moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ostatni sprawdzian przed Afganistanem

To oni rozpoczną operację „Powrót do domu” – wycofywania polskich wojsk z baz w Ghazni i Bagram. Na poligonie w Świętoszowie rozpoczął się jeden z ostatnich sprawdzianów ponad 300 żołnierzy, którzy jako część XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego wyruszą w październiku do Afganistanu.

Cykl szkoleń przygotowujących Taktyczny Zespół Bojowy do wypełniania zadań w Afganistanie trwał prawie rok.

 – Prawie wszyscy to wojskowi z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. To oni tworzą Taktyczny Zespół Bojowy – tłumaczy kpt. Justyna Balik, rzecznik prasowy 10 BKPanc. Prócz nich w Świętoszowie sprawdzian przechodzić będzie Samodzielna Grupa Powietrzna z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Cykl szkoleń przygotowujących Taktyczny Zespół Bojowy do wypełniania zadań w Afganistanie trwał prawie rok. W Świętoszowie odbywały się między innymi zajęcia z wykrywania i neutralizacji min pułapek. To szczególnie ważne, bo talibowie nasilili ostatnio ataki przy ich użyciu. Rebelianci wprowadzili też nowe sposoby produkowania i ukrywania min, np. zaczęli zakładać pułapki mocowane magnetycznie.

Na poligonie są już Rosomaki i samochody terenowe HMMWV. Certyfikację Taktycznego Zespołu Bojowego (10 BKPanc) i Samodzielnej Grupy Powietrznej (25 BKPow) nadzoruje gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca 10 Brygady – to on będzie dowodził XIV zmianą. Każde zadanie postawione żołnierzom dokładnie oceniają specjaliści z różnych dziedzin szkoleniowych.

– Żołnierze będą musieli udowodnić, że potrafią poradzić sobie na przykład z ochroną obiektów i dróg, albo rozpoznaniem min-pułapek – opowiada kpt. Justyna Balik. – Sprawdzeni też zostaną ze znajomości procedur dotyczących na przykład wezwania MEDEVAC, pomocy i ewakuacji medycznej.

Inne zadania czekają wojskowych z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Tworzą oni Samodzielną Grupę Powietrzną. W Świętoszowie zostanie oceniona między innymi ich umiejętność strzelania ze śmigłowców oraz reakcja na wezwania typu MEDEVAC, CASEVAC, czyli ewakuacji rannego.

XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego będzie przedostatnią w Afganistanie. – Będzie liczyła około tysiąca żołnierzy. Będziemy stacjonowali w Ghazni oraz w Bagram – mówił gen. bryg. Cezary Podlasiński w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl. Polacy z końcem kwietnia zakończą działalność operacyjną i szkoleniową w Ghazni. Wycofają się do bazy Bagram. – Stamtąd odlecimy do kraju. Nasi następcy z XV zmiany będą mieli zadanie wyekspediować do Polski pozostały sprzęt, który tam zgromadzimy – dodawał gen. Podlasiński.

Certyfikacja Taktycznego Zespołu Bojowego w Świętoszowie potrwa do 13 września.

Głównym zadaniem żołnierzy XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego będzie działalność doradczo-wspierająca miejscowej armii i policji oraz wspieranie lokalnych władz. Jednak na misję wyjedzie o ośmiuset żołnierzy mniej niż służy tam obecnie. Mniejsze będą także pododdziały bojowe odpowiadające za bezpieczeństwo w bazie i jej okolicach. Zmieni się również system dowodzenia, Taktyczny Zespół Bojowy nie będzie miał już odrębnego stanowiska dowodzenia TOC (Tactical Operation Center). Jego plutony będą współpracowały bezpośrednio ze stanowiskiem polskich sił zadaniowych. Żołnierze będą zajmować się również pakowaniem wojskowego sprzętu i odsyłaniem go do kraju. Zlikwidowany zostanie między innymi polski szpital polowy.
Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Terytorialsi zapraszają
Wraki w sonarze
Od cyberkursu po mundurówkę
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Adaptacja i realizm
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Rzeźnik w rękach GROM-u
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Hornet czyli „polski Shahed”
Armia testuje roboty do transportu
Trzynasty Husarz w powietrzu
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Symbol skupiający wiele znaczeń
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Początek wielkiej historii
Uczczono ofiary zamachu majowego
Przyszłość „Łucznika”
Wypadek w PKW UNIFIL
Borsuk po słowacku
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Groźny incydent w Libanie
Syndrom Karbali
Bez zmian w emeryturach
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Bieg ku pamięci bohaterów
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Jest nowy szef BBN
NATO i USA o Iranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Biało-czerwona na Monte Cassino
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Borsuki zdały wodny egzamin
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Huta Częstochowa bliżej wojska
Wojsko zaprasza rodziny
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Specjalsi przeciw flocie cieni
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Czerwieńsze będą…
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Bez schematów
Skrzydlaci komandosi
Wyścig Stalina
Ostatni most
JW Agat: idziemy po młodych!
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Więcej strzelnic w powiecie
Nauki i nauczki z Afganistanu
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO