moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krwawy poniedziałek w Kairze

Ponad 40 osób zginęło w Kairze w poniedziałkowy ranek w starciach Gwardii Republikańskiej ze zwolennikami obalonego prezydenta Muhammeda Mursiego. To najkrwawsze zdarzenie od czasu usunięcia prezydenta z urzędu przez wojskowych. Na wieść o wielkiej liczbie ofiar poparcie dla armii wycofała salaficka partia Nour, Bractwo Muzułmańskie zaś wzywa Egipcjan do powstania przeciwko nowej władzy.

Krwawo rozpoczął się nowy tydzień w Egipcie. Zwolennicy związanego z Bractwem Muzułmańskim prezydenta Muhammeda Mursiego, którego wojsko odsunęło 3 lipca od władzy, starli się dziś z siłami bezpieczeństwa w pobliżu koszar Gwardii Republikańskiej w Kairze. Według informacji ministerstwa zdrowia są co najmniej 42 ofiary śmiertelne i 322 rannych. Wojsko zaś podało, że zginął oficer, a 40 żołnierzy odniosło rany. Siedmiu z nich jest w stanie krytycznym. W oświadczeniu wojsko poinformowało o aresztowaniu przynajmniej 200 osób oraz o znalezieniu u demonstrantów broni, amunicji i koktajli Mołotowa. Od czasu obalenia Mursiego w starciach jego zwolenników z przeciwnikami w różnych miejscach Egiptu zginęło do poniedziałku kilkadziesiąt osób, a ponad 1400 zostało rannych.

Obie strony podają sprzeczne informacje dotyczącego tego, co zainicjowało dzisiejszy krwawy incydent w Kairze. Bractwo Muzułmańskie oskarżyło siły bezpieczeństwa, że zaatakowały jego zwolenników bez powodu. Strzały miały paść podczas porannej modlitwy. Demonstranci twierdzą, że gwardziści użyli gazu łzawiącego, śrutu, gumowych kul i ostrej amunicji. Natomiast wojsko podaje, że islamiści przypuścili szturm na koszary. Według armii krwawe walki wywołały „zbrojne elementy Bractwa Muzułmańskiego”.

Ugrupowanie wezwało Egipcjan, by powstali przeciwko tym, którzy chcą „ukraść” rewolucję. Polityczne skrzydło Bractwa – Partia Wolności i Sprawiedliwości zaapelowało do międzynarodowej społeczności o interwencję i powstrzymanie przekształcania się Egiptu w „drugą Syrię”. Dzisiejsze starcia jako „masakrę” potępiły władze Turcji.

Wojskowe pojazdy pancerne pojawiły się w pobliżu meczetu Rabaa el-Adawia w Nasr City, gdzie zgromadzili się zwolennicy Mursiego na czele z przywódcami Bractwa Muzułmańskiego, którzy nie zostali aresztowani. Według świadków żołnierze zablokowali dwa główne mosty na Nilu.
Dzisiejszy rozlew krwi w Kairze pogłębił kryzys polityczny w kraju. Na wieść o ofiarach starć pod koszarami Gwardii Republikańskiej ultrakonserwatywna partia islamska Nour, która początkowo poparła akcję armii przeciwko Mursiemu, ogłosiła, że wycofuje się z rozmów dotyczących utworzenia rządu tymczasowego. – Nie możemy milczeć w sprawie masakry dokonanej przez Gwardię Rupublikańską – oświadczył jej rzecznik Nader Bakkar.

Tymczasowy gabinet miałby rządzić Egiptem do czasu nowych wyborów parlamentarnych. Dotychczas Nour blokował wybór na premiera liberalnego polityka. Islamiści nie zgodzili się między innymi na kandydaturę Mohameda ElBaradei. Według gazety „Al-Ahram” ma on zostać wiceprezydentem.

W mediach pojawiły się opinie, że wojskowi liczyli na uspokojenie sytuacji i zmęczenie proprezydenckich demonstrantów, a także na rozpoczynający się jutro ramadan, miesiąc muzułmańskiego postu. Jednak dzisiejsza masakra może sprawić, że ich kalkulacje okażą się nierealne. Przelew krwi zrodził męczenników, których inni islamiści zechcą pomścić. W Kairze może dojść do walk frakcyjnych, gdyż tłumy przeciwników Muhammeda Mursiego nadal świętują jego upadek na placu Tahrir.

Źródła: ahramonline, BBC News, CNN News, Reuters

WR

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Noc na „pasku”
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Odpalili K9 Thunder
Gdy ucichnie artyleria
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Wojsko ma swojego satelitę!
Dzień wart stu lat
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Niebo pod osłoną
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Wojsko z nowym programem rozwoju
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Sojusznicza obrona
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Paczka dla bohatera już w drodze!
Gala Boksu na Bemowie
Szukali zaginionych w skażonej strefie
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Przełomowy czas dla WZL-2
Historyczna „Wisła”
Snowboardzistka i pływacy na medal
Mundurowi z benefitami
„Burza” nabiera kształtów
W hołdzie poległym
Pancerniacy jadą na misję
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Plan na WAM
Piątka z czwartego wozu
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
The Taste of Military Service
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Przygotowani na każdy scenariusz
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Najdłuższa noc
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Kto zostanie Asem Sportu?
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Polski Rosomak dalej w produkcji
Panczeniści na podium w Hamar
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Koniec bezkarności floty cieni?
Combat 56 u terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO