moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przez Polskę na Dzień Weterana

Siedemdziesięciu jeden weteranów misji zagranicznych wystartuje w rajdzie rowerowym. Jako pierwsi ruszają dziś żołnierze 17 Brygady z Międzyrzecza, którzy muszą pokonać najdłuższą trasę – aż 630 km. W kolejnych dniach dołączą do nich grupy rowerzystów z innych miast. Wszyscy spotkają się w piątek, 26 maja, w Giżycku, gdzie wezmą udział w głównych obchodach Dnia Weterana.

To już tradycja, że uroczystościom Dnia Weterana towarzyszy rajd rowerowy. W tegorocznej, piątej już edycji, bierze udział 71 żołnierzy z 17 jednostek wojskowych. Startują z różnych miejsc w Polsce, aby spotkać się w Giżycku, gdzie w tym roku w dniach 26-28 maja odbędą się główne obchody ich święta.

Dziś jako pierwsi ruszają żołnierze 17 Brygady Zmechanizowanej – mają do pokonania 630 km. Dwa dni później wystartują ich koledzy z 1 Pułku Saperów, pozostałe jednostki dołączą do nich 22 i 23 maja. Najkrótszy odcinek przejadą żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej – dystans 47 km z Orzysza do Giżycka pokonają w jeden dzień. Weterani będą jechać bocznymi drogami, omijając duże miasta, opiekę zapewnia im ratownik medyczny, a rajd zabezpieczają dwa samochody wojskowe.

– Celem rajdu jest przybliżanie społeczeństwu idei misji poza granicami państwa, integracja uczestników, a przede wszystkim uczczenie pamięci poległych żołnierzy – mówi płk Janusz Zając, pełnomocnik dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych ds. weteranów i poszkodowanych. Wyprawę organizuje DG RSZ przy współudziale Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – Dla mnie rajd jest symbolem wysiłku weteranów poszkodowanych, którzy mimo swoich ułomności biorą w nim udział. Ważne jest także kultywowanie pamięci o naszych poległych kolegach – mówi Tomasz Kloc, prezes stowarzyszenia.

Zanim weterani z 17 Brygady Zmechanizowanej ruszyli w trasę, zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej czterech żołnierzy tej jednostki, którzy nie powrócili z misji. Dowódcą grupy jest plut. Grzegorz Michalski. – Jesteśmy przygotowani na każdą pogodę, także na deszcz. Aby na czas dotrzeć do Giżycka, dziennie będziemy pedałować przez około siedem godzin – mówi.

W poniedziałek w trasę wyjadą żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W rajdzie biorą udział już po raz piąty. Są z różnych jednostek wchodzących w skład Brygady, ale łączy ich wspólny cel: chcą przypomnieć o żołnierzach, którzy brali udział w zagranicznych misjach i upamiętnić kolegów, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia. Dlatego zatrzymają się na cmentarzu w Racławówce pod Rzeszowem. Tam na mogile poległego w Afganistanie w 2013 roku st. chor. Jana Kiepury z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich złożą kwiaty i zapalą znicz.

W drużynie podhalańczyków jadą także weterani poszkodowani. Jednym z nich jest dowódca pięcioosobowego teamu sierż. Eryk Żyłka z 21 Batalionu Logistycznego. – Na przejechanie 566 km mamy pięć dni. Każdego dnia musimy pokonać około 110 km. Będziemy jechać równym tempem, średnio 25 km na godzinę. Nie ścigamy się, chcemy zrealizować plan i bezpiecznie dotrzeć do celu – mówi sierż. Eryk Żyłka. Podhalańczycy, podobnie jak żołnierze z innych jednostek, jadą w koszulkach Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych. Mają ze sobą flagi i proporzec jednostki.

Pułkownik Janusz Zając podkreśla, że w tegorocznym rajdzie bierze udział rekordowo duża liczba osób. – To okazja nie tylko do sportowej rywalizacji, ale także do utrzymywania więzi w środowisku weteranów – dodaje. Będzie ku temu okazja podczas spotkania w twierdzy Boyen w Giżycku, na strzelnicy bojowej Gaudynek, placu Marszałka Józefa Piłsudskiego czy miejskiej plaży. – Weterani będą mogli powspominać stare dzieje i wziąć udział w spotkaniu z ministrem obrony narodowej – podsumowuje płk Zając.

Swoje zespoły w V Radzie Rowerowym Weteranów wystawili: 17 Brygada Zmechanizowana, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, Dowództwo 16 Dywizji Zmechanizowanej, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, 1 Pułk Saperów, 2 Pułk Saperów, 3 Flotylla Okrętów, 12 Brygada Zmechanizowana, 10 Brygada Kawalerii Pancernej, 16 Batalion Dowodzenia, 9 Brygada Kawalerii Pancernej, 15 Brygada Zmechanizowana, 6 Batalion Logistyczny, 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych, Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, 2 Kompania Regulacji Ruchu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik, grafika: MON
 

dodaj komentarz

komentarze


Podejrzane manewry na Bałtyku
 
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Śmierć gorsza niż wszystkie
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Podróż w ciemność
Pracowity pobyt w kosmosie
The Power of Infrastructure
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Czarna Pantera celuje
„Różycki” zwodowany
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Pancerny kot w polskim wojsku
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Wypadek Rosomaka
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Wyższe stawki dla niezawodowych
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Kajakami po medale
Święto sportów walki w Warendorfie
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Planowano zamach na Zełenskiego
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Ratownik w akcji
Prezydent na wschodniej granicy
Drukowanie dronów
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Broń przeciwko wrogim satelitom
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Strażnicy polskiego nieba
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Inwestycja w żołnierzy
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Ewakuacja Polaków z Izraela
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Flyer, zdobywca przestworzy
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Świat F-35
Bezpieczniejsza Europa
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Policjanci w koszarach WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO