moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koniec embarga na broń dla opozycji

Po długich negocjacjach szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej uzgodnili dziś w nocy zniesienie blokady na dostawy broni dla syryjskich rebeliantów. Decyzję skrytykowała Rosja, która sama nadal zamierza zbroić reżim prezydenta Baszara el-Asada.

Oddziały rebeliantów przygotowują się do walk z armią syryjską.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zdecydowali, że wspólnota nie przedłuży embarga na dostawy broni dla opozycji w Syrii. Jednocześnie utrzyma w mocy sankcje wobec rządzącego reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Za możliwością dostaw broni dla rebeliantów od pewnego czasu opowiadały się Francja i Wielka Brytania. Część członków UE, między innymi Austria, której kontyngent wojskowy uczestniczy w misji ONZ na wzgórzach Golan, sprzeciwiała się temu. Zniesienie embarga nie jest jednoznaczne z natychmiastowym wysłaniem uzbrojenia syryjskim powstańcom. Paryż i Londyn zobowiązały się nie uczynić tego przed 1 sierpnia.

Decyzję UE skrytykowała Rosja. Uważa bowiem, że może to zagrozić planowanym negocjacjom w sprawie pokojowego zakończenia konfliktu. Jednocześnie Moskwa, która sama dostarcza uzbrojenie armii el-Asada, zapowiedziała, że udostępni jej system rakietowy obrony powietrznej S-300. Rosjanie przewidują, że broń ta zniechęci do potencjalnej zbrojnej interwencji w Syrii.

Wczoraj z dowódcami powstańców spotkał się na terenie Syrii amerykański senator John McCain. Polityk ten jest zwolennikiem udzielenia zbrojnej pomocy syryjskim opozycjonistom, a nawet wojskowej interwencji w tym kraju.

Tymczasem dziś nad ranem uzbrojeni napastnicy zaatakowali punkt kontrolny armii libańskiej w rejonie miasta Arsal w Dolinie Bekaa, w pobliżu granicy z Syrią. Dwaj żołnierze zginęli na miejscu, trzeci zmarł na skutek odniesionych ran. Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za dzisiejszy atak, ale sunnickie grupy libańskie oskarżają armię o utrudnianie dostaw dla powstańców w Syrii. W lutym w okolicy Arsal w starciu między zbrojną grupą a wojskiem zginęły cztery osoby, w tym śmierć poniosło dwóch żołnierzy.

Dzisiejszy rajd na posterunek wojskowy, niedzielny atak rakietowy na szyicką dzielnicę w Bejrucie, starcia między sunnitami i Alawitami (sektą, z której wywodzi się elita polityczna od kilkudziesięciu lat rządząca w Syrii) w Trypoli oraz zaangażowanie się szyickiego Hezbollahu po stronie sił reżimu prezydenta Baszara el-Asada w rejonie miasta Kuasir rodzą obawy, że konflikt syryjski może objąć, będący mieszanką etniczną i religijną, Liban.

Wojska rządowe chcą zająć Kuasir leżący w pobliżu granicy, gdyż miejscowość ta leży na drodze łączącej Damaszek z nadmorskimi terenami, będącymi bastionem sekty Alawitów. Innym miejscem starć są rejony wokół stolicy kraju – Damaszku. Jednym z nich było al-Nabak, leżący przy autostradzie łączącej stolicę z miastem Homs. Eksperci oceniają, że aktywność sił rządowych jest próbą wzmocnienia pozycji reżimu przed promowaną przez USA i Rosję konferencją pokojową, która ma rozpocząć się w przyszłym miesiącu. Jednak szanse, że przyczyni się ona do zakończenia konfliktu, w którym zginęło już co najmniej 80 tys. osób, są nikłe. Na udział w rozmowach zgodził się rząd w Damaszku. Problemem jest skłócona wewnętrznie syryjska opozycja. Do jej podziałów przyczynia się rywalizacja o wpływy w jej szeregach państw Zatoki Perskiej, Arabii Saudyjskiej i Kataru.

W mediach pojawiły się doniesienia o stosowaniu przez syryjskie wojska rządowe broni chemicznej. Jeden z ataków mógł mieć miejsce w Harasta, wschodnim przedmieściu Damaszku, kontrolowanym przez powstańców, gdzie wiele osób miało problemy z oddychaniem. Francuska gazeta „Le Monde” podała, że broń chemiczna została użyta także w kwietniu podczas walk w centrum stolicy. We Francji badane są próbki przemycone przez dziennikarzy gazety.

Źródła: Reuters, BBC News, PAP

wr

autor zdjęć: Aleppo Media Center

dodaj komentarz

komentarze

~SOG
1369757040
A jak Polacy sprzedawali broń do Iraku to była wielka afera a amerykanie mogą sprzedawać rebeliantom których zależnie od okoliczności nazywają albo terrorystami albo bojownikami o wolność.
3E-70-99-AF
~GJ
1369751460
Wspieranie rebeliantów używających broni chemicznej i próbujących wciągnąć państwa ościenne w swoje gierki przeciwko oficjalnym władzom i większości ludności Syrii przez UE to nic innego jak popieranie terroryzmu co doprowadzi w niedługim czasie do zamachów w europie albo do szerokiego konfliktu zbrojnego.Ruscy po raz kolejny nie dadzą sobie wydzierać strefy wpływów jak to było w przypadku Iraku czy Libii.Już dzisiaj pokazali że bezkarnie mogą sobie przestawiać granice w Gruzji na co nikt nie reaguje.
A0-E7-68-56

Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowe Oscary przyznane!
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Na straży nieba
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sztuka ochrony zabytków
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO na północnym szlaku
Zapraszamy na Festiwal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pierwszy polski technik AH-64
Wioślarze i triatlonistka na podium
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wiosenna burza nad Estonią
Rajd ku czci saperów
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wielka droga” dostępna online
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Husarz na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Uwaga, transformacja!
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Treningi z wojskiem wracają
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO