moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Błaszczak na Dniu Weterana

Dziękuję wam za codzienną służbę, za godne reprezentowanie Polski poza granicami naszego kraju, za postawę, będącą sumieniem odwagi, poświecenia i godności. Dziękuję wam za to, że tak pięknie reprezentujecie Polskę poza granicami. Jestem dumny z waszej postawy – mówił minister obrony, Mariusz Błaszczak.

Dzień Weterana to święto żołnierzy, strażaków, policjantów i pracowników wojska, którzy brali udział w operacjach wojskowych. Narażali życie na zagranicznych misjach w dalekich i niebezpiecznych zakątkach świata. W centralnych obchodach Dnia Weterana wzięło udział kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, uczestników misji zagranicznych. Byli wśród nich także ci, którzy stoczyli walkę o Karbalę w Iraku. Była to największa bitwa polskich żołnierzy od zakończenia II wojny światowej. W tym roku minęła jej 15. rocznica.

Z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych przyjechało 30 weteranów i weteranów poszkodowanych oraz pracowników wojska. Był wśród nich m.in. plut. Włodzimierz Wysocki, ranny na I zmianie PKW w Iraku, dziś służy w DO RSZ na stanowisku z/o. – To jedyny dzień w roku, który jest także moim dniem i świętem. Spotykam się wtedy z kolegami, którzy przeżyli to samo, co ja. To czas, aby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, co dało nam misyjne doświadczenie – mówił.

Oficjalne obchody Dnia Weterana rozpoczęły się w niedzielę rano mszą św. w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie w intencji weteranów i ich rodzin. W Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie odbył się uroczysty apel z udziałem ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka.

Ponad 50 weteranów i weteranów poszkodowanych otrzymało odznaczenia resortowe: medale za zasługi dla obronności kraju oraz odznaki za rany i kontuzje. Zwycięzcy w zawodach strzeleckich, które odbyły się na poligonie w Nowej Dębie, odebrali puchary ufundowane przez ministra obrony narodowej oraz szefa BBN-u. Podczas uroczystości zostali przedstawieni weterani poszkodowani wchodzący w skład polskiej reprezentacji sportowej na Invictus Games Haga 2020. W 24-osobowej drużynie jest m.in. kpr Jakub Tynka. Brał on udział w poprzednich igrzyskach, które na jesieni 2019 roku odbyły się w Sydney. Kontuzja uniemożliwiła mu wówczas dokończenie wyścigu kolarskiego. Rozpoczął już przygotowania do kolejnego startu. – Trener rozpisał mi plan treningów: trzy razy w tygodniu chodzę na siłownię, dwa razy jeżdżę na rowerze – opowiada.

Gdy zakończyły się oficjalne uroczystości, wojsko zaprosiło na piknik weterana. Przygotowano różne atrakcje, które przyciągnęły wielu mieszkańców Rzeszowa i turystów. W Parku Jedności z Macierzą odbył się pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej WP i Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. Nie zabrało występów artystycznych: zaprezentowały się zespoły wokalne z klubów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i chór Liceum Lotniczego w Dęblinie. Swoje umiejętności mieszanych sztuk walki pokazali uczestnicy „Projektu Wojownik”.

Przez cały dzień można było porozmawiać z żołnierzami, a także zobaczyć z bliska sprzęt, jakiego używają saperzy i strzelcy wyborowi. Zainteresowanie budziły nie tylko czołgi Leopard czy KTO Rosomak, ale także hałbica Krab, wyrzutnia rakietowa Langusta czy pojazdy bojowe. Nie zabrakło też żołnierskiej grochówki.

Ppor. Agnieszka Pasko dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku na obchody Dnia Weterana przyjechała wraz z mężem, chor. Grzegorzem Pasko. Oboje mają status weterana, gdyż dwukrotnie byli na misji w Afganistanie. – To dla nas wyjątkowy dzień. Nigdzie nie czuję się bardziej swobodnie, jak pomiędzy swoimi, kolegami z misji. Rozmawiamy o tym, co dzieje się dziś, ale także wracamy do wspomnień z misji. Łączy nas braterstwo broni, które sprawia, że jesteśmy dla siebie bliskimi ludźmi – mówi.

Organizatorem centralnych obchodów Dnia Weterana było Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz DG RSZ.


Przypadający na 29 maja Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa wprowadziła uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. Na ten sam dzień przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Od 1953 r. w zagranicznych operacjach uczestniczyło około 100 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska. Zginęło 120. Status weterana ma obecnie 22 482 żołnierzy, a 857 – status weterana poszkodowanego.

 

 

 

 

 

Z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa do majowego wydania miesięcznika „Polska Zbrojna” dołączony jest dodatek specjalny – „Kurier Weterana”. Możecie go pobrać z naszej strony. Zapraszamy do lektury! 

 

 

 

 

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: MON, Marta Szulc

dodaj komentarz

komentarze


Poznać rakietowego Homara
 
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Trzy dekady DGW
Zwycięstwo mordercy
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Polskie F-16 w służbie NATO
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Podniebne wsparcie sojuszników
Wywieś flagę państwową! Cześć Biało-Czerwonej!
Henry Szymanski na tropie prawdy
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Więcej amunicji do Rosomaków
Viva Polaki! Viva liberatori!
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Święto ludzi z pasją
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Wyścig zbrojeń wystartował
Strażnik nieba
Debiut polskiego AW149
Podniebny Pegaz
Rodzina na wagę złota
Rex Bolizlavus
Zatopiony problem
Pilecki ucieka z Auschwitz
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Piękny przykład patriotyzmu
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
„Pułaski” na Atlantyku
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Pierwsza misja Gripenów
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Medycyna na morzu
Więcej na mieszkanie za granicą
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Więcej polskiego trotylu dla USA
Składy wysokiego ryzyka
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Pracowity dyżur Typhoonów
Kolejowy sabotaż udaremniony
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Double Eagle – podwodny tropiciel
Szabla hubalczyków
Wyrok za tragiczny wypadek
Sport kształtuje mentalność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Powstaje armia dronów
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
W Ełku wykuwają charaktery
Baltic Sea Under Control
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO