom pokazały, jak ważne jest to, aby takie działania prowadzić – powiedział.

O tym, jak istotne były działania prowadzone przez wojsko, mówił także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To ćwiczenie niezwykle ważne pod względem gotowości Wojska Polskiego do obrony naszej ojczyzny – podkreślił. – Dla mnie jako ministra obrony mają one szczególne znaczenie, jeśli chodzi o plan zakupów, a także organizację działań wojska czy jego dyslokację – powiedział. Dodał, że podczas ćwiczenia sprawdzono także użyteczność sprzętu wojskowego, który armia ma dopiero otrzymać. Chodzi m.in. o system przeciwrakietowy Patriot, wyrzutnie HIMARS czy myśliwce F-35. – Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że dzięki temu wyposażeniu zdolności bojowe wojska znacząco wzrosły – zaznaczył.

Minister odniósł się także do toczącej się w mediach dyskusji dotyczącej funkcjonalności karabinków Grot. – Podczas tego ćwiczenia nie sprawdzaliśmy ich użyteczności, bo to broń sprawdzona już wcześniej i bardzo użyteczna – podkreślił.

Zarówno prezydent, jak i minister podkreślali, że ćwiczenie odbyło się w czasie pandemii koronawirusa. – Warunki nam nie sprzyjały. Zastosowaliśmy jednak wszelkie środki ostrożności, dzięki czemu ćwiczenie mogło się odbyć w pełnej skali – powiedział szef MON-u. – Mimo tego że siły zbrojne są zaangażowane w walkę z pandemią, a co za tym idzie dowódcy mają dodatkowe obowiązki, udało się przeprowadzić tak obciążające czasowo ćwiczenie. Zakończyło się ono sukcesem, dowództwa wszystkich szczebli dały radę. To świetna rekomendacja na przyszłość – zaznaczył Andrzej Duda.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: por. Karol Frankowski, MON

dodaj komentarz

komentarze

~jarzabek
1611852480
Jestem w szoku i moj kon tez .Kiedy drony bojowe,satelity, smiglowce ,okrety podwodne ,kiedy Narew i reszta Wisly ????
96-1A-47-5A
~Trolik
1611828720
Oby to nie był taki plan obrony kraju jak w 1939 roku.
FB-53-D0-19
~Cro
1611822780
"osobą, która w czasie wojny będzie odpowiadała za działania wojska jest szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – To na nim spoczywa największa odpowiedzialność. Oczekuję od szefa Sztabu Generalnego rekomendacji dotyczących zmian, jakie powinniśmy wprowadzić – zaznaczył Andrzej Duda." Jak to się ma do zmian wprowadzonych na początku Grudnia 2020? "Dodał, że podczas ćwiczenia sprawdzono także użyteczność sprzętu wojskowego, który armia ma dopiero otrzymać. Chodzi m.in. o system przeciwrakietowy Patriot, wyrzutnie HIMARS czy myśliwce F-35. – Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że dzięki temu wyposażeniu zdolności bojowe wojska znacząco wzrosły – zaznaczył." Że niby jak to sprawdzono? Piloci latali w papierowych makietach? Czytacie czasem co piszecie? Ja bym się wstydził o tym pisać.... ale co poradzić PZ i Df24 czerpią wzory z półwyspu koreańskiego i to z północy?
B0-68-DF-7C

Pierwszy skok
 
Rakietowy szach
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Mocny sygnał od NATO
Lista trupich główek
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Polska przystań brytyjskich jeńców
Lekcje z frontu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowoczesna łączność dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Tajna misja polskiej agentki
Invictus w zimowym stylu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Dobrowolsi – czas start!
Liban uznany za strefę działań wojennych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Cud w Trewirze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Śnieg może być groźną bronią
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Bruksela przed szczytem
Skromny początek wielkiej wojny
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szef MON-u w Brukseli
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwójny Półmaraton Komandosa
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zielone światło dla Barbary
Eurofightery znowu w Polsce
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zamiana po włosku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Abramsy pod dobrą opieką
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Wojna o porządek świata
Offset dla „Wisły”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO