moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa Fabryka Broni „Łucznik” otwarta

Przestronne hale fabryczne, nowoczesne strzelnice testowe, a także odnowiony park maszynowy do produkcji karabinów i pistoletów – wczoraj uroczyście otwarto nową siedzibę Fabryki Broni „Łucznik” – Radom. Przy tej okazji zaprezentowano nowy karabinek dla pododdziałów reprezentacyjnych i pistolet dla wojska.


Przecięcia wstęgi dokonała między innymi marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Na uroczystości obecni byli także: wiceminister obrony Beata Oczkowicz, przedstawiciele MON i parlamentu oraz władz lokalnych.

Podczas otwarcia zaprezentowano nowy model karabinka z rodziny MSBS (Modułowy System Broni Strzeleckiej, rozwijany wspólnie przez FB „Łucznik” –  Radom i Wojskową Akademię Techniczną), przeznaczony dla pododdziałów reprezentacyjnych WP i propozycje nowego pistoletu PR-15 RAGUN. Jutro na portalu polska-zbrojna.pl szczegółowo omówimy oba modele zaprezentowanej broni.

Specjalsi i antyterroryści

Uroczystości otwarcia nowej fabryki towarzyszyły pokazy dynamiczne. Pierwszy zorganizował Zespół Akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych „Orlik” z Radomia, latający na samolotach PZL-130 Orlik. W drugim pokazie wzięła udział grupa demonstracyjna z WAT, w skład której wchodzą członkowie zespołu pracującego nad MSBS oraz byli operatorzy z wojsk specjalnych. W pokazie wykorzystano także bazowy transporter Rosomak z warszawskiej uczelni, którym przemieszczała się grupa. Wszyscy jej członkowie uzbrojeni byli w karabinki klasyczne z systemu MSBS (w tym jeden z granatnikiem podwieszanym 40 mm).


Warto wspomnieć, że nowe wzory mundurów, kamizelek zintegrowanych oraz hełmów używanych przez grupę pochodziły z PSO Maskpol. Trzeci pokaz zorganizowała policja, a dokładniej – jej pododdziały antyterrorystyczne. W pokazie wykorzystano samochody oraz policyjny śmigłowiec, z którego desantowała się metodą szybkiej liny grupa szturmowa i który podjął ją po wykonaniu zadania „na winogrono”.

Koniec z manufakturą

Później gości oprowadzono po nowej fabryce. Jak zgodnie przyznają ci, którzy mieli okazję ją obejrzeć, obiekty i wyposażenie robią bardzo duże wrażenie. Fabryka jest na wskroś nowoczesna, jasna, przestronna i w niczym nie przypomina manufaktury z początku ubiegłego wieku, jaką były stare obiekty. Hale fabryczne połączone są wyraźnie oznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, w oczy rzuca się także rozbudowany system wentylacji i przewietrzania pomieszczeń. Wokół poszczególnych stanowisk roboczych jest dużo miejsca – można pomiędzy nimi swobodnie manewrować wózkami dowożącymi części na kolejne etapy produkcji. Ta ostatnia w dużej części oparta jest na obrabiarkach CNC, choć niektóre czynności wykonywane są ręcznie. Jedną z nich jest prostowanie luf po wykuwaniu, ale akurat ta czynność we wszystkich fabrykach broni wykonywana jest przez człowieka – nie opracowano dotąd (choć próbowano) maszyny, która mogłaby go w tym zastąpić. Część parku maszynowego pochodzi z poprzedniej siedziby, a część stanowią nowe zakupy.

Strzelnica z basenem

W obiektach nowej fabryki zlokalizowanych jest kilka strzelnic testowych. To jedne z najnowocześniejszych strzelnic fabrycznych na świecie. Zadbano w nich o maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno jeśli chodzi o zabezpieczenie przed ewentualnymi rykoszetami, jak i bardzo skuteczną wentylację, niezbędną podczas intensywnego strzelania, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. Ciekawostkę i rzadkość w porównaniu do innych fabryk broni strzeleckiej stanowi strzelnica do intensywnego strzelania, a w zasadzie jej kulochwyt. Jest nim bowiem… basen z wodą. Stanowi on swojego rodzaju niezniszczalny kulochwyt, a strzelać do niego można nawet z broni zasilanej amunicją kalibru 12,7 mm. Woda jest filtrowana w obiegu zamkniętym, czynności obsługowe zaś polegają jedynie na usunięciu resztek zniszczonych pocisków, co odbywa się przez uniesienie podłogi basenu i „zsypanie” złomu zalegającego dno do specjalnej rynny, skąd jest usuwany.


Oprócz hal fabrycznych, w kompleksie fabryki znajdują się także nowoczesne biura konstrukcyjne, pomieszczenia personelu biurowego oraz sale konferencyjne. Niewątpliwym atutem jest także lokalizacja nowej siedziby FB „Łucznik” – Radom umożliwiająca łatwy dojazd – obiekty usytuowane są blisko trasy wlotowej z Warszawy.

Budowa nowej fabryki kosztowała 103 mln złotych (72 mln pochodziło z Agencji Rozwoju Przemysłu, 20 mln dał Polski Holding Obronny, dodatkowe 10,7 mln pochodziło z FB „Łucznik” – Radom). Stare obiekty fabryki zostaną wystawione na sprzedaż, co częściowo pokryje poniesione wydatki.

Frag Out!

autor zdjęć: Frag Out

dodaj komentarz

komentarze

~bagnet09
1404315000
Gratulacje jestem ciekaw kiedy ruszy produkcja broni dla potrzeb rekonstruktorów.
2A-A2-B1-26

Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
 
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Hiszpański palimpsest
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kurs z dzwonem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojsko inwestuje w Limanowej
Weterani i bokser „Master”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Szpej na miarę potrzeb
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cena wolności
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO