moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowództwo Generalne rozpoczęło działalność

Wprowadzenie reformy dowodzenia to jeden z kamieni milowych naszej obronności – podkreślał minister Tomasz Siemoniak w czasie apelu inaugurującego funkcjonowanie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Powstało ono 1 stycznia w miejsce rozformowywanych dowództw rodzajów sił zbrojnych, a jego zadaniem jest kierowanie wojskami w czasie pokoju.


– 2014 rok przynosi nam ważne zmiany w polskim wojsku, z których największą jest reforma dowodzenia i kierowania armią oraz powstanie w jej następstwie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – mówił minister obrony.

W uroczystości w siedzibie dowództwa w Warszawie uczestniczył też m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisław Koziej i szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł.

1 stycznia w miejsce rozformowywanych dowództw rodzajów sił zbrojnych powołano Dowództwo Generalne oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Na czele pierwszego stoi gen. broni pil. Lech Majewski, dotąd dowódca Sił Powietrznych. Natomiast DORSZ dowodzi dotychczasowy dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki. Generałów w grudniu mianował prezydent Bronisław Komorowski.

Zdaniem szefa MON wprowadzenie reformy dowodzenia to jeden z kamieni milowych naszej obronności. Poprzednie to ustalenie w 2001 r. zasady, że 1,95 proc. PKB przeznaczany jest na obronność oraz zniesienie w 2010 r. obowiązkowej służby wojskowej.


Jak zaznaczył minister, dzięki dwóm latom przygotowań reforma dowodzenia przebiega sprawnie. – Podczas wideokonferencji z dowództwami dywizji, skrzydeł i flotylli przekonałem się, że każdy z żołnierzy zna swoje zadania i miejsce w nowej strukturze – podkreślał Siemoniak.

Jak dodał, żołnierze zatrudnieni dotąd w dowództwach RSZ znajdą nowe miejsca w strukturach armii, a koszt reformy będzie taki, jak podawano w uzasadnieniu do wprowadzającej ją ustawy, czyli ok. 120 mln zł.

Pytany o zaskarżenie przez posłów PiS ustawy do Trybunału Konstytucyjnego jako niezgodnej z konstytucją, szef MON stwierdził, że jest spokojny o wyrok sądu. – Nad przepisami pracowało wielu prawników i sądzę, że trybunał rozstrzygnie niedługo wszystkie wątpliwości – mówił Tomasz Siemoniak.

Minister podkreślał też, że powstanie dowództwa to nie koniec prac nad reformą. – Czeka nas teraz rok wdrażania zmian i sprawdzania w praktyce zaplanowanych rozwiązań – mówił.

Na to samo zwrócił uwagę gen. Majewski. – Musimy opracować programy szkolenia, zaplanować modernizację infrastruktury armii oraz systemów uzbrojenia – wyliczał dowódca generalny. Jak podkreślił, to od DGRSZ będzie w dużej mierze zależało, jak sprawna i profesjonalna będzie nasza armia i za jakiego sojusznika będzie uważana w NATO.

W trakcie briefingu minister Siemoniak wymienił także inne wyzwania, jakie stoją w tym roku przed naszą armią. Jednym z nich jest zakończenie misji ISAF w Afganistanie. Zdaniem ministra z tego powodu nie wzrośnie zagrożenie ze strony talibów, choć trzeba być przygotowanym na działania rebeliantów. Szef MON zapowiedział, że w Afganistanie zostanie powołany specjalny pełnomocnik. Jego zadaniem będzie opracowanie pomocy dla Afgańczyków, którzy współpracowali z naszym kontyngentem.


Minister Siemoniak wyliczał również, że 2014 rok będzie drugim rokiem modernizacji naszej armii, okresem wdrażania nowelizacji ustawy o służbie zawodowej żołnierzy. W tym czasie wojsko czeka ponad 80 ćwiczeń krajowych i 30 sojuszniczych, a we wrześniu kolejny szczyt NATO.

Podczas uroczystości minister wręczył pamiątkowe ryngrafy byłym dowódcom: Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewowi Głowience, Sił Powietrznych gen. Lechowi Majewskiemu, Marynarki Wojennej adm. floty Tomaszowi Mathei i Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotrowi Patalongowi. – To wybitni żołnierze i dobrzy współpracownicy – zaznaczył Tomasz Siemoniak. Apel zakończyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Zmiana struktur dowodzenia i kierowania armią, która weszła w życie z początkiem tego roku, to jedna z najważniejszych zmian w polskim wojsku. Celami reformy jest konsolidacja systemu dowodzenia, zmniejszenie liczby centralnych dowództw oraz wprowadzenie takich samych struktur w czasie pokoju i wojny. – Zmiany te dostosowują naszą armię do realnych potrzeb i możliwości, są oznaką pełnej spójności z systemem NATO – mówił prezydent Bronisław Komorowski podpisując 22 lipca 2013 r. ustawę wprowadzającą reformę.

Zgodnie z jej założeniami organy dowodzenia zostały zintegrowanie w dwa dowództwa strategiczne: generalne i operacyjne. Pierwsze odpowiedzialne jest za kierowanie armią w czasie pokoju, drugie przejmie dowodzenie wojskiem podczas wojny i zagranicznych misji. Dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych przekształcono w sześć inspektoratów: Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Rodzajów Wojsk i Szkolenia. Zmieniła się też funkcja Sztabu Generalnego, który stanie się organem doradczym i planistycznym.
Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Abramsy w pętli
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Husarz na straży nieba
Wojskowe Oscary przyznane!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wielka droga” dostępna online
Pierwsi na oceanie
Mobilne dowodzenie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Krwawa noc pośród puszczy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pierwszy polski technik AH-64
Zmiany w dodatkach stażowych
Flota Bayraktarów w komplecie
Treningi z wojskiem wracają
Wiosenna burza nad Estonią
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polki pobiegły po srebro!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Armia Andersa w operacji „Honker”
Uwaga, transformacja!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Zapraszamy na Festiwal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Sztuka ochrony zabytków
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO na północnym szlaku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO