moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dialog techniczny w sprawie okrętów

O kontrakt na okręty podwodne dla Marynarki Wojennej powalczy: francuski DCNS, hiszpańska stocznia Navantia, niemiecka grupa ThyssenKrupp Marine Systems GmbH oraz szwedzka stocznia Kockums. To największe europejskie koncerny produkujące okręty podwodne. Przetarg może zostać ogłoszony w połowie tego roku.

ORP „Kondor”.

Wszystkie firmy, które zgłosiły się do walki o kontrakt dla polskiej armii, mają w swojej ofercie najnowocześniejsze klasyczne jednostki podwodne (czyli nienapędzane reaktorami atomowymi). Ich okręty wyposażone są w napędy AIP, czyli w silniki, które nie potrzebują do pracy powietrza atmosferycznego.

W przypadku Francuzów są to okręty typu Scorpene, które kupiła m.in. Brazylia. Niemcy oferują okręty podwodne typu 212 oraz 214, które mają w swoim wyposażeniu m.in. greckie siły morskie, Hiszpanie i Skandynawowie stosownie S-80 i A-26 (oba to dopiero projekty w różnych fazach realizacji).

Polska armia szuka następców dla wysłużonych okrętów podwodnych klasy Kobben. Chce kupić trzy jednostki podwodne wyposażone właśnie w napęd AIP. Dlatego wojskowi specjaliści, aby przygotować dokumentację do ogłoszenia przetargu, od pewnego czasu zbierają informacje na temat okrętów tego właśnie typu.

Ponieważ część danych producenci mogą udostępnić jedynie w ramach procedur przetargowych, pod koniec ubiegłego roku Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił do dialogu technicznego firmy mające w swojej ofercie okręty z napędem AIP.

Kilka dni temu okazało się, że do rozmów zgłosili się wszyscy liczący się branżowi „gracze” – francuski koncern DCNS, hiszpańska stocznia Navantia, niemiecka grupa ThyssenKrupp Marine Systems GmbH oraz szwedzka stocznia Kockums (która występuje w konsorcjum ze szwedzką rządową agencją FMV – Forsvarets Materielverk).

Poza branżowymi gigantami chęć udziału w dialogu technicznym na temat nowych OP wyraziły również firmy Saab, Thales, Kongsberg i rodzimy Kenbit, które choć nie mają w ofercie okrętów podwodnych, to mogą dostarczyć do nich kluczowe podsystemy, jak np. system nawigacyjny lub zintegrowany system walki.

Dialog techniczny z firmami rozpocznie się już za kilka dni. – Pierwsze spotkanie planowane jest na koniec stycznia – wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, rzeczniczka prasowa Inspektoratu Uzbrojenia MON. – Zakończenie dialogu technicznego planowane jest na marzec bieżącego roku.

Z kolei ppłk Jacek Sońta, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej, dodaje, że ogłoszenie przetargu powinno nastąpić trzy, cztery miesiące później. – Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założonym harmonogramem, po 30 czerwca tego roku możliwe będzie rozpoczęcie postępowania w sprawie pozyskania okrętu podwodnego nowego typu – wyjaśnia Sońta.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~el_fuego
1398615660
Jeżeli nie będą wyposażone w pociski manewrujące, to równie dobrze możemy kupić kajaki. Najpierw się wszyscy zarzekali, że bez manewrujących ani rusz, a teraz podobno pieniędzy na to nie ma chociaż jedna rakieta mogąca razić cele na lądzie kosztuje tyle co torpeda.
51-5F-93-FC
~zielony_październik
1391353560
https://www.youtube.com/watch?v=pNk-ljy-diA To jest wojsko tajwańskie, mało mnie interesuje co oni tam robią. Wiem że F-16 ma możliwość operowania z DOL-ów. Chcę zobaczyć takie ćwiczenia w Polsce, chcę zobaczyć, czy wojsko posiada sprzęt do tankowania, przezbrojenia naszych EF-ów w stojankach, w co wątpię (burdel na autostradach, "udany" offset). Więc to "F-16 będzie robił 5 zmianę" jest pobożnym życzeniem.
5C-2C-99-C3
~scooby
1391117580
~zielony_październik - https://www.youtube.com/watch?v=pNk-ljy-diA
DB-A6-73-01
~zMI
1390847520
Historia sie powtarza, co? w 39 nasze Oceaniczne, to nie wszystkie uciec nawet zdolaly. Baltyk to kaluza. Putin prowokuje do wydania na OP, bo wie, ze 'dzieki' temu braknie pieniedzy gdzie indziej. Dozbroic jednostki naziemne. Tego potrzebujemy. Pamieta ktos w ogole Flotylle Pinska? Tam tez IIRP utopila morze pieniedzy. Pozdrawiam i trzymam kciuki za trzezwo myslacych.
F0-4C-4D-E5
~zielony_październik
1390764600
Twój NSM ma radar o skutecznym zasięgu w wykrywaniu i śledzeniu celów morskich do 50 km oraz do 200 km w wykrywaniu celów powietrznych, to bardzo dużo. Niech tylko zresztą spróbuje ten radar włączyć... ma stać ukryty w lesie i ładnie wyglądać? Od 1939 roku troszkę się zmieniło, argument bez sensu. Do wykrywania OP nie służy wikipedia, ile sposobów wykrycia, tyleż sposobów ukrycia. Efy wylądują na autostradzie i? Ze zniszczonymi lotniskami, infrastrukturą czym je uzbroisz? Jesteś pewien że samolot da radę wyrobić 5 zmian? Nie wolno stawiać na jeden rodzaj sił zbrojnych, siły powietrzne dostały swoje zabawki pora na MW. Potencjał odstraszający wroga, OP mają w razie czego zadawać takie straty potencjalnemu agresorowi, żeby atak w ogóle się nie opłacał, ponowne załadowanie - ostateczność. Pociski manewrujące to droga rzecz.
5C-2C-99-C3
~scooby
1390733940
~zielony_październik - OP można storpedować , zbombardować specjalnymi bombami, lub na tak płytkim akwenie zniszczyć z działka specjalną. Stosuję się również : miny denne oraz pływające na wybranej głębokości lub metalowe sieci z czujnikami. Do wykrywania służą : sonary stacjonarne i na śmigłowcach, na płytkich skanuje się wiązką laserową ( podobnie jak miny) obserwacja z powietrza. w 1939 ORP Orzeł został zauważony przez niemieckie lotnictw na Bałtyku płynąc 35 m.b. pod woda. http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwalczanie_okr%C4%99t%C3%B3w_podwodnych . Co atakuje ? Okręty lub śmigłowce - a jak nic nie wypłynie ? Trudniej znaleźć wyrzutnię NDR z NSM w lesie. Strata samolotu 50 mli $ strata OP 2 000 mil $, prędkość operacyjna 20 węzłów - 1500 km/h. Koszt wybudowania lotniska - F-16 potrafi wylądować na autostradzie OP potrzebuje portu - który to równie łatwo . Po wystrzeleniu torped musi wrócić i być załadowany F-16 będzie robił 5 zmianę. Op na Bałtyku nie zmienia w żaden sposób naszej obronności. p.s. anthrax - jest wredniejszy.
DB-A6-73-01
~zielony_październik
1390670280
OP na Bałtyku nie da się zestrzelić. Znaczy się - skrzydeł nie mają. Natomiast lotnictwo b.łatwo zneutralizować zarówno przed startem, jak i już w powietrzu. Tymczasem OP znacznie trudniej zniszczyć, w dodatku atakuje wrednie i z ukrycia, taki potencjał odstraszający wroga. Jednak 3 sztuki to zdecydowanie za mało.
5C-2C-99-C3
~scooby
1390486620
~mi;ro - napisz coś o zadaniach dla OP na Bałtyku których to nie można zrobić śmigłowcami i samolotami.
DB-A6-73-01
~mi;ro
1390442100
Ja powiem wam tak czatusie,,juz kiedys wydalisce wyrok na ,,,FSO,,,Jelcza Stara Zuk,, i inne produkty Polskie Dzisjaj Sobie Plujecie sami w Twarz ze Polska taki Duzy Kraj a nie ma Wlasnego przemyslu Motoryzacyjnego,,,,,,Nie rubcie tego samego z Marynarka Wojenna bo bedziecie za Kilkanascie lat tego gorzko zalowac a Ci co dzis krytukuja beda udawac ,,Durnia ze to nie my ,,Itd,,Itp,,,Polsce sa potrzebne jednostki Podwodne i w tej kwesti powinnismy byc zgodni,,Kupione 3 nowe jednostki starcza na 30 lat jak tu czytalem w poscie i to jest prawda, a i pozniej mozna je bedzie jeszcze odsprzedac,,Wiec zaczym cos glupiego napiszecie zastanowcie sie kilka razy,,,
F1-3A-CD-15
~scooby
1390413720
Towarzyszu ~Marynarzu - nic co przypływa z Chin nie jest mi potrzebne w wojnę np: trampki. Ropę dostarcza się ropociągami. Bałtyk nie jest idealnym miejscem dla okrętów a jego zasolenie jest takie, można wodę pić. Cały czas myślę po co nam taki drogi nośnik na tak mały i nieistotny akwen ? Jakie zadania widzi z dla 3 OP za 10 mld zł których to nie można wykonać lotnictwem? Nie wyciągamy wniosków z historii? Żeby zablokować trzeba podpłynąć , łatwiej zniszczyć. Zamiast 3 OP - 2 porządne satelity szpiegowskie i to po 3 sztuki dla drużyny http://military.discovery.com/tv-shows/ultimate-weapons/videos/ultimate-weapons-the-matador.htm BWP z ASPRO-A
DB-A6-73-01
~Marynarz
1390320660
Kolego "scooby" jeśli myślisz, że Bałtyku korzystasz jedząc tylko szprotki to jesteś mocno niedoinformowany. Ale mogę Ci pomóc. Ponad 90% tego co jesz oraz przedmiotów których używasz na każdego dnia przypływa do polskich portów statkami z Chin. Jestem też ciekaw co wlejesz do baku lub czym ogrzejesz dom jeśli dojdzie do blokady polskich portów. Dodatkowo Bałtyk to idealne miejsce dla małych okrętów podwodnych. Z powodu znacznej zmiany temperatur i zasolenia na różnych głębokościach występują strefy, w których okręt jest niewidoczny nawet dla okrętów posiadających wyspecjalizowany sprzęt. Zatem pomyśl zanim coś napiszesz. Lotnictwo jest potrzebne, ale przeszło już swego rodzaju małą modernizację. jestem ciekaw czy wsiadłbyś do 50-letniego samolotu - bo tyle w przybliżeniu mają w chwili obecnej polskie OP.
AD-72-A6-65
~scooby
1390318980
~Luke - napisz mi po co 3 mld $ na OP na Bałtyk. Hipotetyczne zadania. Tylko nie, że inni mają . p.s. Nie chciałbyś zamiast 3 OP 2- C-295 AEW + 3 walki elektronicznej ?
DB-A6-73-01
~Luke
1390312260
Jak juz inwestowac na cos co bedzie sluzylo przez 30+ lat to bym zainwestowal w A-26 albo Scorpene. Zabaczymy ale ja juz wiem ze to bedzie najtansza wersia!!
89-B5-6E-3D
~scooby
1390302480
~doo - a może te 3 mld na tarczę ? Np Terminal High Altitude Area Defense ? Bez lotnisk leżymy i jest po wojnie. A jak wykorzystasz w konflikcie np z Białorusią ? ~Chasim - nie na tak płytkim "morzu" jak Bałtyk. Ile trwa ponowne uzbrojenie eskadry F-16 a okrętu. Samolot leci 1000 km/h OP 20 węzłów ? ~Ron - sens jest tak głęboki jak Bałtyk 52 - porównaj np M. Czarne. cyt:" mając dostęp do morza musimy z niego korzystać" ja korzystam jem szprotki, śledzie i dorsze oraz opalam się latem. Kto che bym wymienił 20 innych sprzętów , które bardziej podniosą nasze bezpieczeństwo . Na początek : modernizacja 16 samolotów w Łasku ta sama co robi Singapur , zakup dla Ślązak wyrzutni Tomahawk Block IV...
DB-A6-73-01
~barbar
1390296000
Okręty podwodne nie były w stanie wnieść niczego podczas kampanii wrześniowej . Aby uniknąć zagłady , zostały odesłane do Anglii . A jak to wygląda dziś ? Czy 3 okręty podwodne będą w stanie coś zdziałać przeciwko silniejszemu lotnictwu i marynarce wojennej wroga ? Co to są 3 okręty podczas wojny ? ile okrętów wroga zatopią nim same zostaną zniszczone ? Czy to wpłynie na przebieg kampanii ? MOże lepiej wydać te pieniądze na rakiety ziemia - woda i ziemia - ziemia . Przynajmniej nikt ich nie odeśle do Anglii !
49-8F-5F-FD
~Ron
1390248660
jest głęboki sens, nei wiem nad czym sie zastanawiać. kto powiedział że te okręty muszą operować na Bałtyku? jak chcemy się liczyć w świecie to mając dostęp do morza musimy z niego korzystać. Z tego co wiem w ciężko jest wykryć okręt podwodny w naszych warunkach.
46-32-64-7F
~Chasim
1390244400
A np po to że w razie wojny lotnictwo to zostanie w moment zniszczone a taki okręt zanurzony trudno wykryć?
03-F3-0C-51
~Polak
1390243800
A gdzie Polskie stocznie ??? Przecież mielismy jedne z najlepszych stoczni na świecie.
17-42-E7-79
~doo
1390234980
A jaki jest sens inwestowania w Jaszczombie skoro każde z naszych nielicznych lotnisk może zostać zniszczone w pierwszych minutach konfliktu?
3B-CB-FE-6F
~scooby
1390233240
Jaki jest sen posiadania floty na tak mały , płytki i nieznaczący militarnie akwen ? Czy MON nie widzi lepszego zagospodarowania tych 3 mld $ = 16 F-35 = 32 F-15 SE = 48 F-16 block 52+ = 80 szt CH-47 Chinook lub Eurocopter Tiger ? Przecież wszystkie zadania można zrobić lotnictwem. OP na przestrzenie gdzie nie doleci samolot lub pocisk rakietowy. Jakie zadania są dla tych okrętów , których to nie można wykonać samolotami i śmigłowcami ? Po co nam tak drogi nośnik na Bałtyk dla torped i pocisków rakietowych ?
DB-A6-73-01

Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
 
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Pierwsi na oceanie
Zapraszamy na Festiwal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowe Oscary przyznane!
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
I zdobyliśmy!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Bohater odtrącony
Zmiany w dodatkach stażowych
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Abramsy w pętli
Uwaga, transformacja!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO