„Musimy zdać sobie sprawę, że w Warszawie znajduje się 6 ministrów rządu londyńskiego, a więc musimy być przygotowani na to, że prócz naszej będzie i inna władza polityczna w Warszawie. Bitwa o Warszawę politycznie dopiero się zaczyna”
Gen. Michał Rola-Żymierski na posiedzeniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego
Praga jest już całkowicie pod kontrolą Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Trzy dywizje WP obsadzają pozycje na brzegu rzeki. Gen. Berling, dowódca 1 Armii WP, otrzymuje rozkaz szefa sztabu l Frontu Białoruskiego dotyczący rozpoczęcia przygotowań do forsowania Wisły.
O świcie na Czerniakowie lądują zwiadowcy z 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty. W drogę powrotną zabierają list od płk. „Radosława” z prośbą o pomoc. Po zachodzie słońca na lewym brzegu desantuje się oddział ok. 300 żołnierzy z armii Berlinga.
Trwa silny atak na pozycje powstańcze na Czerniakowie. Walki toczą się o każdy budynek. Polacy bronią się na terenie ograniczonym ulicami: Ludną, Okrąg, Czerniakowską i Zagórną.
Nieprzyjaciel odcina oddziały żoliborskie od Wisły. Niemcy obsadzają Wybrzeże Gdańskie od ul. Krasińskiego a Cytadelą. Trwa bombardowanie dzielnicy.
Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org