moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Morski smok poleciał na Śląsk

Śmigłowiec Marynarki Wojennej SH-2G został ozdobiony wizerunkiem morskiego smoka. W ten sposób piloci uczcili przypadające za kilka dni dziesięciolecie lotnictwa pokładowego. Dziś maszynę będzie można obejrzeć na Śląsku, gdzie weźmie udział w pokazach lotniczych.

Wylot z Gdyni śmigłowca SH-2G na Śląski Air Show. Film: Reporterzy MW


Marynarka Wojenna posiada cztery śmigłowce SH-2G. Do Polski trafiły wraz z pozyskaniem od Amerykanów fregat rakietowych Oliver Hazard Perry, z którymi bardzo ściśle współdziałają. Działo się to niemal równo dziesięć lat temu.

– Długo myśleliśmy, jak uczcić tę rocznicę. Wreszcie uznaliśmy, że ozdobimy jeden ze śmigłowców okolicznościowym malowaniem. Swoje projekty mogli zgłaszać zarówno piloci, jak i technicy. Ostatecznie powstało ich blisko dziesięć – wspomina kpt. mar. pil. Sebastian Bąbel, dowódca klucza śmigłowców pokładowych. Autorzy proponowali, by na maszynie umieścić np. wizerunek rekina bądź tygrysa wyskakującego z morza. Ostatecznie jednak padło na morskiego smoka, którego wymyśliła ppor. Mariola Andrasik. – Zapaliliśmy się do tego pomysłu, tym bardziej że podczas lotów taktycznych posługujemy się właśnie nickiem „smok” – podkreśla kpt. mar. pil. Bąbel. Sam klucz śmigłowców pokładowych często jest nazywany nieoficjalnie „Dragonflies”.

Projekt został zaakceptowany przez dowódcę Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a kilka dni temu zrealizowała go Trójmiejska Grupa Reklamowa. Morski smok pojawił się na lewej burcie jednej z maszyn. Dziś po raz pierwszy zostanie on zaprezentowany szerszej publiczności.

– Okazją będzie festyn lotniczy Śląski Air Show – wyjaśnia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik prasowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Śmigłowiec wykona tam m.in. lot z opuszczoną anteną detektora anomalii magnetycznych. Służy ona do wykrywania kryjących się w głębinach okrętów podwodnych.

Okolicznościowe malowania nie są w wojsku nowością. W ten sposób zostało ozdobionych kilkanaście odrzutowców MiG-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim. Na maszynach znalazły się wizerunki legendarnych pilotów, m.in. ppłk. pil. Mariana Pisarka z Dywizjonu 303 i mjr. Cedrica Fauntleroy’a z eskadry kościuszkowskiej. Przy okazji odbywającego się w Norwegii NATO Tiger Meet, czyli zlotu eskadr, które w logo mają tygrysa, specjalną folią zostały wyklejone dwa samoloty F-16 z bazy na poznańskich Krzesinach. Nowe barwy już wcześniej zyskiwały również maszyny Marynarki Wojennej. – W ubiegłym roku na przykład wizerunkiem orki został ozdobiony śmigłowiec Mi-14 PŁ z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Okolicznościowe barwy zyskały nawet uznanie poza granicami Polski. Załoga zdobyła nagrodę podczas Air Tatoo w Wielkiej Brytanii – wspomina kmdr ppor. Cichy. – To największe wojskowe pokazy lotnicze świata – dodaje.

W przyszłym tygodniu SH-2G z morskim smokiem na burcie zaprezentuje się podczas Air Show w Radomiu. Malowanie było zresztą przygotowywane głównie z myślą o tej imprezie, bo to podczas jej trwania przypadnie dziesiąta rocznica utworzenia polskiego lotnictwa pokładowego. – Oczywiście po Air Show wizerunek smoka nie zniknie. Chcemy, by pozostał na śmigłowcu już na zawsze – podsumowuje kpt. mar. pil. Bąbel.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Flyer, zdobywca przestworzy
 
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Podróż w ciemność
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Inwestycja w żołnierzy
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Świat F-35
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Święto sportów walki w Warendorfie
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Ewakuacja Polaków z Izraela
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Pionierski dron
Pancerny kot w polskim wojsku
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Specjalsi pod nowym dowództwem
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Policjanci w koszarach WOT
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Drukowanie dronów
Ratownik w akcji
Nowa dostawa Homarów-K
„Różycki” zwodowany
Wyższe stawki dla niezawodowych
Bezpieczniejsza Europa
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
The Power of Infrastructure
Śmierć gorsza niż wszystkie
GROM’s DNA
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
NATO przechodzi do działania
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Kajakami po medale
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Podejrzane manewry na Bałtyku
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Wypadek Rosomaka
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Rakiety dla polskich FA-50
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Strażnicy polskiego nieba
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Planowano zamach na Zełenskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO