moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze na podium biegów niepodległości

Ludzie chcą obchodzić Narodowe Święto Niepodległości radośnie. Biorą udział w biegach całymi rodzinami – mówi st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, który organizował Bieg Niepodległości w Lublińcu. Na mecie pojawiło się tylu zawodników, że zabrakło medali i komandoskich krówek. Rocznicę odzyskania niepodległości na sportowo uczczono w wielu miejscowościach w Polsce.


Tylko w Warszawie Narodowe Święto Niepodległości uczciło wczoraj 12 842 biegaczy, którzy pokonali 10-kilometrową trasę. To rekord frekwencji na tym dystansie w imprezach organizowanych w Polsce, ale w całym kraju w biegach niepodległości wzięły udział tysiące osób. Wśród najlepszych biegaczy było wielu przedstawicieli wojska. W samej Warszawie na podium stanęło czworo żołnierzy.

Zawodnicy utworzyli napis „Polska”

Jedną z imprez już po raz dziesiąty organizował w Lublińcu Wojskowy Klub Biegacza Meta. Dystans 2,5 km ukończyło 1150 zawodników. Takiej frekwencji na biegach z okazji 11 listopada w Lublińcu jeszcze nie było. – Byliśmy przygotowani na start tysiąca zawodników. Biegacze nas zaskoczyli. Zabrakło nam dla nich koszulek, medali i komandoskich krówek – mówi st. chor. sztab. Zbigniew Rosiński, były prezes WKB Meta. – Rozdaliśmy więc wszystkie medale, które zostały nam z ubiegłego roku. Za rok już nie damy się zaskoczyć miłośnikom biegania – dodaje chorąży.

Zwycięzcami jubileuszowego Biegu Niepodległości w Lublińcu zostali reprezentanci Mety: Krzysztof Skiba i Monika Lis. Przed startem wraz z pozostałymi zawodnikami ubranymi w białe i czerwone koszulki utworzyli na płycie stadionu Sparty napis „POLSKA”. W zeszłym roku uczestnicy biegu ustawili się na murawie tworząc kontur Polski. Z kolei przed dwoma laty postarali się utworzyć kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagę. – Ludzie najwyraźniej chcą dołożyć swoją cegiełkę do inicjatyw, które zmierzają do tego, aby obchody Narodowego Święta Niepodległości były jak najbardziej radosne. A niewielki dystans do pokonania sprawia, że w biegach biorą udział całymi rodzinami. Przyjeżdżają do nas już nie tylko z Lublińca i jego okolic, ale z całego Śląska – podkreśla wiceprezes.

Biegają od Gdyni po Żagań

Jeszcze więcej zawodników na sportowo uczciło odzyskanie niepodległości w Luboniu. Tam dystans 10 km pokonało 1590 zawodników. Zwycięzcą V Lubońskiego Biegu Niepodległościowego został Szymon Kulka (reprezentujący grupę 4Flex Sport Team). Drugie miejsce zajął st. szer. Błażej Brzeziński z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, który przed miesiącem wywalczył tytuł drużynowego wojskowego mistrza olimpijskiego w maratonie. W Luboniu startowały również jego koleżanki z reprezentacji Wojska Polskiego, które na wojskowych igrzyskach w Korei Południowej również wywalczyły drużynowe złoto w maratonie. W V Lubońskim Biegu Niepodległościowym o dwa pierwsze miejsca w rywalizacji pań walczyły mistrzynie z Mungyeong – wygrała st. szer. Monika Stefanowicz przed szer. Olgą Kalendarovą-Ochal (obie z WZS Poznań).


Niezłą frekwencję i obsadę miał też bieg w Goleniowie, gdzie w ramach XXVII Goleniowskiej Mili reprezentanci Wojska Polskiego walczyli na dystansie 10 km z zawodnikami z Kenii. W rywalizacji mężczyzn triumfował Kenijczyk Hilary Kimaiyo przed st. mar. Marcinem Chabowskim (WZS Gdynia). Trzeci był Henry Kemboi z Kenii, a czwarty szer. Damian Kabat z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei w rywalizacji pań triumfowała szer. Paulina Kaczyńska (12 DZ) – na mecie o 4 sekundy wyprzedziła Stellah Jepengetich Barsosio i Agnes Chebet (obie z Kenii). Bieg na 10 km ukończyło 1038 zawodników natomiast na dystansie mili rywalizowało 129 średniodystansowców. W rywalizacji pań najszybciej milę pokonała mar. Angelika Cichocka z WZS Gdynia, brązowa medalistka wojskowych igrzysk w Korei w biegu na 800 m. A piąte miejsce wśród panów zajął st. szer. Bartosz Nowicki z 12 DZ.

Niespełna tysiąc biegaczy wzięło zaś udział w IV Biegu Niepodległości w Żaganiu. Na mecie biegu na 10 km sklasyfikowano 741 zawodników, a dystans 3,5 km pokonało 181. Bieg główny na 10 km wygrali żołnierze – wśród mężczyzn pierwszy był szer. Dawid Klaybor z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, a w rywalizacji kobiet najlepszy wynik uzyskała szer. Dominika Napieraj z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.


Już po raz 17. odbył się Bieg Niepodległości w Gdyni. Po raz drugi jego zwycięzcą został szer. Tomasz Grycko z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Pierwszy raz triumfował w 2013 roku. W tym roku 22-letni żołnierz pokonał 6 656 biegaczy. 10 km przebiegł w 30 minut 25 sekund.

Z kolei z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Kępnie odbył się II Bieg Uliczny św. Marcina. Wśród 331 zawodników 10 km najszybciej pokonał szer. Adam Nowicki z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast w rywalizacji pań pierwsze miejsce zajęła Ukrainka Swietłana Olijnik, a druga była plut. pchor. Jolanta Szwarnóg z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, organizatorzy V Lubońskiego Biegu Niepodległościowego, gdyniasport.pl

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Gunner, nie runner
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Wojna na detale
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Charge of Dragon
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO