moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kobieca sztafeta w pierwszej dziesiątce

Drużyna w składzie: st. szer. Krystyna Pałka, st. szer. Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz i Monika Nowakowska-Ziemniak zajęła dziewiąte miejsce w czempionacie biatlonistów. Złoty medal wywalczyły Norweżki, srebrny – Ukrainki, a brązowy – Włoszki. Polki straciły szansę walki o medal na trzecim strzelaniu.

St. szer. Magdalena Gwizdoń nie będzie dobrze wspominać występu w sztafecie kobiet – jako jedyna z Polek musiała biegać karną rundę.

Czeskie Nové Město na Morawach, gdzie po raz 46. są rozgrywane mistrzostwa świata w biatlonie, po raz czwarty okazało się szczęśliwe dla Norweżki Tory Berger. Biegnąca na ostatniej zmianie liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wyprowadziła swoją sztafetę na pierwszym podbiegu po siódmym strzelaniu na pierwsze miejsce i nie oddała prowadzenia do końca biegu. Berger wywalczyła czwarty złoty medal na tych mistrzostwach, a Norweżki drugi w historii czempionatów tytuł mistrzowski w biegu sztafetowym. Reprezentantki Norwegii, które po dwóch pierwszych strzelaniach zajmowały dopiero 17. pozycję, wyprzedziły o siedem sekund Ukrainki i o 11,6 s Włoszki.

O ile medale Norweżek (biegły w składzie: Hilde Fenne, Ann Kristin Aefedt Flatland, Synnoeve Solemdal, Tora Berger) i Ukrainek (Julia Dżyma, Wita Semerenko, Walia Semerenko, Olena Pidruszna) nie były żadną niespodzianką, to zaskoczyły wszystkich Włoszki (Dorothea Wierer, Nicole Gontier, Michela Ponza, Karin Oberhofer). Reprezentantki Italii strzelały najcelniej ze wszystkich 25 sztafet, które wyruszyły na trasę. Dobierały tylko cztery naboje. Poza tym świetnie biegły i zasłużenie wywalczyły brązowy krążek. Z kolei Norweżki jako jedyne w czołowej szóstce musiały biegać karną rundę. Na pierwszej zmianie po drugim strzelaniu dodatkowe 150 m pokonała Hilde Fenne. Jednak Norweżki potrafiły z 17. miejsca przesunąć się na pierwsze.

Niestety, w drugą stronę klasyfikacji przesunęły się reprezentantki Polski – z pierwszej pozycji przed trzecim strzelaniem na czternastą po trzecim strzelaniu. Biegnąca na pierwszej zmianie st. szer. Krystyna Pałka do pierwszego kilometra biegła spokojnie – była szesnasta, ale miała jedynie 5,3 s straty do prowadzącej Czeszki Weroniki Witkowej. Na pierwsze strzelanie wbiegła już jako piąta, ale rozpoczęła je od „pudła”. Cztery kolejne strzały miała celne. Pierwszy dobierany nabój nie pomógł Polce zakończyć strzelania, ale na szczęście wybroniła się przed karną rundą celnym siódmym strzałem. Ze strzelnicy wybiegła na 16. miejscu ze stratą 15 s do reprezentantki Włoch. Nasza wicemistrzyni świata jednak świetnie spisała się na drugim odcinku biegowym i jako pierwsza wbiegła na drugie strzelanie. Strzelała szybko i celnie. Pierwsza zakończyła wizytę na strzelnicy. Do strefy zmian dobiegła razem z Czeszką.

Witkowa przekazała zmianę Gabrieli Soukalowej. Pałka st. szer. Magdalenie Gwizdoń. Trzecie – Słowenki miały 8,5 s straty do Polki, czwarte – Rosjanki – 9,4 s, piąte – Włoszki – 9,9 s, szóste Słowenki – 10 s. Na trzecie strzelanie najbardziej doświadczona z polskich biatlonistek wbiegła pierwsza z niewielką przewagą nad Czeszką. Niestety, Gwizdoń wybiegła ze strzelnicy na 14. pozycji – ze stratą 51,6 s do Rosjanki Olgi Zajcewej. Polka dobierała trzy naboje i musiała biegać karną rundę. Na swoim drugim strzelaniu od dodatkowych 150 m wybroniła się dopiero za ósmym strzałem. Na trasę wybiegła jako czternasta, a po czwartym strzelaniu – ku uciesze tysięcy kibiców gospodarzy – na pierwszym miejscu była Soukalowa. Gwizdoń dobiegła do strefy zmian na 11. miejscu ze stratą 56,6 s do Czeszki.

Monika Hojnisz, która biegła jako trzecia w sztafecie biało-czerwonych, dobierała tylko trzy naboje. Do mety swojego odcinka dobiegła jako trzynasta. Polki miały 1 min 49 s straty do prowadzących po trzech zmianach Niemek, które na pierwsze miejsce wyprowadziła debiutująca w ogóle w zawodach o Puchar Świata juniorka Laura Dahlmeier. Na czwartej zmianie Polkom pozostała jedynie walka o zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce. Weronika Nowakowska-Ziemniak sprostała zadaniu. Podobnie jak Krystyna Pałka tylko dwa razy pomyliła się na strzelnicy. Do mety przybiegła na dziewiątym miejscu, 20 s za Słowaczką i 34,4 s przed Czeszką. Barbora Tomesowa biegała dwie karne rundy i gospodarze nie mieli zadowolonych min po jej występie. Setki polskich kibiców, którzy przyszli dopingować nasze biatlonistki, również nie miało radosnych min. Spodziewali się lepszego występu biało-czerwonych.

Wyniki

Sztafeta kobiet 4x6 km

1. Norwegia 1 godz. 8 min 11,0 s (1 runda karna + 9 dobieranych naboi);
2. Ukraina – strata 7,0 s (0+5);
3. Włochy – 11,6 (0+4);
4. Rosja – 29,0 (0+7);
5. Niemcy – 30,9 (0+11);
6. Francja – 36,7 (0+13);
7. Białoruś – 1.02,2 (1+7);
8. Słowacja – 2.00,3 (0+14);
9. Polska – 2.20,3 (1+13);
10. Czechy – 2.54,7 (2+10).Mistrzostwa Świata w biatlonie na portalu polska-zbrojna.pl.

Lider Pucharu Świata
wygrał bieg na 20 km
Mistrzynie olimpijskie
nie do pokonania
Krystyna Pałka
wicemistrzynią świata
szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
 
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gunner, nie runner
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Kadisz za bohaterów
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Charge of Dragon
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
Sprawa katyńska à la española
W Italii, za wolność waszą i naszą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO