moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosja: Snowdenowi nie spadnie włos z głowy

Prezydent Barack Obama odwołał właśnie zaplanowane na wrzesień spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem. Powodem było przyznanie przez Moskwę tymczasowego azylu Edwardowi Snowdenowi. Decyzja prezydenta USA świadczy o bezsilności Stanów Zjednoczonych, których starania o wydanie Snowdena skończyły się porażką – mówi Aleksander Makowski, były oficer wywiadu.

Odwołanie spotkania Obamy z Putinem, do którego miało dojść przy okazji szczytu G20 w Sankt Petersburgu, pokazuje, jak bolesną porażką jest dla Amerykanów przyznanie Snowdenowi azylu w Rosji. Zabiegi o wydanie go miały dla USA znaczenie prestiżowe. Sukces w tej sprawie byłby też ostrzeżeniem i nauczką dla wszystkich osób mających dostęp do tajnych informacji. Tymczasem to Moskwa wygrała tę potyczkę. Chociaż Snowden dostał azyl tymczasowy, w praktyce sprawa jest już przesądzona. Oznacza, że Rosja ani teraz, ani w przyszłości nie wyda go do państwa, które stosuje tortury i karę śmierci. Obama zarzucił Putinowi, że wraca w ten sposób do „mentalności z czasów zimnej wojny”. Ale w takich kwestiach jak ta zimna wojna się nie skończyła i nie skończy.  

Czy Snowden może czuć się bezpieczny w Rosji? Zdecydowanie tak. Nie sądzę, by sprawdziły się przewidywania niektórych, że nielojalnego współpracownika wywiadu może spotkać przypadkowa śmierć. Dla niego Rosja to najbezpieczniejsze miejsce na świecie. Z czysto propagandowych względów Rosjanie zrobią wszystko, by Snowdenowi nie spadł nawet włos z głowy. Założę się, że ma on wyjątkowo dobrą ochronę.        

Amerykanie są w tej sprawie bezsilni. Pozostaje im jedynie przełknąć tę porażkę.

Aleksander Makowski
były oficer wywiadu, autor książki „Tropiąc bin Ladena”

dodaj komentarz

komentarze


Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Młodzi medycy na poligonie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Morska parada 15 sierpnia
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
PKW Irak zostaje w Jordanii
Walka, entuzjazm i nadzieja
Szachownica na Wisłostradzie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Odnaleziono „Roja”
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Legion Medyczny na poligonie
Jak obronić się przed dronami?
„Albatros” dozbrojony
Trudne początki polskich bombowców
Rywalizacja o indeks WAT-u
Wsparcie ma znaczenie
Azjatycka szansa
W hołdzie powstańcom warszawskim
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Z prądem i pod prąd
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Rakietowcy na Hawajach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Abordaż z polskim wsparciem
MON i MSZ o szczycie NATO
Powstańcy są naszymi bohaterami
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Jelcze z Raciborza
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Paliwowy krwiobieg NATO
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO