moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON łączy agencje

Tomasz Siemoniak, minister obrony, podjął decyzję o połączeniu Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Mienia Wojskowego. Powstanie jedna instytucja: Agencja Zasobów Majątkowych Wojska. Koncepcję konsolidacji przygotował zespół pod przewodnictwem wiceminister obrony Beaty Oczkowicz.

– Rozpoczęcie procesu tworzenia nowej agencji możliwe jest od 1 stycznia roku następnego, po wejściu w życie przepisów nowej ustawy. Utworzenie jednej agencji w miejsce dwóch ma zwiększyć skuteczność działania i obniżyć koszty funkcjonowania – wyjaśnia wiceminister Oczkowicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Dodaje, że w związku z tym, iż systematycznie maleje ilość nieruchomości zbędnych wojsku, nie potrzeba też dwóch oddzielnych agencji, które będą nimi gospodarowały.

Wiceszefowa MON przewodniczyła pracom zespołu, który opracował koncepcję zmian. Zespół pracował od października ubiegłego roku. Kilka dni temu koncepcję konsolidacji agencji zaakceptował minister Siemoniak.

Propozycja zamian zakłada likwidację AMW i WAM. W ich miejsce ma powstać jedna agencja wykonawcza – Agencja Zasobów Majątkowych Wojska (AZMW). Zostanie ona powołana na drodze odrębnej ustawy, która określi zakres działania nowej agencji i jej kompetencje. AZMW będzie miała 10 oddziałów terenowych.

Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej. Fot. Artur Zakrzewski (DPI MON)

Nowa agencja przejmie zadania dwóch obecnie funkcjonujących. Zajmie się sprzedażą nieruchomości zbędnych dla resortów obrony i spraw wewnętrznych oraz gospodarowaniem mieniem czasowo zbędnym. Agencja będzie też miała uprawnienia do obrotu mieniem ruchomym koncesjonowanym, czyli sprzętem wojskowym, bronią czy amunicją, oraz niekoncesjonowanym. AZMW zajmie się też utylizacją przestarzałej amunicji.

Jednym z ważniejszych jej zadań będzie budowanie mieszkań dla żołnierzy, dlatego agencja będzie też odpowiedzialna za inwestycje w tym zakresie. Instytucja będzie odpowiedzialna również za wypłacanie żołnierzom ekwiwalentu mieszkaniowego i wydawanie decyzji o przydziale mieszkań. Nowa agencja, tak jak te funkcjonujące obecnie, będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą.

– Jak widać, obie agencje odpowiadają za bardzo istotne dla armii i poszczególnych żołnierzy zadania. Musi więc zostać zachowana ciągłość pracy agencji w okresie przejściowym. Dlatego, oprócz ustawy, tworzymy odpowiednie przepisy przejściowe – wyjaśnia wiceminister Oczkowicz. Dodaje, że na razie trudno oszacować koszty reformy i ewentualne oszczędności. – Takie na pewno będą, chociażby dlatego, że zostaną połączone dublujące się w obu agencjach działy, m.in. zagospodarowania nieruchomości i zarządzania, działy wspierające, czyli kadry, finanse, marketing. Oszczędności przyniesie redukcja kosztów obsługi budynków. Oczekujemy zaś, że zysk przyniesie zbycie zbędnych po konsolidacji siedzib agencji – wyjaśnia Oczkowicz.

Nadzór nad nową agencją wykonawczą będzie sprawował minister obrony narodowej poprzez radę nadzorczą.

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa istnieje od 16 lat, jest właścicielką 2,5 tysiąca lokali użytkowych przeznaczonych na sprzedaż bądź wynajem, nieruchomości na 3 tysiącach hektarów. Zarządza 28 355 kwaterami i mieszkaniami oraz 9911 miejscami na kwaterach i w internatach.

Z kolei Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 roku. 93 proc. zysków pochodzących z gospodarowania mieniem przekazuje na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych i Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. Koncepcja zakłada, że po reformie wskaźnik ten ma wzrosnąć do 98 proc.

Edyta Żemła

autor zdjęć: Arch. AMW, Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1366050240
Pomogę : skopiujcie sobie wzór. Warszawa ....... (data) Zapytanie ofertowe Szanowni Państwo ( Budimex, Skanska,.... .) Uprzejmie proszę o przedstawienie wstępnej oferty na budowę osiedla mieszkaniowego z ilością 5000 mieszkań w miejscowości ( podać nazwę ) w odległości 30 km od jednostki wojskowej znajdującej się w .... . Projekt ma zawierać : kawalerki do rodziny z trójka dzieci ( metraż nie większy niż 90 m2. , garaż balkon zadaszony ok 8m2,piwnice 15 -20 m2 ogródek rekreacyjno warzywny , żłobki,przedszkola, szkołę, place zabaw, basen, kościół (mały), sklepy, przychodnię zdrowia, parki , inne... osoba do kontaktu ..... z wyrazami szacunku
5C-16-3D-92

Zachować właściwą kolejność działań
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kolejne FlyEle dla wojska
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna na detale
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
SOR w Legionowie
NATO na północnym szlaku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gunner, nie runner
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Pod skrzydłami Kormoranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO