moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cywile rozpoczęli kurs w Lublińcu

To bardzo ważny moment dla wojsk specjalnych, które dziś otwierają swoje bramy dla cywilów – mówi mjr Paweł Wronka, komendant Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu. To właśnie tam 30 najlepszych kandydatów na specjalsów rozpoczęło półroczne szkolenie.

Do Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie mieści się Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych, przyjechało 30 cywilów. To kandydaci, którzy w lipcu ubiegłego roku przeszli gęste sito selekcji i zostali wybrani spośród 120 chętnych. Podczas egzaminów musieli m.in. zdawać testy sprawnościowe, odbyć rozmowę kwalifikacyjną i zaliczyć badania lekarskie i psychologiczne. – To ludzie, którzy już włożyli bardzo dużo wysiłku, by w przyszłości założyć ciemnozielony beret wojsk specjalnych. To nie są poborowi z rozdzielnika, lecz starannie dobrani na etapie kwalifikacyjnym, zdeterminowani i zmotywowani ochotnicy – podkreśla mjr Paweł Wronka, komendant Ośrodka Szkolenia.

Kurs Jata

Półroczny kurs Jata (wcześniej mówiło się o kursie Commando, ale JWK zmieniła nazwę) rozpoczęło 29 mężczyzn i jedna kobieta. Najstarszy kandydat na specjalsa ma 36 lat, a najmłodszy 20. – To niewątpliwie szczególny dla nich dzień, choć pierwsze chwile pobytu w jednostce mogą wydać się nieco nudne. Kandydaci mają sprawdzane dokumenty, przechodzą badania lekarskie. Zostaną też zakwaterowani na terenie ośrodka i odbiorą umundurowanie – mówi mjr Tomasz Pokojski, szef sekcji wychowawczej JWK. Elewi będą umundurowani zgodnie z zasadami dotyczącymi służby kandydackiej, czyli w mundury i berety wojsk lądowych. Na założenie „multicamów” i ciemnozielonych beretów będą musieli zasłużyć i poczekać do ukończenia kursu. Kursantów czeka także obowiązkowa wizyta u fryzjera i pierwsze zajęcia z regulaminów. Poznają też kadrę ośrodka i zasady odbywania służby kandydackiej.

Jutro kursanci spotkają się z dowódcą i starszym podoficerem z JWK, odbiorą także broń i dodatkowe wyposażenie (np. hełmy, maski, kamizelki kuloodporne itp.). Podczas szkolenia korzystać będą z karabinków HK416 i pistoletów HK USP. Ich szkoleniem zajmie się kadra ośrodka oraz instruktorzy z Jednostki Wojskowej Komandosów.

Kurs został podzielony na trzy etapy. Składa się z części adaptacyjnej, szkolenia podstawowego oraz specjalistycznego, typowego dla wojsk specjalnych, a każdy etap kończy się egzaminem. – Pierwsze dni szkolenia to oczywiście szkolenie adaptacyjne. Kursanci będą uczestniczyć w zajęciach związanych z BHP, ochroną przeciwpożarową, ochroną informacji niejawnych i poznają pierwsze zagadnienia dotyczące regulaminów wojskowych. Zaliczą jeszcze sprawdzian z wychowania fizycznego, który określi ich aktualny poziom sprawności – tłumaczy mjr Wronka. – Naukę musimy zacząć od podstawowych spraw związanych z zasadami obowiązującymi w armii, czyli np. nauczymy ich oddawania honorów, przyjmowania właściwej postawy i maszerowania – dodaje komendant Ośrodka.

Każdego dnia kursantów czeka przynajmniej siedem godzin szkolenia programowego oraz dodatkowe treningi. Po czterech tygodniach nauki, 3 marca, cywile złożą przysięgę wojskową.

Cywile wśród specjalsów

– To ważny moment nie tylko dla ośrodka szkolenia w JWK. To bardzo ważny moment także dla całych wojsk specjalnych, które dzisiaj ostatecznie otworzyły swoje bramy dla cywilów. Mam nadzieję, że świeża krew wniesienie wiele dobrego – podkreśla mjr Paweł Wronka.

Na każdym etapie szkolenia umiejętności kandydatów na specjalsów będą oceniane przez instruktorów i kadrę ośrodka. Osoby, które odpadną w czasie nauki lub nie zdadzą egzaminów końcowych, zostaną zwolnione do rezerwy. Natomiast ci, którzy ukończą kurs, zostaną powołani do służby w wojskach specjalnych (o przydziałach do konkretnej jednostki zadecyduje inspektor wojsk specjalnych). Żołnierze po kursie będą służyć na stanowiskach zabezpieczających. Dopiero po kilku latach służby, ukończeniu selekcji oraz kursu bazowego będą mogli ubiegać się o przyjęcie na stanowiska operatorów w zespołach bojowych.

Ośrodek szkolenia w JWK powstał w 2015 roku i jeszcze do niedawna prowadził szkolenia na potrzeby lublinieckiej jednostki. Odbywały się w nim m.in. kursy adaptacyjne działań specjalnych, czyli kursy wyrównujące poziom umiejętności osób powołanych do służby w JWK z wojsk lądowych, sił powietrznych, a także z instytucji podległych MSWiA. Jednak placówka w Lublińcu powstała przede wszystkim z myślą o szkoleniu cywilów. W półrocznym kursie Jata jednorazowo uczestniczyć może maksymalnie 30 osób. Elewi muszą być niekarani i posiadać przynajmniej gimnazjalne wykształcenie.

Nazwa kursu Jata nawiązuje do tradycji Armii Krajowej. W 1944 roku w rezerwacie Jata w powiecie łukowskim działał ośrodek szkoleniowy, w którym rekruci przygotowywali się do walki w różnych terenach (leśnych, miejskich) oraz trenowali posługiwanie się bronią. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Zieliński, I.Dorożański dla JWK

dodaj komentarz

komentarze

~Fluidic
1485966420
A jak to wygląda ze stopniami wojskowymi? Wszyscy są po tym kursie szeregowymi,nie ważne czy posiadają wykształcenie wyższe,średnie,czy też tylko gimnazjalne?Ciekawi mnie też,czy są jakiekolwiek szanse na awans,lub może są oni skazani na maksymalnie podoficerów? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
ED-41-F3-CC

Krwawa noc pośród puszczy
 
They Will Check The Training Results in Combat
W obronie wschodniej flanki NATO
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
I zdobyliśmy!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Śladami ojca
Orzeł dla bohaterów
Po przeprawie ruszyli do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ta ziemia do Polski należy…”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO