moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Będą zmiany w NSR, ale bez rewolucji

Więcej szkoleń, samodzielne oddziały i prostszy system wypłacania rekompensat dla pracodawców – takie zmiany czekają Narodowe Siły Rezerwowe. – MON przygotowało projekt, w którym znajdą się rozwiązania motywujące ludzi do wstąpienia w szeregi NSR oraz zachęty dla pracodawców – mówi Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej.

 

– To ma być nowa jakość, a nie rewolucja – napisał gen. Bogusław Pacek, rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej. To między innymi on opracowuje nową koncepcję NSR.

NSR powstały 3 lata temu. – Obserwowaliśmy jak działają i jakie jest zainteresowanie służbą. Przepisy, które przygotowaliśmy, sprawią, że służba w NSR będzie bardziej efektywna i dużo atrakcyjniejsza – mówił w lipcu tego roku płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu ds. Profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP.

Stworzeniem nowej koncepcji NSR zajmuje się Akademia Obrony Narodowej. Jej komendant-rektor gen. Bogusław Pacek zapowiada zmiany, ale uprzedza, że nie będą one rewolucyjne. – Chodzi o jakość, zmiany ewolucyjne i doskonalenie.

Co się zmieni? Powstaną odrębne oddziały Narodowych Sił Rezerwowych. Ich żołnierze nie będą, jak dotychczas, służyć razem z żołnierzami regularnych jednostek wojskowych. Resort Obrony chce też, żeby żołnierze NSR służyli w czasie pokoju na przykład przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. – Jednym z kierunków prac prowadzonych w AON jest tworzenie poprzez NSR rezerw mobilizacyjnych – pisze na Twitterze gen. Pacek.

MON chce stworzyć również pakiet zachęt dla przyszłych rezerwistów oraz ich pracodawców. – Chcemy uprościć system wypłacania rekompensat dla pracodawców – tak, by pracodawca miał 90, a nie jak dotychczas 30 dni na złożenie wniosku – tłumaczy w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej. – Będzie go mógł złożyć tam, gdzie mieści się zakład pracy, a nie jak do tej pory – w wojewódzkim sztabie wojskowym.

Zachętą dla przyszłych żołnierzy mają być szkolenia na koszt armii. – Mamy nadzieję, że umiejętności, które zdobędą w NSR przydadzą im się na cywilnym rynku pracy – tłumaczy minister Mroczek.

Prawdopodobnie zostanie również wydłużony czas, w którym żołnierze mogą służyć w NSR. – Dziś to 15 lat, w przyszłości limitem będzie granica wieku podlegania obowiązkowi służby wojskowej odpowiednia do stopnia wojskowego (50 lat w przypadku szeregowych i 60 lat dla podoficerów i oficerów) – tłumaczy Czesław Mroczek.

***

Narodowe Siły Rezerwowe są uzupełnieniem Sił Zbrojnych RP. Żołnierze rezerwy odbywają służbę na podstawie zawartych kontraktów. Kandydaci bez żadnego przeszkolenia wojskowego, którzy chcą służyć w NSR, trafiają najpierw do służby przygotowawczej, gdzie przez trzy miesiące przechodzą szkolenie podstawowe, a po zdaniu egzaminów odbywają miesięczne szkolenie specjalistyczne. Taka forma przeszkolenia dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku, oraz podpisanie kontraktu z NSR jest sposobem na stałą pracę w armii w charakterze żołnierza zawodowego. Według założeń kierownictwa resortu w Narodowych Siłach Rezerwowych ma pełnić służbę 20 tysięcy rezerwistów.

EK

autor zdjęć: Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~polpatrol
1425407640
NSR - to dobra sprawa warto się tam znależć masz szanse zapoznać się ze specyfiką wojska , a nie musisz bez celu siedzieć 2 lata .Jeżeli chodzi o twoje L 4 to co mieli z tobą zrobić przemyśl to jesteś na szkoleniu a tak naprawdę cię nie ma , a główny cel to szkolenie więc cię wysłali do domu nie będą cię niańczyć możesz wrócić i powtórzyć to .
8A-43-99-1C
~edek
1389699060
Miałem taką sytuację byłem na szkoleniu jako żołnierz NSR . W trakcie szkolenia zachorowałem, kazali mi wrócić do domu i iść do lekarza , on wystawił mi zwolnienie L4, dostarczyłem to do jednostki. Pracy nie mogłem podjąć bo byłem na zwolnieniu lekarskim a w jednostce powiedzieli mi ze jak ktoś rzuci im L4 to oni za to nie płacą. Sumując szkolenie 21 dni zachorowałem po 3 dniach szkolenia i zostałem bez środków do życia.
E5-08-F5-CF
~Boro
1380823140
Zachęcać? Przecież chętnych i tak jest od groma, za to nie ma miejsc, na wrześniowy pobór do służby przygotowawczej na Kraków były 24 miejsca, poprzednim razem 15!
65-77-9F-58

NATO on Northern Track
 
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Pierwsi na oceanie
Po przeprawie ruszyli do walki
Gry wojenne w szkoleniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiosenna burza nad Estonią
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Sztuka ochrony zabytków
Ameryka daje wsparcie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Serwis K9 w Polsce
Rajd ku czci saperów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
„Wielka droga” dostępna online
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Treningi z wojskiem wracają
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pierwszy polski technik AH-64
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Pierwsza Drużyna” na start
Zapraszamy na Festiwal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Husarz na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO