moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Wisła” łączy na rzecz Patriotów

Wojskowa Akademia Techniczna wykształci specjalistów, którzy po ukończeniu studiów będą potrafili obsługiwać wyrzutnie rakiet Patriot. Pomoże też w szkoleniu kadry 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, gdzie sprzęt ten niebawem trafi. Uczelnia i brygada podpisały w tej sprawie list intencyjny.

Program „Wisła” ma szczególne znaczenie dla Sił Zbrojnych RP i na wiele lat określi kształt polskiej obrony powietrznej – mówił krótko po parafowaniu porozumienia płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. – To nie tylko honor, ale zaszczytny obowiązek wspierać tych, którzy stoją na straży polskiego nieba – dodał. Z kolei dowódca 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej OP, gen. bryg. Kazimierz Dyński podkreślał, jak wielki potencjał ma warszawska uczelnia. Właśnie z niej wywodzi się ponad 70 procent oficerów służących w jednostce, którą kieruje. Niebawem ta współpraca wkroczy na zupełnie nowy poziom.

List intencyjny zakłada, że warszawska brygada i WAT będą ściśle współdziałać w kształceniu żołnierzy zdolnych do obsługi wyrzutni rakiet Patriot. Podchorążowie przygotują się do tego podczas pięcioletnich studiów, a także praktyk w jednostce. Program nauki zostanie ułożony w ten sposób, by sprostał wymogom związanym z użytkowaniem tak nowoczesnego uzbrojenia. Przyszli specjaliści trafią na Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT, gdzie będą kształcić się w specjalnościach: eksploatacja przeciwlotniczych zestawów rakietowych średniego zasięgu i radioelektronika przeciwlotniczych zestawów rakietowych średniego zasięgu. – Absolwenci zostaną skierowani na swoje pierwsze stanowiska w 3 Warszawskiej Brygadzie Rakietowej OP – tłumaczy dr inż. Krzysztof Motyl, zastępca dyrektora Instytutu Techniki Rakietowej i Mechatroniki.

Na tym jednak nie koniec. Uczelnia zorganizuje także liczne kursy doskonalące dla oficerów, podoficerów i kadr technicznych sochaczewskiej jednostki. W kształceniu żołnierzy pomoże interaktywne oprogramowanie treningowe systemu Patriot, które kilka miesięcy temu przekazał uczelni resort obrony. – Jeszcze w tym roku dobiegnie końca budowa nowoczesnego laboratorium. Znajdą się w nim pracownie, w których będą się szkolić zarówno podchorążowie, jak i kadra 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej OP – zapowiada inż. Remigiusz Pustkowski, zastępca dyrektora ds. techniczno-administracyjnych Instytutu Techniki Rakietowej i Mechatroniki. – Zostaną one wyposażone w komputerowe trenażery dla żołnierzy obsługujących wyrzutnie Patriot, a także specjalistyczną aparaturę pomiarową oraz laboratoryjną – dodaje. W kompleksie powstanie również hangar do przechowywania elementów wyposażenia Patriotów oraz makiet dydaktycznych. – Właśnie kompletujemy wyposażenie – informuje inż. Pustkowski.

Wojskowa Akademia Techniczna od lat przygotowuje do służby żołnierzy wojsk rakietowych i wspiera eksploatację sprzętu, z którego korzysta polska armia. – Kadra naszego instytutu uczestniczy w modernizacji starszych wersji uzbrojenia przeciwlotniczego. Każdego roku bierze też udział w strzelaniach rakietowych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce – podkreśla dr hab. inż. Leszek Baranowski, prof. WAT-u, dyrektor Instytutu Techniki Rakietowej i Mechatroniki. – Przed nami kolejny rozdział i ciekawe wyzwania – dodaje. A te wcale nie kończą się na programie „Wisła”. – W niedalekiej przyszłości będziemy musieli sprostać wymaganiom programu „Narew”. Z drugiej strony jesteśmy na etapie wdrażania do sił zbrojnych, opracowanego przy udziale naukowców naszego instytutu, przeciwlotniczego zestawu rakietowo-artyleryjskiego „Pilica” – wylicza mjr dr. inż. Witold Bużantowicz, kierownik Zakładu Konstrukcji Rakietowych. – Dążymy do tego, by nasi absolwenci byli świadomymi dowódcami-inżynierami, kształconymi „blisko sprzętu”. Aby legitymowali się nie tylko fachową wiedzą i uprawnieniami, ale też bez przeszkód posługiwali się specjalistycznym językiem angielskim – wylicza. Jednocześnie uczelnia cały czas jeszcze przygotowuje do służby żołnierzy, którzy będą odpowiadać za obsługę zestawów rakietowych starszych generacji: Newa, Wega, Kub czy Osa.

Program obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła” podzielony został na dwie części. Pierwsza zakłada zakup 16 wyrzutni Patriot, przeszło 200 pocisków PAC-3 MSE o zasięgu około stu kilometrów, wyposażenie techniczne, pakiet logistyczny i szkolenia. Baterie trafią do 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej OP. Ta część kontraktu będzie kosztowała Polskę 16,6 mld złotych. Przygotowania do przyjęcia nowego sprzętu rozpoczęły się pewien czas temu. Latem zeszłego roku do USA pojechała pierwsza grupa żołnierzy. Przez trzy miesiące szkolili się w Air Defence Artillery School. Kurs dotyczył budowy i eksploatacji Patriotów. Jesienią za ocean wyjechała kolejna grupa. Druga część programu zakłada zakup kolejnych baterii i pocisków. Będzie realizowana za kilka lat.

„Wisła” zgodnie z założeniami stanie się elementem tzw. Tarczy Polskiej. Złożą się na nią nowoczesne systemy obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu „Pilica”, krótkiego zasięgu „Narew” oraz właśnie systemy średniego zasięgu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Department of DefenseTech / Sgt. Brian Kimball

dodaj komentarz

komentarze

~asd
1612123440
Magisterka z patriotów ?
5A-72-86-4E

Nowe zadania szefa SKW
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Zawsze gotowi do pomocy
Śladami ojca
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
NATO on Northern Track
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ryś” z laserem
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Nie szpital, a instytut
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO