moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bydgoscy żołnierze drudzy w Europie

Srebrny medal zdobyła wioślarska ósemka w rozgrywanych w Sewilli mistrzostwach Europy. W jej składzie płynęło pięciu żołnierzy z Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy. Dobry start na początku sezonu znakomicie rokuje przed najważniejszą imprezą tego roku – wrześniowymi mistrzostwami świata.

Finisz ósemek podczas Mistrzostw Europy 2013. Fot. Igor Meijer/ FISA.

W Hiszpanii po medal popłynęli: st. szer. Krystian Aranowski, st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, szer. Michał Szpakowski i sternik st. szer. Daniel Trojanowski (wszyscy WZS Bydgoszcz i Stowarzyszenie Wioślarskie Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza), Mikołaj Burda, Piotr Hojka (obaj LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz), Zbigniew Schodowski (AZS Gorzów) i Marcin Brzeziński (WTW Warszawa). Polacy, z wynikiem 6 min 0,31 s, przegrali jedynie z osadą niemiecką. Niemcy – mistrzowie olimpijscy z Londynu – uzyskali czas 5.59,00. Brązowy medal wywalczyli Holendrzy (6.00,93).

– Świetnie wiosłowali i ostro walczyli. Gonili Niemców, ale tym razem Polakom nie udało się pokonać mistrzów olimpijskich – mówi mjr Dariusz Bednarek, wiceprezes klubu i szef bydgoskiego WZS. – Z Niemcami nasza ósemka od dawna ma problemy. Oni zawsze są bardzo mocni. Kraje silne wioślarsko rywalizację ósemek ze sternikiem traktują jako konkurencję królewską i nastawiają się na to, aby zawsze mieć mocną osadę – dodaje.

Wioślarze na medal z bydgoskiego WZS, od lewej: st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, sternik st. szer. Daniel Trojanowski, st. szer. Krystian Aranowski, szer. Michał Szpakowski. Fot. Piotr Sawicki.

– Mamy pecha do Niemców. Cały czas są jeden oddech przed nami – przyznaje st. sierż. sztab. rez. Andrzej Naglewicz, trener klubowy żołnierzy. Podkreśla przy tym, że nasi zachodni sąsiedzi są kilkukrotnymi mistrzami świata i mistrzami olimpijskimi. – Przegrać z nimi to żaden wstyd – twierdzi szkoleniowiec i dodaje, że tegoroczne mistrzostwa Europy wyjątkowo były na początku sezonu. – Zawsze się odbywały pod koniec sportowego roku, po mistrzostwach świata. Cieszę się, że nasi wypadli wyśmienicie w okresie przygotowawczym do wrześniowych mistrzostw świata w Korei. Srebro w Sewilli dobrze rokuje przed mistrzostwami świata – mówi Naglewicz.

Bardzo dobre wiadomości napłynęły także z Poznania. W zawodach Pucharu Świata st. szer. Mariusz Kujawski (WZS Bydgoszcz) wraz z Pawłem Szandrachem wygrali wyścig dwójek. W maju, w pierwszych zawodach tego cyklu, w węgierskim mieście Szeged st. szer. Kujawski z Pawłem Szandrachem zajęli trzecią lokatę w wyścigu dwójek na 1000 m. W Poznaniu Polacy wyprzedzili wszystkich i stanęli na najwyższym stopniu podium. Nasz duet, z czasem 3 min 20,484 s, wyprzedził Kanadyjczyków (3:20,484) i Estończyków (3:20,908). Partner st. szer. Kujawskiego, reprezentujący Stowarzyszenie Wioślarskie Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza, zajął również drugie miejsce w wyścigu jedynek na 500 m.

– Wreszcie Mariuszowi Kujawskiemu udało się dobrać świetnego partnera do reprezentacyjnej dwójki i na dodatek jest nim zawodnik z naszego stowarzyszenia – podkreśla mjr Dariusz Bednarek, wiceprezes CWZS Zawisza. Martwi go natomiast kontuzja ręki st. szer. Piotra Siemionowskiego. – Niestety, Piotr nie będzie mógł wystartować w zbliżających się mistrzostwach Europy w Portugalii. Z powodu kontuzji nie będzie też startował w czempionacie Starego Kontynentu kajakarzy górskich w Krakowie st. szer. Mateusz Polaczyk. Nasi kandydaci do medali mają niestety pecha. Liczę więc na Mariusza. Mam nadzieję, że powalczy w Portugalii o jak najwyższą lokatę – mówi wiceprezes Bednarek.

szus

autor zdjęć: Igor Meijer/ FISA, Piotr Sawicki

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ostatnia droga Pileckiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
By Polska była bezpieczna
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
„Ryś” z laserem
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nie szpital, a instytut
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO