moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krwawy poniedziałek w Kairze

Ponad 40 osób zginęło w Kairze w poniedziałkowy ranek w starciach Gwardii Republikańskiej ze zwolennikami obalonego prezydenta Muhammeda Mursiego. To najkrwawsze zdarzenie od czasu usunięcia prezydenta z urzędu przez wojskowych. Na wieść o wielkiej liczbie ofiar poparcie dla armii wycofała salaficka partia Nour, Bractwo Muzułmańskie zaś wzywa Egipcjan do powstania przeciwko nowej władzy.

Krwawo rozpoczął się nowy tydzień w Egipcie. Zwolennicy związanego z Bractwem Muzułmańskim prezydenta Muhammeda Mursiego, którego wojsko odsunęło 3 lipca od władzy, starli się dziś z siłami bezpieczeństwa w pobliżu koszar Gwardii Republikańskiej w Kairze. Według informacji ministerstwa zdrowia są co najmniej 42 ofiary śmiertelne i 322 rannych. Wojsko zaś podało, że zginął oficer, a 40 żołnierzy odniosło rany. Siedmiu z nich jest w stanie krytycznym. W oświadczeniu wojsko poinformowało o aresztowaniu przynajmniej 200 osób oraz o znalezieniu u demonstrantów broni, amunicji i koktajli Mołotowa. Od czasu obalenia Mursiego w starciach jego zwolenników z przeciwnikami w różnych miejscach Egiptu zginęło do poniedziałku kilkadziesiąt osób, a ponad 1400 zostało rannych.

Obie strony podają sprzeczne informacje dotyczącego tego, co zainicjowało dzisiejszy krwawy incydent w Kairze. Bractwo Muzułmańskie oskarżyło siły bezpieczeństwa, że zaatakowały jego zwolenników bez powodu. Strzały miały paść podczas porannej modlitwy. Demonstranci twierdzą, że gwardziści użyli gazu łzawiącego, śrutu, gumowych kul i ostrej amunicji. Natomiast wojsko podaje, że islamiści przypuścili szturm na koszary. Według armii krwawe walki wywołały „zbrojne elementy Bractwa Muzułmańskiego”.

Ugrupowanie wezwało Egipcjan, by powstali przeciwko tym, którzy chcą „ukraść” rewolucję. Polityczne skrzydło Bractwa – Partia Wolności i Sprawiedliwości zaapelowało do międzynarodowej społeczności o interwencję i powstrzymanie przekształcania się Egiptu w „drugą Syrię”. Dzisiejsze starcia jako „masakrę” potępiły władze Turcji.

Wojskowe pojazdy pancerne pojawiły się w pobliżu meczetu Rabaa el-Adawia w Nasr City, gdzie zgromadzili się zwolennicy Mursiego na czele z przywódcami Bractwa Muzułmańskiego, którzy nie zostali aresztowani. Według świadków żołnierze zablokowali dwa główne mosty na Nilu.
Dzisiejszy rozlew krwi w Kairze pogłębił kryzys polityczny w kraju. Na wieść o ofiarach starć pod koszarami Gwardii Republikańskiej ultrakonserwatywna partia islamska Nour, która początkowo poparła akcję armii przeciwko Mursiemu, ogłosiła, że wycofuje się z rozmów dotyczących utworzenia rządu tymczasowego. – Nie możemy milczeć w sprawie masakry dokonanej przez Gwardię Rupublikańską – oświadczył jej rzecznik Nader Bakkar.

Tymczasowy gabinet miałby rządzić Egiptem do czasu nowych wyborów parlamentarnych. Dotychczas Nour blokował wybór na premiera liberalnego polityka. Islamiści nie zgodzili się między innymi na kandydaturę Mohameda ElBaradei. Według gazety „Al-Ahram” ma on zostać wiceprezydentem.

W mediach pojawiły się opinie, że wojskowi liczyli na uspokojenie sytuacji i zmęczenie proprezydenckich demonstrantów, a także na rozpoczynający się jutro ramadan, miesiąc muzułmańskiego postu. Jednak dzisiejsza masakra może sprawić, że ich kalkulacje okażą się nierealne. Przelew krwi zrodził męczenników, których inni islamiści zechcą pomścić. W Kairze może dojść do walk frakcyjnych, gdyż tłumy przeciwników Muhammeda Mursiego nadal świętują jego upadek na placu Tahrir.

Źródła: ahramonline, BBC News, CNN News, Reuters

WR

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
W Italii, za wolność waszą i naszą
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Pod skrzydłami Kormoranów
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gunner, nie runner
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO