moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na redukcji budżetu nie stracą żołnierze

– Podobnie jak inne resorty, zgodnie z decyzją premiera szukamy oszczędności w naszym budżecie – mówi Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Zapewnia jednak, że cięcia nie dotkną zwykłych żołnierzy i pracowników wojska. Dodaje też, że resort będzie chronił rozpoczęty niedawno proces modernizacji armii.

Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

Wczoraj szef rządu Donald Tusk poinformował, że tegoroczny budżet państwa będzie znowelizowany, a wydatki poszczególnych resortów zostaną okrojone o 8,5–8,6 mld zł. Jak podaje PAP, jeśli chodzi o resort obrony narodowej skala cięć może wynieść ponad 3,3 mld zł. Nawet jeśli potwierdzą się te pogłoski, to wydatki MON będą na takim samym poziomie jak w 2012 roku. Powód? Budżet resortu jest o prawie 2 mld zł większy niż w ubiegłym roku dzięki wzrostowi PKB.

Premier Tusk już na początku czerwca rozmawiał na temat ewentualnych zmian w budżecie z ministrem Siemoniakiem. Dlatego MON ma już przygotowane scenariusze na wypadek, gdyby trzeba było szukać oszczędności. Szef MON zastrzega jednak, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji w sprawie zmian w tegorocznych wydatkach obronnych. – Przyglądamy się uważnie naszemu budżetowi i analizujemy go pod kątem ewentualnych cięć. Chcemy zracjonalizować wydatki tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępne środki  – wyjaśnia szef MON.

Minister zaznacza jednak, że resort nie planuje oszczędności w sferze wydatków związanych z zabezpieczeniem socjalnym żołnierzy i pracowników wojska. Dodaje też, że cięcia wydatków MON nie mogą wpłynąć na zachowanie gotowości bojowej armii oraz bezpieczeństwo żołnierzy. Dlatego oszczędności nie będą dotyczyć kontyngentów wojskowych w Afganistanie i Kosowie. – Tam żołnierzom nie może niczego brakować. I nawet jeśli, na przykład, będziemy planować zmniejszenie limitów na paliwo dla wojska, to tylko w kraju, a nie na misjach – dodaje Siemoniak.
 
MON niedawno zainicjował „Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013–2022”. W ramach modernizacji wojska resort planuje kilka dużych przetargów na zakup m.in. systemów obrony powietrznej, okrętów dla Marynarki Wojennej i śmigłowców. Co z tymi programami? – Będziemy chronić proces modernizacji wojska. Mamy przygotowane wariantowe plany wydatków na cele obronne – mówi szef MON. – Programy, których z całą pewnością nie dotkną cięcia, to zadania priorytetowe z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i rozwoju sił zbrojnych.

Podkreśla, że realizacja każdego z tych kontraktów to też szansa dla polskiej gospodarki, bo zagraniczne koncerny, które chcą dostarczać sprzęt dla naszego wojska, muszą współpracować z polskim przemysłem zbrojeniowym. Minister Siemoniak dodaje, że resort będzie szukał oszczędności między innymi na poziomie negocjacji cenowych podczas zakupów uzbrojenia. MON zaś będzie preferował prorozwojowe zamówienia w polskim przemyśle obronnym na wzór niedawno podpisanej umowy z fińską Patrią na produkcję w Siemianowicach Śląskich transporterów Rosomak.
 
A na czym będzie MON oszczędzał? – Przeprowadzony zostanie przegląd inwestycji budowlanych, wydatków związanych z zaopatrzeniem biurowym czy logistycznym. Dodatkowo zmniejszenie wydatków będzie możliwe dzięki wycofywaniu sił i zaplecza z misji ISAF oraz przekształcaniu operacji w Afganistanie w misję szkoleniową z zakończeniem działań Sojuszu pod koniec 2014 roku – wymienia minister obrony.

Nowelizacja budżetu, w tym zmiany w finansach MON, będą po wakacjach przedmiotem debaty parlamentarnej.

Edyta Żemła

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Zielony, żółty czy czerwony?
 
Wiedza, która ratuje życie
Na granicy (na razie) spokojniej
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Nowa Rada przy prezydencie
Walka, która poruszyła Europę
Gotowi na arktyczne zimno
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
W Brukseli o przyszłości NATO
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Legionowski szpital niemal gotowy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Zima, skały i kawalerzyści
Rodzeństwo na medal
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Saperzy rozminowują Kłaj
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Nauka kruszenia lodu
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Jakie zmiany dla podchorążych?
Pierwszy krok do zawodowców
Polska członkiem Eurokorpusu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Keeping Guard on Integrity
Na wolność przez dwa mury
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Misja nie tylko wojskowa
Bez AK, ale nadal w walce
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Wandea – heroizm i ludobójstwo
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Otwarte bramy Auschwitz
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
W BBN o sytuacji na granicy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Spędź ferie z WOT
Oczy na wschodnią flankę
Jak Perun z Piratem
Konkurs pamięci o Katyniu
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Nowe garaże dla Leopardów
Survival w Kosowie
Strzały na granicy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO