moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Już prawie 7 tysięcy weteranów

Ustawa o weteranach misji poza granicami kraju jest dobra, choć niektóre jej przepisy warto uzupełnić – mówili żołnierze i posłowie na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.  Wiceszef MON Czesław Mroczek zapowiedział, że zajmie się tym powołany specjalnie w resorcie zespół.


W armii jest już 6445 weteranów i 350 weteranów poszkodowanych – wyliczał  na posiedzeniu sejmowej komisji płk Sławomir Filipczak, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON. Posłowie i przedstawiciele resortu podsumowali rok funkcjonowania ustawy, która przyznaje żołnierzom status weterana misji. A jeśli odnieśli oni rany – weterana poszkodowanego. Z danych MON wynika, że w ciągu roku do ministerstwa wpłynęło blisko 8 tysięcy wniosków o przyznanie takich uprawnień.

Dzięki nowym przepisom żołnierze mają prawo m.in. do bezpłatnej pomocy psychologicznej, dopłaty do nauki czy dodatku finansowego. Ze wsparcia skorzystało wielu z nich.  Weteranom poszkodowanym wypłacono w sumie 122 tys. zł dodatków do rent i emerytur. MON przyznał 14 zapomóg na sumę 35,5 tys. zł. 23 osobom dofinansowano naukę, żołnierze korzystali też z bezpłatnych świadczeń opieki medycznej wartych w sumie ponad 150 tys. zł.

Wiceszef MON Czesław Mroczek podkreślał także, że w grudniu przyszłego roku powstanie w Warszawie Centrum Żołnierza Weterana Misji. Weterani będą mogli tam nie tylko skorzystać z porad prawnych, ale także zatrzymać się, gdy przyjadą na rehabilitację.

– Naszą ustawę prezydium światowej federacji weteranów uznało za wzorcową – chwalił gen. Stanisław Woźniak, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Wtórowali mu inni przedstawiciele środowiska weteranów. Wszyscy jednak podkreślali, że przepisy wymagają uzupełnienia, ponieważ przeoczyły grupę starszych już żołnierzy, którzy brali udział w misji pokojowej w Korei i Indochinach. Chodzi o ok. 3 tys. polskich wojskowych zasiadających w tzw. komisjach rozjemczych.

Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju dodawał, że warto również wprowadzić do ustawy zmiany, które przyspieszą rozpatrywanie spraw. Wiceminister Mroczek zgodził się z tą uwagą i zapowiedział, że powołany w MON zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele środowisk weteranów, zajmie się ich postulatami.

Podczas dyskusji posłowie chcieli wiedzieć, dlaczego MON odrzucił 45 wniosków o przyznanie statusu.  – Jakie były tego przyczyny – dopytywała Bożena Sławiak z PO. Wiceminister wyjaśnił, że najczęściej dotyczyły one statusu weterana poszkodowanego i nie spełniały podstawowego wymogu.  – Chodziło o to, że uraz, jakiego żołnierz doznał, nie powstał podczas działań bojowych, tylko np. w bazie w czasie wolnym – mówił Mroczek.

Z kolei wiceprzewodniczącego Stanisława Wziątka z SLD niepokoiła „niewielka grupa – 14 osób – które skorzystały z zapomóg”. Dyrektor Filipczak wyjaśnił, że odmówiono przyznania zapomogi tylko dwóm żołnierzom, którzy uzyskali je wcześniej w swoich jednostkach. 

– Ustawa dba o weteranów – podsumowywała wiceprzewodnicząca Jadwiga Zakrzewska z PO – ale proszę ministerstwo o dalsze monitorowanie jej wprowadzania w życie.

DK

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~Marek
1464531060
przebywałem wmisji UNIFIL/Liban ponad 1000 dni i co mam upominać się o jakies przywileje Sa odpowiednie organizacje i sami powinni zaproponować to i owo Podoficer nie bywa dziadem i nie będzie się upominal ,Sluzylem w komp Inzynieryjnej
41-2B-7C-97
~Policjant Andrzej
1412211720
Policjanci też służyli w misjach pokojowych.
D5-9C-23-FC
~szwejk
1368029940
to powyżej oznacza że górą są weterani poszkodowani a co należy się "weteranom" którzy byli mądrzy i nie dali się zranić? Należy wyraźnie wykazac co się mi należy bo wróciłem zdrowy. Korzystając weterani nawet nie sa zapraszani na dzień weterana. A co z weteranami -cywilnymi pracownikami czyli siłą intelektualna armii-o nich cisza.
15-02-7E-F0

V Korpus z nowym dowódcą
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto wojskowego sportu
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
Zmiany w dodatkach stażowych
Szarża „Dragona”
Kurs z dzwonem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO