moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza budowa tarczy przeciwrakietowej

Prezydent Bronisław Komorowski w Szypliszkach niedaleko Suwałk złożył podpis na nowelizacji ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu armii. – Podpisuję ustawę, która będzie gwarantowała jako absolutny priorytet dla polskich sił zbrojnych budowę własnego systemu obrony przed zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi – podkreślał prezydent.

Dlaczego jeden z najważniejszych wojskowych dokumentów prezydent podpisał akurat w Szypliszkach, niewielkiej miejscowości na Suwalszczyźnie? Ponieważ mieści się tam 184 posterunek radiolokacyjny dalekiego zasięgu. Jednostka ta w przyszłości będzie prowadziła rozpoznanie przestrzeni powietrznej w ramach krajowego i NATO-wskiego systemu obrony powietrznej. Stacja w Szypliszkach jest wyposażona w funkcję wykrywania i śledzenia taktycznych rakiet balistycznych.

– Stoimy przed budynkiem supernowoczesnego radaru, który jest cząstką ogólnonatowskiego systemu ulokowanego na ziemiach polskich – wyjaśniał prezydent. Dodał, że system obrony przestrzeni powietrznej, który zostanie zbudowany i sfinansowany według zasad znowelizowanej ustawy, będzie też częścią nowoczesnego systemu NATO. – Wyślemy ważny sygnał dla wszystkich, że Polska dysponuje własnymi zdolnościami obronnymi, ale również, że jest zdolna do partycypowania w budowie wspólnych rozwiązań, wspólnych systemów dotyczących całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent.

W Szypliszkach Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Prezydent podarował tam szefowi MON pióro, którym podpisał ustawę. Minister Siemoniak zadeklarował zaś, że będzie nim podpisywał wszystkie dokumenty związane z projektem budowy systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. – Nowelizacja, poza tym, że gwarantuje finansowanie dla tego projektu na najbliższe lata, pokazuje też obywatelom, jak ważne są sprawy bezpieczeństwa państwa oraz że warto kierować znaczącą część budżetu na to, by Polacy czuli się bezpiecznie – podkreślał minister Siemoniak.

Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych będzie obowiązywać w latach 2014–2023. Przewiduje, że w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego będą przeznaczane na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Stanisława Kozieja, będzie to ok. 4–5 proc. budżetu MON rocznie.

Polski system przeciwrakietowy ma być dostosowany do obrony przede wszystkim przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Ma być także zintegrowany z systemem budowanym przez NATO.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~Mateusz
1366150860
I bardzo słusznie! Polska nie powinna polegać na USA, które grają z nami jak chcą. Należy działać swoje i niech Obama nie obiecuje, jak słowa nie potrafi dotrzymać. Polacy potrafią wiele i tutaj wierze w sukces Polskiej Armii i polskiej zbrojeniówki.
43-CC-A7-E9
~scoobydoopoznan
1366104960
~Martinez z tym marazmem to przesadziłeś. U nas się stosunkowo dużo dzieje. Misje, reforma, zakup i w drożenie sprzętu, ćwiczenia, poligony - choć 5 dniowe. Marazm to mają : Szwajcarzy - ostatnia wojna na kusze ( nie licząc domowej na muszkiety) - Szwedzi .... .
5C-16-3D-92
~Martinez
1365802920
BRAWO!!! To jest to na co warto zwrócić uwagę, to jest krok w dobra stronę, mam nadzieję że koniec z marazmem w Polskiej Armii.
6B-F5-F1-EF
~scoobydoopoznan
1365784620
Sugeruję by do ochrony Krzesin i Łasku ( również Witkowa 80 % personelu , Powidza pominąć krajowy potencjał w tym zakresie i kupić gotowe rozwiązania amerykańskie.
5C-16-3D-92

W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
 
Bryza na południowej flance
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierz ranny na granicy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Słowo jak odcisk palca
W jedynym słusznym kierunku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
„Tumak ’21” na finiszu
Nocny szturm na polską granicę
Śladem „białych kurierów”
Zespół NATO na bojowo
Cougary dla Wojska Polskiego
Harduny dla strażaków?
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
W BBN o sytuacji na granicy
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Na straży polskich rubieży
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Mielec wraca do odrzutowców
Orlik po raz dziesiąty
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
F-16 lecą na Litwę
Polskie wyrzutnie Wisły
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Wojskowa politechnika świętuje
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Legioniści wkraczają do Warszawy
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
SOMA dla specjalsów
Afganistan. Czas wracać do domu
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Mecz z mistrzem!
Dowódca generalny na granicy
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Nastał dzień krwi i chwały…
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Oczy na wschodnią flankę
Reforma administracji wojskowej
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Course on Diplomacy
Niemiec z Goździkiem
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Podchorążowie na posterunku
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO