moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wiceszef MON w USA o zakupach dla armii

Polski udział w pracach badawczo-rozwojowych nad rakietami nowej generacji JASSM ER – to jeden z tematów rozmów Czesława Mroczka, wiceszefa MON, z przedstawicielami amerykańskiej administracji rządowej. Podczas kilkudniowej wizyty w USA wiceminister spotka się także z wojskowymi i urzędnikami z Pentagonu oraz Agencji Współpracy Obronnej.


– Rozmowy dotyczą współpracy wojskowej i przemysłowej oraz realizacji zadań wynikających z planu modernizacji technicznej armii na najbliższe lata – napisał Czesław Mroczek na portalu społecznościowym. Chodzi o pozyskanie zdolności rakietowych, zwiększenie mobilności wojsk lądowych oraz budowę potencjału rozpoznania obrazowego i satelitarnego. Jak zaznaczył wiceminister, rozmowy dotyczą także współpracy w ramach programu Foreign Military Sale, tzw. FMS. Jest to jeden z programów polityki „Security Assistance”, w ramach której rząd Stanów Zjednoczonych dąży do zapewnienia światowego pokoju poprzez sprzedaż oraz transfery uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W ramach FMS rząd amerykański może sprzedać danemu państwo uzbrojenie taniej lub nawet całkowicie sfinansować zakup.

Amerykańskie firmy chcą brać udział w technicznej modernizacji polskiej armii. Są zainteresowane praktycznie wszystkimi strategicznymi programami: zestawami rakietowymi obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, śmigłowcami, rozpoznawczymi i uderzeniowymi dronami, wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi dla wojsk lądowych oraz satelitarnymi systemami rozpoznawczymi. Wizyta wiceministra Mroczka, odpowiedzialnego za zakupy dla armii, jest związana z rozmowami na temat warunków przekazania technologii przez potencjalnych amerykańskich partnerów.

Oddzielne negocjacje dotyczą pocisków JASSM klasy powietrze–ziemia, które resort obrony chce zakupić dla sił powietrznych. Strona polska zabiega, by w ramach umowy Amerykanie zobowiązali się również do zmodernizowania F-16. Dodatkowo Polska chce dołączyć do programu badawczo-rozwojowego nad nowszą wersją pocisków JASSM ER. Mają one mieć nie tylko lepsze systemy naprowadzania na cel i unikania wykrycia przez radary wroga, lecz także ponaddwukrotnie większy zasięg od modelu podstawowego.


O warunkach, na jakich może być transferowana do Polski najnowsza amerykańska technologia wojskowa, rozmawiano także w poniedziałek w Warszawie podczas corocznego spotkania Grupy Wysokiego Szczebla ds. Obronnych (HLDG).

– Spotkanie było okazją do oceny naszych wspólnych strategii w dziedzinie bezpieczeństwa oraz umocnienia dwustronnych relacji wojskowych – komentował Derek Chollet, asystent sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, który przewodniczył amerykańskiej delegacji.

Przewodniczącym polskiej delegacji podczas obrad Grupy był wiceminister obrony Robert Kupiecki.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Studio Iwona ISW / chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1414600740
Czyli... wszystko przesądzone. Przetarg to tylko będzie fikcja. Pociski w systemach OPL w polskiej armii będą pochodzić z USA. Nie dostaniemy nic więcej do zrobienia przy nich jak pompowanie kół wyrzutni i jej malowanie. Reszta składników komponentu "może" będzie nasza ale nie ta najważniejsza.
9D-E6-B1-48

U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wielka gra na ukraińskim froncie
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Bez zmian w emeryturach
F-35 zmienia wszystko
Marsz prawdę ci powie
Równanie z „Iksem”
Generał z cienia
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polsko-kanadyjska współpraca
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Śmierć w sercu Azji
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
K9, ognia!
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
NATO rozkłada lotniczy parasol
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Wsparcie ma znaczenie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Latający dron – broń na okręty podwodne
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Husarze dla mieszkańców Polski
Sojusz kontra drony
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Biało-czerwona na Monte Cassino
Bałtyk, wspólna sprawa
Nowa baza US Army w Polsce?
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Oswoić „latający komputer”
Koszykarskie widowisko
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Ślady, których nie widać
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Hegseth odznaczył polskiego generała
Czerwieńsze będą…
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Lotnisko w zanadrzu
Polski wkład w operację „Overlord”
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Kraków zaprosił weteranów
DIANA szansą dla polskich innowacji
Groźny incydent w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO