moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sonar na miny

Marynarze 13 Dywizjonu Trałowców przeprowadzili na Bałtyku testy nowego sonaru. – Zależało nam na sprawdzeniu, czy urządzenie okaże się skuteczne podczas poszukiwania min i niewybuchów – mówi kmdr ppor. Michał Dziugan. Sonar holowany najpewniej trafi do wyposażenia budowanego obecnie niszczyciela min ORP „Kormoran”.


Sonar holowany został zainstalowany na trałowcu ORP „Gopło”. Wczoraj marynarze przeprowadzali testy urządzenia. – Przede wszystkim zależało nam na sprawdzeniu, czy okaże się ono skuteczne podczas poszukiwania min lub niewybuchów – mówi dowódca okrętu kmdr ppor. Michał Dziugan, który został wyznaczony do dowodzenia „Kormoranem”, okrętem budowanym w gdańskiej stoczni.

– Podczas wyjścia rozmieściliśmy w akwenie szereg min ćwiczebnych. Sonar wykrył ich obecność – podkreśla kmdr ppor. Dziugan. Kolejne testy zostały zaplanowane na początek lutego. – Marynarze muszą poznać obsługę systemu. Nasze okręty zostały wyposażone w sonary holowane, ten ma jednak inne, lepsze parametry – tłumaczy kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, który wchodzi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.


Nowy sonar to urządzenie mobilne, dzięki czemu będą mogły z niego korzystać załogi wszystkich okrętów dywizjonu. Marynarze zakładają jednak, że docelowo zostanie on przypisany nowemu niszczycielowi min ORP „Kormoran”. Okręt jest właśnie budowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Do służby ma wejść w tym roku. Autorzy projektu założyli jednak, że zostanie on wyposażony w sonar podkilowy. – Tego typu sprzęt sprawdza się doskonale w warunkach bojowych, kiedy okręt wchodzi w zagrodę minową. Urządzenie „widzi” bowiem akwen przed dziobem okrętu – tłumaczy kmdr por. Sikora. – Jednak sonar holowany również ma sporo atutów. Przede wszystkim ten, że obraz z niego jest dużo lepszy, dokładniejszy. To urządzenie idealne na czas pokoju, kiedy to na przykład sprawdzamy tory wodne, budujemy swoje bazy danych, lokalizujemy stare niewybuchy czy torpedy – wylicza kmdr por. Sikora. Takie prace prowadzone były ostatnio na przykład przy starej torpedowni w okolicach Gdyni.

Sonar, który trafił do 13 Dywizjonu Trałowców, wcześniej służył między innymi marynarzom z okrętu hydrograficznego ORP „Arctowski”. Kiedy dostali nowy sprzęt, urządzenie powędrowało do magazynu. Hydrografowie używali go do wykrywania obiektów znacznie większych niż miny czy niewybuchy. Skupiali się na zlokalizowaniu na przykład wraków czy innych przeszkód nawigacyjnych w znaczący sposób wystających ponad dno. „Namierzone” przez hydrografów obiekty trafiały na mapę, jeśli stanowiły zagrożenie dla przepływających obok jednostek.


ORP „Kormoran” to pierwszy z serii trzech niszczycieli min, które w najbliższych latach powinny wejść do służby w polskiej marynarce. – Mamy możliwość zgłaszania uwag, które będą uwzględniane przy budowie kolejnych okrętów tego typu. Na pewno zasugerujemy, by kolejne posiadały sonar holowany – zapowiada kmdr por. Sikora. Jednostki mają zastąpić niszczyciele min projektu 206FM. Do ich zadań będzie należało poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i niszczenie min morskich, stawianie ich, przeprowadzanie różnych klas okrętów i statków przez zagrody minowe, zwalczanie podwodnej dywersji czy udział w akcjach ratowniczych. Nowe niszczyciele min mają brać udział między innymi w misjach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Polska jest w nim obecna nieprzerwanie od 2002 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Marynarki Wojennej Francji, kmdr ppor. Michał Dziugan, chor. mar. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Przysięga w Limanowej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ostatnia droga Pileckiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Zawsze gotowi do pomocy
Podróż po AWACS-ie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Cień atomowej zagłady
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Pokazali bojowego ducha

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO