moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koreańskie brygady zabójców

Republika Korei zaplanowała działania odwetowe na wypadek ataku komunistycznej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Jednym z nich jest likwidacja północnokoreańskiego przywództwa polityczno-wojskowego, z Kim Dzong Unem na czele. Operację miałaby przeprowadzić nowo tworzona brygada wojsk specjalnych, która osiągnie gotowość bojową w tym roku.

Rządzący w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej reżim komunistyczny co jakiś czas wysuwa pogróżki zbrojnego ataku na swego południowego sąsiada – Republikę Korei, a nawet na Stany Zjednoczone Ameryki. Kolejne ultimatum Phenianu, które Koreańczycy i Amerykanie ignorują bez konsekwencji, traktowane jest jako element regionalnego folkloru politycznego. Niemniej jednak prowadzone przez Koreę Północną prace nad bronią nuklearną i mającymi ją przenosić rakietami powodują, że południowokoreańscy politycy i wojskowi przygotowują się na najgorszy scenariusz, czyli wojnę. Jeśli komunistyczny przywódca Kim Dzong Un zdecydowałby się sprowokować konflikt zbrojny na Półwyspie Koreańskim, to spotkałby się z natychmiastowym odwetem.

Wśród zestawu działań – znanego jako Korea Massive Punishment and Retaliation – które południowcy zamierzają podjąć, gdyby zostali zaatakowani przez wroga z północy, jest fizyczna likwidacja czołowych przedstawicieli reżimu z Phenianu. – Planujemy utworzyć specjalną brygadę, której zadaniem będzie wyeliminowanie lub sparaliżowanie wojennej struktury dowodzenia Korei Północnej – powiedział minister obrony Han Min-koo, informując o podjętych działaniach pełniącego obowiązki prezydenta Hwang Kyo-ahna. Celem ataków numer jeden byłby północnokoreański przywódca. Operację tę ma przeprowadzić brygada wojsk specjalnych, która będzie gotowa do działania już w końcu tego roku, czyli dwa lata wcześniej niż planowano.

Specjalsi uzbrojeni po zęby

Pierwszy raz minister Han Min-koo wspomniał publicznie o planach sformowania nowej brygady specjalnej w końcu września 2016 roku. Ze względu na tajność misji, o jednostce niewiele wiadomo. W mediach pojawiły się spekulacje, że będzie liczyła 1000-2000 żołnierzy. Poza likwidacją liderów reżimu, zadaniem południowokoreańskich komandosów ma być przejęcie kontroli nad instalacjami związanymi z północnokoreańskimi programami broni masowego rażenia, w tym ośrodkiem nuklearnym w Yongbyon i stacjonarnymi wyrzutniami rakiet.

Przed kilkoma miesiącami, gdy pojawiły się pierwsze informacje o planach utworzenia nowej jednostki, eksperci mający za sobą służbę w południowokoreańskich wojskach specjalnych powątpiewali, by ewentualna misja na terenie Korei Północnej zakończyła się powodzeniem. Wskazywali, że tamtejsze strategiczne obiekty mają bardzo silną ochronę, która na wypadek wojny zostanie dodatkowo wzmocniona. Innym zagrożeniem dla komandosów, które wówczas wskazano, byłby „friendly fire”, czyli narażenie na atak ze strony sojuszniczego lotnictwa. Padły też uwagi o brakach sprzętowych w jednostkach specjalnych Korei Południowej. Dlatego na potrzeby misji planowanych w głębi wrogiego terytorium zakupione zostaną m.in. śmigłowce MH-47 Chinook przygotowane do działań specjalnych, lekka broń nowej generacji i nowoczesny sprzęt łączności. Komandosi będą mogli też korzystać ze zmodernizowanych samolotów transportowych C-130 Hercules i CN-235 oraz śmigłowców UH-60 Black Hawk. Pojawiły się też informacje, że podczas wojny południowokoreańska jednostka będzie współdziałała z wojskami specjalnymi Stanów Zjednoczonych.

Reżim atakuje

Przyspieszenie w tworzeniu brygady mającej uderzyć w „głowę” wroga wynikło m.in. z obaw, że reżim z Phenianu może uznać za świetną okazję do ataku moment zmiany administracji prezydenckiej w USA oraz południowokoreański kryzys polityczny, który powstał po usunięciu przez parlament ze stanowiska prezydent Park Geun-hye. Innym powodem były zdjęcia z ćwiczeń wojsk specjalnych Korei Północnej, które pojawiły się w grudniu 2016 roku w tamtejszej telewizji. Wskazują one, że po drugiej stronie linii demarkacyjnej przygotowywane są podobne operacje. Do wyciągnięcia takich wniosków skłoniło to, że dostrzeżono na nich makietę Błękitnego Domu – rezydencji prezydenta Republiki Korei w Seulu. Poza tym wiadomo, że w armii północnokoreańskiej od kilkudziesięciu lat istnieje jednostka wojsk specjalnych przeznaczona do misji dywersyjno-sabotażowych na terenie Korei Południowej. Znana ona jest jako Oddział 284 (Unit 284). Jej żołnierze noszą południowokoreańskie mundury i używają broni swego wroga.

Północnokoreańscy komandosi mają już na swoim koncie rajd, którego celem było zabicie prezydenta Korei Południowej. 21 stycznia 1968 roku 31-osobowy oddział, znany jako Jednostka 124 (Unit 124), zaatakował Błękitny Dom, aby zlikwidować prezydenta Park Chung-hee.

Żołnierze północnokoreańscy przeniknęli przez strefę zdemilitaryzowaną 17 stycznia 1968 roku, w sektorze, za który odpowiadała amerykańska 2 Dywizja Piechoty. Po południu 19 stycznia, gdy obozowali w lesie w rejonie góry Simbong, płonące ognisko zobaczyli czterej bracia zbierający drewno na opał. Komandosi zatrzymali ich, ale po dłuższej dyskusji darowali im życie. Dowódca oddziału podjął próbę politycznej indoktrynacji schwytanych. Komandosi, uwalniając wieśniaków, ostrzegli ich, by nie informowali o spotkaniu policji. Ci jednak natychmiast udali się na posterunek w miejscowości Beopwon-ri.

Pomimo że służby bezpieczeństwa zostały zaalarmowane o obecności intruzów, komandosi – przebrani w mundury z południowokoreańskiej 26 Dywizji Piechoty – dotarli do Seulu. Nie udało im się jednak przejść policyjnego punktu kontrolnego, który znajdował się zaledwie 100 metrów od prezydenckiej rezydencji. Doszło do starcia, po którym ci, co przeżyli, podjęli próbę ucieczki na północ. Ostatecznie siły południowokoreańskie zabiły 28 żołnierzy wroga, a dwóch schwytały żywcem, jednak jeden z jeńców popełnił samobójstwo. Do Korei Północnej powrócił tylko jeden uczestnik rajdu, Park Jae-gyong, który w nagrodę został awansowany na generała. Schwytany Kim Shin-jo zgodził się na współpracę i już w 1970 roku był obywatelem Korei Południowej. Reżim północnokoreański wziął odwet na jego rodzinie. Zamordowano m.in. jego rodziców.

Nieudany rewanż

Tuż po ataku na Błękitny Dom politycy i wojskowi w Korei Południowej pałali żądzą odwetu. Niebawem zrodził się pomysł, aby przeprowadzić podobny rajd przeciwko Kim Ir Senowi, ówczesnemu przywódcy komunistycznego reżimu na północy. 1 kwietnia 1968 roku utworzono 209 Oddział Specjalny 2325 Grupy (209th Detachment 2325th Group), znany też jako Jednostka 684 (Unit 684) lub Jednostka Silmido (Silmido Unit). Nieprzypadkowo liczył on 31 osób, czyli tyle samo, co Jednostka 124, która zaatakowała Błękitny Dom. Wśród zwerbowanych do Unit 684 byli drobni przestępcy i bezrobotni. Ochotnikom obiecano chwałę, pieniądze i pracę, jeśli operacja się powiedzie.

Jako miejsce szkolenia supertajnego oddziału wybrano niezamieszkaną wysepkę Silmido na Morzu Żółtym. Żołnierzy poddano twardemu, wręcz brutalnemu treningowi, który siedmiu z nich przypłaciło życiem. Tymczasem sytuacja polityczna spowodowała, że operację zabicia Kim Ir Sena odwołano już jesienią 1968 roku. Jednak ze względu na tajemnicę komandosi nadal byli izolowani na Silmido i wciąż przechodzili szkolenia. W ich szeregach narastała więc frustracja i nienawiść do kadry instruktorskiej, aż w końcu zaczęli podkradać amunicję i szykować się do buntu.

Rewolta wybuchła 23 sierpnia 1971 roku. Komandosi, którym udało się ukraść 120 naboi, zaatakowali 24 instruktorów i strażników. Bunt ułatwiło to, że część wojskowych była pod wpływem alkoholu. Spośród nich przeżyło tylko sześciu, którym udało się skryć pomiędzy materacami, w łazienkach lub wśród skał. Buntownicy zaś przeprawili się na półwysep, gdzie porwali autobus i ruszyli w kierunku Seulu. Jednak władze dowiedziały się o wydarzeniach na Silmido i oddziały wojskowe zablokowały drogę do stolicy. Do starcia między nimi a uciekinierami z wyspy doszło w Daebang-dong, przedmieściu seulskiej dzielnicy Dongjak-gu. 20 ze zbuntowanych komandosów zostało zabitych lub popełniło samobójstwo rozrywając się granatami. Czterech schwytanych postawiono przed sądem wojskowym, który skazał ich na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 marca 1972 roku.

Sprawa istnienia komanda zabójców i jego krwawy bunt były politycznie niezwykle kłopotliwe dla południowokoreańskich władz. Utajniono je więc na kilkadziesiąt lat. Jako że nie udało się zatuszować zbrojnego starcia na przedmieściach Seulu, podano, że wojsko zlikwidowało grupę „uzbrojonych komunistycznych szpiegów”. Sprawa Silmido pojawiła się w świadomości publicznej w latach dziewiędziesiątych XX wieku. W 1999 roku opublikowano powieść o tych wydarzeniach, która w 2003 roku została sfilmowana. Jednak oficjalny raport o tajnej jednostce opublikowano dopiero w 2006 roku. Trzy lata później rodziny 21 żołnierzy z Jednostki 684 pozwały rząd Korei Południowej o odszkodowanie w wysokości 670 mln wonów. W uzasadnieniu podano, że ochotnicy nie zostali uprzedzeni o zagrożeniach związanych z czekającym ich szkoleniem, a jego brutalność naruszyła podstawowe prawa człowieka. Co więcej, rząd sprawił emocjonalny ból rodzinom członków oddziału, nie informując ich oficjalnie o śmierci bliskich aż do 2006 roku. Wyrokiem sądu z 19 maja 2010 roku bliskim żołnierzy przyznano rekompensaty w wysokości 273 mln wonów.

Koreańscy Spartanie

Nowa brygada wojsk specjalnych nie będzie jedyną jednostką sił zbrojnych Korei Południowej, która przygotowywana jest do działań na terytorium północnego sąsiada. W końcu marca 2016 roku agencja prasowa Yonhap podała, że do takich misji przewidziany jest pułk utworzony parę tygodni wcześniej w korpusie piechoty morskiej. Nadano mu kodowe oznaczenie „Spartan 3000”. Trzytysięczna jednostka ma być gotowa w ciągu 24 godzin do podjęcia działań przez wszystkie posiadane przez nią siły. Do jej zadań należy zniszczenie kluczowych instalacji wojskowych wroga. W czasach pokoju ma zaś wspierać akcje ratownicze podczas katastrof naturalnych.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Kim Kyung-Hoon/ Reuters

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Przysięga w Limanowej
„Grand Quadriga ‘24”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Nie szpital, a instytut
Cień atomowej zagłady
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Podróż po AWACS-ie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO