moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie o postępach modernizacji armii

Do końca lutego 2015 roku zostanie wybrany dostawca 70 śmigłowców wielozadaniowych. Przewidujemy, że umowa będzie podpisana w sierpniu – zapowiedział Czesław Mroczek, wiceszef MON, podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony. Była ona poświęcona realizacji programów modernizacyjnych dla armii.


Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej zostało zwołane na wniosek posłów PiS. Chcieli oni wiedzieć, dlaczego część programów modernizacyjnych nie przebiega zgodnie z zapowiedzianym dwa lata temu harmonogramem. Posłowie opozycji czują się także niedoinformowani, bo – jak przekonywali – o kolejnych etapach realizacji programów dowiadują się później niż dziennikarze. Zarzucili także brak transparentności niektórych postępowań. Przedstawiciel PiS poseł Michał Jach poprosił o wyjaśnienia dotyczące trzech programów: kupna 70 śmigłowców wielozadaniowych, programu „Orka”, czyli uzbrojenia marynarki wojennej w okręty podwodne, oraz pozyskania systemów obrony powietrznej, a dokładnie zestawów rakietowych „Wisła”. Posłowie pytali m.in. o powody, dla których zmieniono w trakcie postępowania wymagania taktyczno-techniczne w programie „Orka”. Chcieli też wiedzieć, dlaczego resort obrony postanowił jednak uzbroić okręty podwodne w pociski manewrujące dalekiego zasięgu (posłowie PiS zabiegali o to przez kilka miesięcy) oraz jaki będzie harmonogram kupna tych pocisków. Opozycję interesowały również przyczyny dopuszczenia do dalszego postępowania w programie „Wisła” jedynie dwóch oferentów oraz to, ile ostatecznie zestawów rakietowych zamierza kupić MON i w jakim terminie.

Wiceminister Czesław Mroczek, który w MON odpowiada za modernizację armii i zakupy dla wojska, przekonywał posłów, że zarzut braku transparentności jest nieuprawniony. – Zawsze służyliśmy informacjami. Przedstawialiśmy szczegółowe dane także na temat obrony powietrznej, ale odbywało się to na zamkniętym posiedzeniu. Dziwię się, że poseł Jach domaga się podania na dzisiejszym, jawnym posiedzeniu komisji najbardziej tajnych danych dotyczących wymagań taktyczno-technicznych – mówił wiceminister. Dodał, że tego rodzaju informacje może przekazać posłom, ale tylko na posiedzeniu zamkniętym. Z tego powodu wiceminister nie chciał rozmawiać na przykład o zarzutach Sikorsky Aircraft Corporation (konsorcjum, które ubiegało się o kontrakt na dostawę 70 śmigłowców wielozadaniowych), że wymagania taktyczno-techniczne zostały napisane pod jednego oferenta. – Ten zarzut jest nie do przyjęcia. Każdy z oferentów biorących udział w postępowaniu dysponuje takim typem śmigłowca, który spełnia określone przez nas wymagania – podkreślił Czesław Mroczek.

Wiceminister przyznał, że przy niektórych programach nastąpiły kilkumiesięczne opóźnienia, ale – jak podkreślił – pośpiech przy tego rodzaju transakcjach jest niewskazany. W grę wchodzą bowiem ogromne pieniądze, a podejmowane decyzje będą skutkowały przez lata. W wyniku szczegółowych analiz – jak zauważył wiceminister – okazuje się, że postępowanie wymaga więcej czasu. Co więcej, o wydłużenie terminów składania ofert proszą same firmy starające się o kontrakt. Tak się stało chociażby w przypadku postępowania w sprawie kupna 70 śmigłowców wielozadaniowych. – Dostaliśmy bardzo wiele zapytań na temat wymogów taktyczno-technicznych. Nie ograniczyliśmy się jedynie do udzielenia wyjaśnień, ale po przeanalizowaniu uwag trzech oferentów zmieniliśmy w pewnym zakresie wymagania taktyczno-techniczne. Sami oferenci poprosili nas o przesunięcie o dwa miesiące, czyli do końca listopada, terminu składania ofert – tłumaczył Czesław Mroczek. Dlatego umowa na dostawę śmigłowców zostanie podpisana nie na przełomie 2014 i 2015 roku jak początkowo zakładano, ale w sierpniu przyszłego roku.

W 2015 roku zostanie także wyłoniony dostawca zestawu rakietowego „Wisła”. To oznacza, że program obrony powietrznej jest realizowany z małym poślizgiem. Jak wyjaśniał wiceminister Mroczek, przyczyniły się do tego dłuższe niż zakładano prace nad założeniami offsetowymi. Zapewnił jednak, że jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony ostatni etap postępowania, natomiast dostawca zostanie wyłoniony do końca 2015 roku.

Posłowie komisji obrony najprawdopodobniej w grudniu ponownie będą rozmawiać na temat realizacji programów modernizacyjnych. Tym razem na posiedzeniu zamkniętym.

JT

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
SOR w Legionowie
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kolejne FlyEle dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna na detale
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Gunner, nie runner
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO