moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Broń nie tylko dla mundurowych

Prace na karabinami SKW308 i SKW338 są już na finiszu. Jesienią inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” – producenta broni – przetestują ją na poligonie. Następnym krokiem będą testy, które w jednostkach wojskowych przeprowadzą żołnierze. Jednak SKW stworzono nie tylko z myślą o armii, ale też o funkcjonariuszach służb mundurowych i sportowcach, którzy uprawiają strzelectwo.

Samopowtarzalne karabiny wyborowe SKW 308 i 338 mają się sprawdzać szczególnie w sytuacjach, w których liczy się szybkość. Do ich zalet konstruktorzy Roman Uznański i Rafał Szela z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” zaliczają między innymi ergonomiczność. – Proponowane przez nas rozwiązania pozwalają na indywidualne dopasowanie broni – wyjaśnia Uznański. Karabinu mogą więc używać zarówno prawo- jak i leworęczni strzelcy. – Charakterystyczna dla tej broni jest też lufa, którą można łatwo wymienić, oraz składana kolba – tłumaczą konstruktorzy. Poza tym karabin wyposażono w grzbietową szynę montażową (NATO Accessory Rail – NAR) i łoże skonstruowane w taki sposób, by łatwo można było zamontować na nim dodatkowe wyposażenie. – Broń ma jeszcze jedną zaletę, uważamy, że jest po prostu ładna, bardzo estetycznie wykonana – mówią jej twórcy. 

Historia karabinu sięga kilku lat wstecz. Koncepcję SKW 308 i 338 opracowano na podstawie projektu broni bezkolbowej kalibru .338, nad którym wcześniej pracowano w ZMT „Tarnów”. – Jednak zmieniła się ona dwa lata temu. Wówczas zarząd firmy zdecydował o zaprojektowaniu broni w układzie klasycznym, czyli z kolbą właściwą. Pod koniec 2016 roku ruszyliśmy więc z pracą nad modelami SKW308 i SKW338 – wyjaśnia Roman Uznański. Prace przyspieszyły dzięki technologii wydruku 3D. – Co innego narysować karabin na komputerze, a co innego wziąć go do ręki i osobiście sprawdzić, czy wszystkie zaprojektowane przez nas elementy są takie, jak oczekiwaliśmy – mówi konstruktor.Broń SKW została stworzona z myślą o żołnierzach, a także o funkcjonariuszach innych służb mundurowych oraz sportowcach, którzy uprawiają strzelectwo. – Chcemy SKW 308 i 338 oferować również na rynku cywilnym – mówi Uznański. Zanim to jednak nastąpi, producenci muszą dokładnie przetestować broń. Wiadomo już, że pierwsze testy poligonowe odbędą się jesienią. Wcześniej broń będzie sprawdzana w Zakładach Mechanicznych „Tarnów” w 100-metrowym tunelu testowym. – Na poligonie przetestujemy, jak strzela z 400 metrów, 600 i więcej – wyjaśnia Uznański. Na koniec broń sprawdzą żołnierze w jednostkach wojskowych. – To potencjalni użytkownicy, chcemy więc od nich usłyszeć jak najwięcej uwag, dzięki którym będziemy mogli poprawić pewne rozwiązania – mówią konstruktorzy.


SKW308 strzela amunicją 7,62 mm x 51 (.308 Winchester), natomiast SKW338 –  8,6x70 mm Lapua Magnum. Lżejszy – SKW308 – ma masę około 6 kilogramów, w zależności od używanej lufy, natomiast SKW338 – niemal 8 kg. Pierwszy może zwalczać cele z odległości maksymalnie 900 metrów, drugi – 1500 metrów.

Wymiary broni zależą od jej wariantów. SKW308 można używać z lufą 16-calową lub 20-calową. Długość karabinu z krótszą lufą to 995 mm z rozłożoną kolbą, gdy ją złożymy – 738 mm. Z dłuższą lufą to odpowiednio 1100 oraz 843 mm. SKW338 ma lufę długości 660 mm. Ze złożoną kolbą długość karabinu wynosi 1045 mm, z rozłożoną – 1300 mm.

Na razie istnieją tylko prototypy karabinów, ich produkcja seryjna ruszy prawdopodobnie w połowie 2019 roku.

 

 

Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: Zakłady Mechaniczne Tarnów

dodaj komentarz

komentarze

~cichyp
1579718100
Kiedy wersja na rynek cywilny?
5D-85-0E-A8
~ADD3R
1539785520
Samopowtarzalna, ale konstruktorzy dopuszczają opracowanie wersji samoczynnej, gydyby gestor był takową zainteresowany. Wówczas z SKW308 byłby rasowy battle rifle.
A4-B5-61-94
~Ghhhhh
1539673800
Czy broń jest samoczynna czy samopowtarzalna (wg artykułu)?
AA-E2-7D-DA

„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Broń Hitlera w rękach AK
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Przysięga w Limanowej
Nie szpital, a instytut
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ostatnia droga Pileckiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Flota Bayraktarów w komplecie
WAM wraca po latach
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojna w świętym mieście, epilog
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nowe zadania szefa SKW
Pokazali bojowego ducha
Podróż po AWACS-ie
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO