moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radiostacje pod lupą

Sprawdzają zasilanie i wymieniają zużyte części w radiostacjach, odnawiają uszkodzony lakier pojazdów. Żołnierze z batalionu zabezpieczenia muszą przed zimą skontrolować stan techniczny niemal 100 sztuk uzbrojenia i sprzętu. – Takie przeglądy to konieczność, jeśli chcemy, aby sprzęt służył nam jak najdłużej – mówi ppłk Mieczysław Hucał.


180 żołnierzy z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu czekają pracowite trzy tygodnie. Wojskowy sprzęt tej jednostki, na co dzień używany podczas ćwiczeń na poligonach, musi przejść przegląd. Specjaliści z batalionu zabezpieczenia ocenią stan techniczny blisko 100 urządzeń czy pojazdów, a w razie awarii naprawią je. – Mamy sporo zadań. Sprawdzamy na przykład wszystkie radiostacje i aparatownie – mówi ppłk Mieczysław Hucał, dowódca batalionu zabezpieczenia w zegrzyńskim Centrum.

Żołnierze z batalionu „pod lupę” biorą m.in. radiostacje średniej mocy, radiostacje cyfrowe Harris, sprzęt do walki elektronicznej, aparatownie łączności cyfrowej RWŁC-10/AT i AK i zautomatyzowane wozy dowodzenia (ZWD-3 i ZWD 1). – Specjaliści z warsztatu łączności muszą zadbać o każdy szczegół. Diagnostyka dotyczy m.in. stanu akumulatorów, bezpieczników, gniazd zasilających, złącz kablowych czy zacisków uziemiających. Ewentualne usterki są usuwane na bieżąco, zużyte elementy wymieniamy – opowiada ppłk Hucał.

Szczegółowy przegląd przechodzą także wszystkie pojazdy: od samochodów osobowych, poprzez pojazdy gąsienicowe MTLB, pojazdy ciężarowe, aż po cysterny paliwowe, autocysterny na wodę i kuchnie polowe KP-340. Każdy egzemplarz jest najpierw sprawdzany przez wykwalifikowanego diagnostę. Ten dopiero wskazuje, co w danym pojeździe jest do naprawy. Gdy usterka jest drobna, przy wsparciu technika pododdziału usuwa ją sam kierowca. W razie poważnej awarii wóz trafia do warsztatu. – Niezależnie od tego, pojazdy są przygotowywane do zimy. Sprawdzamy płyny w chłodnicach, działanie nagrzewnic, stan ogumienia, wymieniamy płyn w spryskiwaczach. Niektóre pojazdy wymagają naprawy tapicerki lub odnowienia uszkodzonych powłok lakierniczych – wyjaśnia st. szer. Wioletta Pietrzak, kierowca elektromechanik w batalionie zabezpieczenia.

Ppłk Hucał podkreśla, że przeglądy to konieczność. – Nie można dopuścić, by sprzęt łączności zawiódł w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład podczas ćwiczeń – mówi dowódca.

Dlatego okresowe przeglądy są prowadzone dwa razy do roku. – Żołnierze radzą sobie z nimi bardzo dobrze, choć czasami jest im trudno, gdy batalion wykonuje jednocześnie zadania bieżące – mówi ppłk Hucał. Przyznają to także żołnierze. – Jako batalion zabezpieczamy zajęcia szkoleniowe wysyłając sprzęt na poligon. Zdarza się, że wykonujemy dwa razy tę samą pracę, bo pojazd, który właśnie przeszedł przegląd, wraca z kilkudniowych zajęć, a wtedy musimy przejrzeć go jeszcze raz. Ale dajemy radę – mówi st. szer. Pietrzak.

Sprzęt, którym dysponuje Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, jest wykorzystywany m.in. podczas kursów specjalistycznych żołnierzy zawodowych i pracowników wojska, w szkoleniu żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, słuchaczy Studium Oficerskiego Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, słuchaczy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz studentów Wydziału Elektroniki i Wydziału Cybernetyki WAT.

PG

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Invictus w zimowym stylu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwszy skok
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Śnieg może być groźną bronią
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojna o porządek świata
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Bruksela przed szczytem
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Eurofightery znowu w Polsce
Abramsy pod dobrą opieką
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lekcje z frontu
Cud w Trewirze
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zielone światło dla Barbary
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Skromny początek wielkiej wojny
Lista trupich główek
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Avenger” na Monte Cassino
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szef MON-u w Brukseli
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO