moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła szkoła dla młodych dowódców

359 szeregowych zawodowych rozpoczęło kurs na pierwszy stopień podoficerski w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. Po raz pierwszy o miejsce w szkole walczyli podczas egzaminów wstępnych. Teraz ponad 800 godzin nauki spędzą na poligonach i strzelnicach.


W styczniu do egzaminów przystąpiło 431 szeregowych. Kandydaci na podoficerów przeszli trzyetapowy sprawdzian, podczas którego musieli wykazać się między innymi sprawnością fizyczną i wiedzą teoretyczną. Kandydaci zostali przetestowani także z umiejętności praktycznych, między innymi ze znajomości regulaminów, strzelania, działań taktycznych czy chemicznych. Czekała ich również rozmowa kwalifikacyjna.

Rozpoczynający się kurs składa się z trzech części. Podczas pierwszej słuchacze będą zdobywali wiedzę ogólną w poznańskiej Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Po trzech miesiącach trafią do centrów szkolenia, gdzie będą odbywać szkolenie specjalistyczne, zakończone dwutygodniowymi praktykami dowódczymi w jednostkach wojskowych.

Po 6-miesięcznej edukacji wiedza i umiejętności kursantów zostaną zweryfikowane podczas trzydniowych egzaminów końcowych.

W programie zaplanowano ponad 800 godzin szkolenia – głównie na poligonach, placach ćwiczeń i strzelnicach. W zajęciach wezmą udział szeregowi z Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa.

– Nasi absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia szkoły i mogą być w przyszłości dowódcami drużyn, załóg czy sekcji. Ci, którzy w swoich jednostkach mają zapewnione stanowiska podoficerskie, otrzymują także akt mianowania na stopień kaprala – mówi st. chor. sztab. Marek Kajko, komendant Szkoły Podoficerskiej w Poznaniu.

Stopnia kaprala nie otrzymują obligatoryjnie. Kurs jest trudny i już po pierwszych testach w połowie edukacji niektórzy wracają do domów.

Absolwenci poznańskiej podoficerki po ukończeniu edukacji stają się nie tylko dowódcami, ale także liderami w swoich pododdziałach. Ich cechy przywódcze, ale także umiejętności metodyczne, pozwalają zdobytą wiedzę przekazywać podwładnym.

 


O zmianie zasad egzaminów do szkoły podoficerskiej można przeczytać na portalu polska-zbrojna.pl

 

 
Sprawdzą wiedzę i kondycję kandydatów
Będzie trudniej zostać kapralem
Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1360610040
Kto ich tak krótko obciął na zimę ? Pokażcie fryzjerom , że maszynka ma jeszcze inne ustawienia...
00-B3-ED-57

Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Flanka pod strażą
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Młodzi medycy na poligonie
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Z prądem i pod prąd
Abordaż z polskim wsparciem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Coraz więcej Alpha Scramble
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Zmarł gen. Mirosław Różański
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
F-15 dla Polski?
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
„Mewa” na północnym szlaku
Siatka niewidka dla wojska
Tarcza i miecz
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Walka w dwóch światach
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Legion Medyczny na poligonie
Patrioty pod Płockiem
Aukcja dla weterana
„Kryzysowy” Jaśmin
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Armia testuje naziemne drony
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Sojusznicza tarcza antydronowa
Dwa marzenia spełnione naraz
Gorący lipiec PKW Łotwa
Rok 2027 bez Air Show Radom
Cztery brygady, jeden cel
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO