moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kandydaci powinni spotkać się z komisją

Nowe nominacje na stanowiskach dowódców zbiegają się z reformą struktur dowodzenia, a my nadal nie wiemy, jakie oczekiwania stawia się przed generałami – podkreśla Dariusz Seliga, poseł PiS z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Nominowani przez prezydenta dowódcy to wszechstronnie wykształceni generałowie. Znam gen. Mieczysława Gocuła i powołanie go na szefa Sztabu Generalnego odczytuję jako pewną kontynuację polityki na tym stanowisku. Choć niespodzianką dla niektórych mogła być nominacja gen. Marka Tomaszyckiego na dowódcę operacyjnego, to obu oficerom nie można zarzucić braku kompetencji.

Jednak obsadzanie tych stanowisk odbywa się podczas przygotowywanej reformy struktur dowodzenia, a my nadal nie wiemy, jakie nowym dowódcom stawia się oczekiwania. Dlatego uważam, że należałoby wprowadzić zwyczaj spotkań kandydatów z sejmową Komisją Obrony Narodowej. Na wzór tych, jakie  odbywa sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych z przyszłymi ambasadorami.

Zwiększyłoby to cywilną kontrolę nad armią. Ponieważ sprawy kadrowe, zwłaszcza w sferze obronności, są kwestią newralgiczną, to takie rozmowy mogłyby się toczyć przy drzwiach zamkniętych. Warto jednak, by posłowie z komisji, która nadzoruje działania MON, mogli usłyszeć od kandydatów o ich planach, zanim obejmą oni stanowisko dowódcy. A komisja miałaby wówczas okazję podziękować ustępującym generałom: Mieczysławowi Cieniuchowi i Edwardowi Gruszce za ich wkład w bezpieczeństwo narodowe.

Dariusz Seliga
poseł PiS, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~waaa
1366871640
Bardzo ciekawa koncepcja. Ale chyba nigdy nie było takiego spotkania, niezależnie od układu politycznego. Więc dlaczego teraz miałoby być?
14-2F-6A-70

Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Priorytety na szczyt NATO
Podróż w ciemność
Orka dobiła do brzegu
Twardy ma moc
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Sprawdzian charakteru
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Sojusznicza medycyna pola walki
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Sportowe jubileusze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ramię w ramię z Amerykanami
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Wsparcie ma znaczenie
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Zatrzymać drona
Zbrodnicza farsa
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Bez zmian w emeryturach
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Airbus A330 MRTT
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Śmierć w sercu Azji
Równanie z „Iksem”
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Poznański gen wolności
Od dronów po lufy armatnie
SKON o budżecie MON-u
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Niebo bez dominacji
Mewa pisze historię
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Powrót Iksa
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
PKW Irak zostaje w Jordanii
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Szermierze i pięściarki na podium
Wojna pod lupą
Okręt skrojony na Bałtyk
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Mundur, medale i duma
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
US Army zaprasza do świętowania
Ważne decyzje w Brukseli
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Zasadzka w leśnych ostępach
Apetyt Smoka rośnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski wkład w operację „Overlord”
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Na straży odporności Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO