moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Kielcach trwają targi przemysłu obronnego

Pandemia uderzyła także w przemysł obronny. Tym bardziej cieszę się, że wielu wystawców zdecydowało się w Kielcach przedstawić swoją ofertę – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na jedynych w tym roku targach zbrojeniowych w Europie swoje produkty prezentuje 185 wystawców z całego świata.

– Sprawna armia to jedna z podstaw nowoczesnego państwa, a nasze targi obronne promują polskie firmy i budują silną markę kraju na arenie międzynarodowej – mówił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce S.A., podczas otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Mochoń podkreślił, że spotkanie odbywa się w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19, która jednak udowodniła, że kwestie bezpieczeństwa są szczególnie ważne. – Z powodu pandemii targi są znacznie skromniejsze niż ich poprzednie edycje. Choć jest nas 70 proc. mniej niż w ubiegłych latach, nadal stanowimy ważny głos w biznesie – podkreślił Mochoń. Dodał, że MSPO w tym roku zgromadził 185 wystawców z 16 krajów, w tym 130 z Polski.

Do pandemii nawiązał też w swoim przesłaniu prezydent Andrzej Duda podkreślając, że uderzyła ona we wszystkie dziedziny życia, także w przemysł obronny. „Tym bardziej cieszę się, że wielu wystawców zdecydowało się w Kielcach przedstawić swoją ofertę” – napisał zwierzchnik sił zbrojnych w liście do uczestników MSPO, który odczytał Dariusz Gwizdała, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent zaznaczył także, że polski przemysł obronny i wojsko stanowią nierozerwalną całość współpracując dla bezpieczeństwa państwa. „Stabilne, przewidywalne finansowanie to warunek transformacji sił zbrojnych w nowoczesną armię” – podkreślał Andrzej Duda. Jako przykłady inwestycji polskiego państwa w przyszłość armii podał m.in. program zakupu samolotów F-35 i program dotyczący obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. „Przed nami budowa systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu ‘Narew’ i wierzę, że przy transferze niektórych technologii od naszych sojuszników, będzie on realizowany w oparciu o polski przemysł obronny” – zaznaczył Duda.

List do uczestników Salonu skierował także minister obrony Mariusz Błaszczak. „MSPO to wydarzenie o uznanej renomie i okazja do zaprezentowania najlepszych polskich producentów oraz rosnących możliwości polskich firm zbrojeniowych” – przypominał szef MON. Minister podkreślił też, że rolą władz państwowych w trudnym okresie pandemii jest wspieranie rodzimych przedsiębiorstw, a dla polskiego przemysłu rozwój krajowego potencjału obronnego jest niezmiennym priorytetem. Przypomniał, że w ubiegłym roku 65 proc. zamówień kierowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej trafiło do polskiego przemysłu. Przesłanie szefa MON odczytał wiceminister obrony Sebastian Chwałek.

Do ekonomicznych aspektów targów przemysłu obronnego nawiązał również premier Mateusz Morawiecki. „MSPO ma także wymiar gospodarczy, ponieważ przemysł zbrojeniowy jest kołem zamachowym polskiej gospodarki i chcemy wzrastające nakłady na modernizację techniczną w jak największym stopniu lokować w krajowym przemyśle” – podkreślił premier w swoim liście odczytanym podczas inauguracji wydarzenia.

Głos w czasie spotkania zabrał także przedstawiciel brytyjskiego ministerstwa obrony. Wielka Brytania w tym roku jest bowiem państwem, które promuje produkty swojego przemysłu na tzw. wystawie narodowej. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być tutaj jako kraj wiodący i zaprezentować ofertę naszego przemysłu obronnego – mówił podczas otwarcia targów Jeremy Quin, wiceminister obrony Wielkiej Brytanii. Dodał, że Polska i Wielka Brytania dzielą te same wartości i wspierają się jako sojusznicy w NATO. – Polska jest ważnym i cenionym członkiem Sojuszu – zaznaczył Quin. Jak podkreślał, choć Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, pozostaje zobowiązana do obrony Europy. – Nasze więzi z Polską pozostaną mocne, nawet teraz podczas trwania targów brytyjscy żołnierze stoją na posterunku w ramach grupy bojowej NATO w Polsce – dodał wiceminister.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2020 będzie otwarty w od 8 do 10 września, w godzinach 10–17.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Litwini z polskimi Gromami
Powitanie F-35 z Polską
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Kraków zaprosił weteranów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Studia z obrony granic
Marsz prawdę ci powie
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Wielka gra na ukraińskim froncie
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Równanie z „Iksem”
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Od eksperymentu do elity NATO
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Natowskie manewry na Bałtyku
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Husarze dla mieszkańców Polski
Wsparcie ma znaczenie
Generał z cienia
Merops nad Ustką
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Biało-czerwona na Monte Cassino
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Koszykarskie widowisko
Groźny incydent w Libanie
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Za sterami Husarza
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Drugi dom efów
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Nowy Grot zatwierdzony
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Czerwieńsze będą…
Polski wkład w operację „Overlord”
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Jego ofiara – nasza pamięć
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Hegseth odznaczył polskiego generała
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Śmierć w sercu Azji
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Bez zmian w emeryturach
Sojusz kontra drony
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO