moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowódcy szkolą się przed Afganistanem

Prawie stu pięćdziesięciu żołnierzy z dwudziestu państw NATO szkoli się w Joint Force Training Centre w Bydgoszczy. Za kilka tygodni przejmą odpowiedzialność za Dowództwo Regionalne ISAF Północ.


Od ponad trzech lat kolejne zmiany Dowództwa Regionalnego ISAF Północ (Regional Command North) przed wyjazdem do Afganistanu ostatnie zgrywające szkolenie przechodzą w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC).

Jak podkreśla rzecznik prasowy JFTC ppłk Christian von Platen, po wielu narodowych ćwiczeniach to właśnie w Polsce obsada RC-N spotyka się w pełnym składzie po raz pierwszy. – Dla wielu członków Dowództwa Regionalnego ISAF Północ szkolenie w Bydgoszczy jest pierwszą okazją, a w niektórych przypadkach jedyną, by poznać przyszłych współpracowników i razem przećwiczyć założenia wspólnej misji – wyjaśnia niemiecki oficer.

W ćwiczeniu, poza obsadą kolejnej zmiany Dowództwa, uczestniczą oficerowie i pracownicy wojska z dwudziestu państw NATO, jak również żołnierze z krajów należących do programu „Partnerstwo dla pokoju”. Dla nich udział w szkoleniu to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z natowskimi procedurami.

Podczas ćwiczenia, którym kieruje przyszły szef sztabu RC-N niemiecki gen. bryg. Markus Laubenthal, prowadzone są nie tylko wykłady, lecz przede wszystkim praktyczne warsztaty z wykorzystaniem „realnych” zadań z Afganistanu.

Od prawie dwóch lat w szkoleniu zgrywającym Dowództwa Regionalnego ISAF Północ uczestniczą również żołnierze afgańskiej armii oraz funkcjonariusze Afgańskich Narodowych Sił Bezpieczeństwa. Podobnie jest i tym razem.

Ćwiczenie RC-N potrwa do 14 lipca.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik (Combat Camera DOSZ)

dodaj komentarz

komentarze


Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Szwedzi z Piorunami
Przeprowadzka CSWOT-u
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Ostatnia minuta Kutschery
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Zimowi podhalańczycy
Premier wojenny
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Pies pomaga walczyć z PTSD
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Litwa stawia na poligony
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Partnerstwo daje siłę
Na styku zagrożeń
Co nowego w przepisach?
Gladius wzmacnia armię
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Terytorialsi konstruktorami dronów
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Partnerstwo Polski i Litwy
Nowy starszy podoficer w SGWP
To nie mogło się udać, ale…
Kursy podoficerskie po nowemu
Kierunek Rumunia
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Ferie z wojskiem
Zatrzymanie pracownika MON-u
HIMARS-y w Rumunii
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Outside the Box
Together on the Front Line and Beyond
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
„Ratownik” o krok bliżej
Medal Honoru dla Ollisa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiana warty na wschodniej granicy
Podwyżki coraz bliżej
Oko na Bałtyk
Maj polskich żywych torped
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
GROM szkoli przyszłych operatorów
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Sprawdzili się na macie i w ringu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO