moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Maczkowcy w Illinois

Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa przez dwa tygodnie szkolili się w USA z Gwardią Narodową. Mieli okazję poznać lepiej amerykańskie systemy dowodzenia oraz procedury operacyjne. Szkolenie się przyda, bo wkrótce będą współpracować z Amerykanami w Afganistanie.


– Dzięki szkoleniu na systemie Command Post of the Future zapoznaliśmy się z możliwościami tworzenia informacji, briefingów, możliwościami przesyłania, publikowania oraz aktualizacji danych. System CPOF pozwala na korzystanie z map w różnych skalach, w różnych wymiarach, np. 2D czy 3D. Dzięki temu można przeprowadzić wnikliwą analizę terenu, niezbędną do planowania działalności operacyjnej – wyjaśniał ppłk Bogdan Rycerski, szef Sztabu 10 Brygady.

W czasie dwóch tygodni szkolenia w Kinnard Military Training Center w Fort Campbell w Kentucky Polacy mieli okazję m.in. lepiej poznać amerykańskie systemy dowodzenia, z których nasi żołnierze będą korzystali w Afganistanie. Pancerniacy będą w Ghazni współpracowali właśnie z żołnierzami z Gwardii Narodowej Illinois. Wspólne ćwiczenia pozwolą im lepiej się przygotować do misyjnych zadań.

– To pomoże sprawniej przejąć obowiązki od XIII zmiany oraz efektywniej rozpocząć działania w ramach zmiany XIV, skupić się na merytoryce, a nie na kwestiach technicznych – tłumaczy ppłk Rycerski.

Pancerniacy oraz Gwardia Narodowa Illinois organizują wspólne szkolenia od trzech lat. Polacy byli w Stanach Zjednoczonych na ćwiczeniach już trzy razy – raz w 2010 roku i dwa razy w 2012.

XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie rozpocznie swoją misję jesienią 2013 roku. Jej trzon tworzyć będą żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz żołnierze z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dowódcą XIV zmiany PKW Afganistan będzie gen. bryg. Cezary Podlasiński.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Standardy NATO w Siedlcach
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Nowe zasady dla kobiet w armii
Sportowcy na poligonie
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Abolicja dla ochotników
Inwestycja w bezpieczeństwo
Brytyjczycy na wschodniej straży
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Mity i manipulacje
Pięściarska uczta w Suwałkach
Pomnik nieznanych bohaterów
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Marynarze mają nowe motorówki
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Sukces Polaka w biegu z marines
Zasiać strach w szeregach wroga
Polski „Wiking” dla Danii
Męska sprawa: profilaktyka
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wellington „Zosia” znad Bremy
„Road Runner” w Libanie
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Niespokojny poranek pilotów
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Starcie pancerniaków
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Odznaczenia za wzorową służbę
Kircholm 1605
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Szansa na nowe życie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Husarze bliżej Polski
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Więcej Apache’ów w Inowrocławiu
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Marynarze podjęli wyzwanie
Kolejny kontrakt Dezametu
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Koniec dzieciństwa
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Wielkopolscy terytorialsi na szkoleniu zintegrowanym
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO