moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Początki Dowództwa Operacyjnego

Kiedy powstawało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, w operacjach poza granicami kraju uczestniczyło około 6 tysięcy polskich żołnierzy. Musiała zatem powstać struktura, która byłaby adekwatna do realizowanych wówczas zadań – mówi mówi gen. broni w stanie spoczynku Henryk Tacik, pierwszy dowódca DOSZ.

Od momentu powstania Dowództwa mija 10 lat. Byłem inicjatorem jego utworzenia, ponieważ wiedziałem, że wymaga tego sytuacja międzynarodowa. Proszę pamiętać, że właśnie wtedy było niespokojnie w Iraku i Afganistanie, a około 6 tysięcy polskich żołnierzy było zaangażowanych w różne operacje poza granicami kraju. Polska musiała mieć strukturę, która byłaby adekwatna do realizowanych wówczas zadań.

Przyznaję, że nie wszystkim pomysł utworzenia Dowództwa Operacyjnego się spodobał. Ówcześni dowódcy rodzajów sił zbrojnych dopatrywali się w nim konkurencji. Myśleli, że będzie wchodzić w ich kompetencje. Oczywiście zamysł powstania Dowództwa był zupełnie inny, ale o tym przekonali się, kiedy dowództwo już funkcjonowało.

Do mojej koncepcji udało mi się przekonać ówczesnego ministra obrony Jerzego Szmajdzińskiego i szefa Sztabu Generalnego gen. Czesława Piątasa. Podstawa prawna do utworzenia nowej struktury była gotowa już w 2003 roku, jednak dopiero 1 lipca następnego roku rozpoczęła się obsada etatów. Zanim upłynął rok 2004, Dowództwo Operacyjne uzyskało zdolność operacyjną.

Od początku 2014 roku działa już w innej formie. Zwiększyły się jego kompetencje, zadania i zakres odpowiedzialności. W 10. rocznicę powstania Dowództwa Operacyjnego jego pracownikom i służącym w nim żołnierzom życzę sukcesów. Takich, które nie będą mniejsze niż te odnoszone dotychczas!

gen. broni Henryk Tacik
pierwszy dowódca Dowództwa Operacyjnego

dodaj komentarz

komentarze


Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Rok 2027 bez Air Show Radom
Coraz więcej Alpha Scramble
Siatka niewidka dla wojska
F-15 dla Polski?
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Walka w dwóch światach
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Tarcza i miecz
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Armia testuje naziemne drony
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Legion Medyczny na poligonie
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Patrioty pod Płockiem
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Cztery brygady, jeden cel
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Flanka pod strażą
Sojusznicza tarcza antydronowa
„Mewa” na północnym szlaku
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
„Kryzysowy” Jaśmin
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Zmarł gen. Mirosław Różański
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Abordaż z polskim wsparciem
Z prądem i pod prąd
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Młodzi medycy na poligonie
Aukcja dla weterana
Gorący lipiec PKW Łotwa
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Dwa marzenia spełnione naraz
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO