moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jens Stoltenberg odwiedził lotników

Europa i Ameryka Północna: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – mówił podczas popołudniowej wizyty w Łasku sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W tamtejszej bazie spotkał się z polskimi pilotami F-16 oraz lotnikami z innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Jens Stoltenberg do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego przyleciał wczesnym popołudniem z Warszawy. Na płycie lotniska czekali na niego piloci między innymi z Polski, Stanów Zjednoczonych i Holandii, a także pilotowane przez nich maszyny.

– W NATO chodzi o solidarność i silne zdolności obronne – podkreślał Stoltenberg. Przypomniał, że podczas ostatniego szczytu NATO w walijskim Newport mówili o tym przedstawiciele 28 państw członkowskich. Jak zapewnił, zgodnie obrali wówczas wspólny kurs. – Europo, Ameryko Północna – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – mówił do żołnierzy sekretarz generalny Sojuszu. Potem przyszedł czas na rozmowy z lotnikami oraz wizytę na pokładzie natowskiego samolotu radiolokacji dalekiego zasięgu AWACS.

Film: MON

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku stacjonuje 16 z 48 należących do polskiej armii samolotów F-16. Jesienią 2012 roku dołączył do nich pododdział amerykańskich sił zbrojnych – Aviation Detachment. Jego zadanie polega na przygotowywaniu tak zwanych rotacji komponentu lotniczego ze Stanów Zjednoczonych. Od lutego 2013 w Polsce regularnie zjawiają się piloci oraz obsługa naziemna samolotów F-16 oraz Hercules. Goście ćwiczą z polskimi pilotami „Jastrzębi” z Łasku i Krzesin, a także pilotami maszyn transportowych z Powidza. – Obecność rotacyjnych pododdziałów US Air Force pozwala nam szybciej szkolić dowódców dużych ugrupowań – mówił niedawno PAP gen. pil. Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Widzę, jak bardzo takie treningi rozwijają umiejętności lotników, którzy niemal przez cały czas działają w systemie sojuszniczym – dodawał.


Właśnie dziś dobiegła końca kolejna rotacja. – Mieliśmy w Łasku pilotów F-16 i techników z 510 Eskadry Myśliwskiej we włoskim Aviano. Łącznie było to około 130 osób – informuje kpt. Marek Kwiatek, rzecznik 32 Bazy w Łasku.

Jens Stoltenberg pochodzi z Norwegii. Wcześniej był premierem tego państwa. Stanowisko Sekretarza Generalnego NATO oficjalnie objął kilka dni temu. Polska stała się celem jego pierwszej zagranicznej wizyty. Zanim przyjechał do Łasku, gościł w Warszawie, gdzie spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premier Ewą Kopacz, wicepremierem i ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem oraz szefem MSZ Grzegorzem Schetyną.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
 
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Wyższe stawki dla niezawodowych
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Ratownik w akcji
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pancerny kot w polskim wojsku
Kajakami po medale
The Power of Infrastructure
Śmierć gorsza niż wszystkie
Planowano zamach na Zełenskiego
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Broń przeciwko wrogim satelitom
Strażnicy polskiego nieba
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Prezydent na wschodniej granicy
Wypadek Rosomaka
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Czarna Pantera celuje
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Pracowity pobyt w kosmosie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flyer, zdobywca przestworzy
Podejrzane manewry na Bałtyku
Świat F-35
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Ewakuacja Polaków z Izraela
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Policjanci w koszarach WOT
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Drukowanie dronów
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Podróż w ciemność
Odbudowa obrony cywilnej kraju
„Różycki” zwodowany
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Święto sportów walki w Warendorfie
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Inwestycja w żołnierzy
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Bezpieczniejsza Europa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO