moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykanie kręcą film o GROM-ie

Byli komandosi oddziału Navy Seals robią film o Polsce. – Chcemy pokazać historię waszego kraju, ale też historię GROM-u, bo uważamy, że to jedna z najlepszych jednostek specjalnych na świecie – mówią. Ich przewodnikiem po kraju jest Drago – Polak, który służył w amerykańskiej elitarnej jednostce specjalnej.


Do Polski Drago przyleciał razem z Brandonem Webbem, byłym instruktorem komandosów Navy Seals i autorem książki „Czerwony krąg”, w której zdradza, jak trenował najlepszych amerykańskich snajperów, m.in. Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego strzelca w historii armii Stanów Zjednoczonych.

– Film o Polsce to projekt Brandona. Chcemy w nim pokazać historię GROM-u. Amerykanie wiedzą, że to świetna jednostka, ale nie znają jej korzeni. A przecież jest o czym mówić, co pokazać  – przekonuje Drago, który odwiedził Polskę po prawie trzydziestu latach. Do Stanów wyjechał, ponieważ działał w Solidarności i ówczesne władze postawiły mu ultimatum. – Zasugerowali, że nie ma tu dla mnie miejsca, a jeśli nie wyjadę, nie będę miał spokoju – mówi były specjals amerykańskich „fok”.

Zaciągnął się do wojska, kiedy w Zatoce Perskiej wybuchła wojna. Trafił do Navy Seals. – Po latach spotkałem gromowców w Iraku – wspomina Drago.

Zdjęcia do filmu już trwają. Na razie nagrywane są wywiady z dowódcami jednostki oraz byłymi i obecnymi operatorami. Webb i Drago zaczęli jednak od cichociemnych. – Nie możemy o nich zapomnieć, bo to przecież rodowód GROM-u – mówi były instruktor amerykańskich snajperów.

W ciągu kilku najbliższych dni ekipa nagra także elementy ćwiczeń gromowców. – Mamy mało czasu, a musimy bardzo dużo zrobić, zobaczyć i nagrać – mówi Drago.

Film na początku można będzie zobaczyć w telewizji internetowej na stronie poświęconej wojskom specjalnym – sofrep.com. To pierwsza z cyklu amerykańskich produkcji dotyczących wojsk specjalnych państw koalicji. Kolejny film będzie opowiadał o niemieckim KSK.

EK/IS

autor zdjęć: arch. JW GROM

dodaj komentarz

komentarze

~morelexx
1395222900
ok. oni potrafia robic dobre kino
22-15-AC-A1
~aVe
1366639620
Bardzo pozytywnie się zapowiada :D To będzie uderzenie jak Grom z jasnego nieba ;p
E6-01-ED-C0
~Arkan
1366480440
~Mystogan muszę cię zaskoczyć ale jest film o GROM'ie stary ale jest
FC-91-78-86
~plkdm
1366471620
W Polsce ten kto się interesuje ten wie co trzeba o GROMie, a ten kto chce się dowiedzieć może to zrobić bez problemu. W Ameryce jest z dostępem do informacji o GROMie gorzej i ze względu na to, prawdopodobnie zdecydowano o tym projekcie. Większość polaków zna angielski i może poczytać o SEALsach, a z kolei Amerykanom o GROMie po Polsku poczytać jest raczej trudno.
D9-98-76-02
~Mystogan
1366451460
Świetna sprawa - i tylko smutno, że takie coś muszą robić Amerykanie, bo w Polsce nie ma zainteresowania tematem...
66-43-55-1B

Czy to już wojna?
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Arteterapia dla weteranów
Mity i manipulacje
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Marynarze podjęli wyzwanie
Kaman – domknięcie historii
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Abolicja dla ochotników
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Zasiać strach w szeregach wroga
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
„Road Runner” w Libanie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Sukces Polaka w biegu z marines
Polski „Wiking” dla Danii
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Ułani szturmowali okopy
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Plan na WAM
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Standardy NATO w Siedlcach
Awanse w dniu narodowego święta
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Sportowcy na poligonie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Dzień wart stu lat
Gdy ucichnie artyleria
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Kosmiczna wystawa
Brytyjczycy na wschodniej straży
Mundurowi z benefitami
Grecka walka z sabotażem
Im ciemniej, tym lepiej
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Nowe zasady dla kobiet w armii
Torpeda w celu
OPW budują świadomość obronną
Jesteśmy dziećmi wolności
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Wellington „Zosia” znad Bremy
Pięściarska uczta w Suwałkach
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Starcie pancerniaków
Ku wiecznej pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO