moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niedźwiedź Wojtek ma pomnik

Legendarny niedźwiedź Wojtek, który podczas drugiej wojny światowej służył w armii generała Andersa, doczekał się pomnika. Stanął on na placu Słowiańskim w Żaganiu. Wkrótce Wojtek w podobny sposób zostanie upamiętniony w Krakowie oraz Edynburgu.


– Do niedawna historia niedźwiedzia-żołnierza była w Polsce niemal kompletnie nieznana. Po raz pierwszy usłyszałam o niej cztery lata temu. Uznałam, że warto by coś z nią zrobić – wspomina Wioletta Sosnowska, nauczycielka z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu. Wkrótce placówka przejęła tradycje 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, czyli formacji, w której służył Wojtek. Teraz z inicjatywy szkoły w Żaganiu stanął pomnik legendarnego niedźwiedzia.

W uroczystości jego odsłonięcia wziął udział prof. Wojciech Narębski, ostatni żyjący żołnierz 22 Kompanii. Ozdobą uroczystości był recital Katy Carr, brytyjskiej piosenkarki, która w repertuarze ma polskie pieśni patriotyczne.

– To piękna inicjatywa – ocenia por. Rafał Nowak z 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Podkreśla przy tym, że żagańska szkoła ma z armią coraz więcej wspólnego. W placówce funkcjonują klasy o profilu wojskowym. – Żołnierze naszej brygady pomagają im jako instruktorzy. Dla młodzieży organizujemy między innymi zajęcia na naszym poligonie – tłumaczy por. Nowak.

Wojtek urodził się w Iranie. Żołnierze generała Andersa odkupili niedźwiadka od właściciela, który zamierzał oddać go do cyrku. Wkrótce zwierzę stało się pełnoprawnym członkiem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii i przeszłą z nią cały bojowy szlak. Wojskowi nauczyli Wojtka różnych sztuczek. Niedźwiedź siłował się z nimi na rękę, pił piwo, palił papierosy, spał z nimi w namiocie, a pod Monte Cassino nosił skrzynie z amunicją. Po wojnie Wojtek trafił do zoo w Edynburgu. Ale żołnierze regularnie go tam odwiedzali. Zdechł w 1963 roku.

Historia misia-żołnierza stała się na Wyspach Brytyjskich bardzo znana. Filmy dokumentalne na jego temat emitowało BBC, na cześć Wojtka powstało kilka piosenek, a jeden z browarów wypuścił na rynek piwo nazwane jego imieniem.

Do Polski opowieści o Wojtku na dobre zaczęły docierać dopiero kilka lat temu. Od tego czasu zostały mu poświęcone dwa telewizyjne dokumenty. Teraz  niedźwiedź doczekał się pomnika.

Wkrótce podobny monument ma stanąć przed katedrą w Edynburgu. W kwietniu uchwałę o uczczeniu Wojtka pomnikiem podjęli też radni Krakowa. Ma on stanąć w parku Jordana.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: por. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Coraz więcej Alpha Scramble
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Z prądem i pod prąd
Abordaż z polskim wsparciem
Nowi generałowie na święto wojska
Walka, entuzjazm i nadzieja
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Oni strzegą naszego spokoju
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Kartki sercem malowane
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Pamięć, która zobowiązuje
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Generał w niewoli
Azjatycka szansa
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Pokolenie NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Legion Medyczny na poligonie
Wicher na morzu
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wsparcie ma znaczenie
Nowy ośrodek badań WIML
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Ostatnie szlify przed defiladą
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
„Wicher” na wodzie
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Powietrzna defilada
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Dwa marzenia spełnione naraz
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Próba przed morską paradą
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
MON i MSZ o szczycie NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Flanka pod strażą
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Młodzi medycy na poligonie
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO