moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Równa forma szablistki

St. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski drugi raz z rzędu zajęła trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata. – Procentują treningi w Stanach Zjednoczonych – twierdzi mjr Jerzy Świnoga, szef macierzystego klubu szablistki. Polka na turnieju we Francji przegrała tylko jedną walkę – z późniejszą triumfatorką, Ukrainką Olgą Charłan.

St. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski

Reprezentantka zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego rywalizację w Orleanie rozpoczęła od zwycięstwa 15:12 nad Chinką Liu Shan. Następnie nie dała żadnych szans Amerykance Sage Palmedo – pokonała ją 15:4. W walce o ćwierćfinał stoczyła zacięty pojedynek z Amerykanką Anne Elizabeth Stone. Polka przez większość walki przegrywała z rywalką. W końcówce jednak przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę – wygrała jednym trafieniem 15:14. W ćwierćfinale st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski zrewanżowała się Rosjance Jekatierinie Diaczenko za porażkę w półfinale ostatniego Pucharu Świata w Londynie. Polka wygrała 15:11. Dopiero w walce o finał zawodniczka z WZS Zegrze przegrała pierwszą walkę – pokonała ją 15:11 Olga Charłan. Ukrainka wygrała zresztą turniej po zwycięstwie 15:3 nad Rosjanką Diną Galiakbarową.

– Ola ma naprawdę rewelacyjny początek sezonu. Trochę „rozrabia” na tych planszach – mówi mjr Jerzy Świnoga. – Jest doświadczoną zawodniczką i jeśli walczy na luzie, potrafi wykorzystać wszystkie swoje możliwości – dodaje i chwali też dwie inne reprezentantki Wojska Polskiego: st. szer. Irenę Więckowską i st. szer. Bognę Jóźwiak. Pierwsza z nich zajęła w Orleanie ósme miejsce, a druga – 25. Więckowska przegrała jedynie w ćwierćfinale, i to jednym trafieniem, z triumfatorką turnieju. Wygrała natomiast 15:8 z Azerką Sabiną Mikiną, 15:12 z Ukrainką Oleną Woroniną oraz 15:12 ze zwyciężczynią zawodów o Puchar Świata w Londynie, Włoszką Irene Vecchi. Natomiast Jóźwiak po zwycięstwie 15:7 nad koleżanką z reprezentacji szer. Katarzyną Kędziorą stoczyła zacięty pojedynek z Amerykanką Mariel Zagunis. Przed tygodniem obie rywalki walczyły ze sobą o awans do ćwierćfinału turnieju w Londynie – 15:13 wygrała dwukrotna mistrzyni olimpijska i liderka światowego rankingu. W Orleanie historia się powtórzyła. Zagunis ponownie pokonała Polkę 15:13. – Po pierwszych startach naszych szablistek można z optymizmem patrzeć w przyszłość – podkreśla szef zegrzyńskiego WZS.

Nie tak optymistyczne wieści o starcie Polek doszły do nas z Gdańska i Budapesztu, gdzie o punkty Pucharu Świata walczyły florecistki i szpadzistki. W Gdańsku do ćwierćfinału awansowały dwie reprezentantki naszego kraju: Anna Rybicka i Martyna Jelińska. Obie jednak przegrały walki o awans do półfinału. W turnieju głównym wystąpiły również dwie nasze żołnierki. Obie zakończyły rywalizację po drugiej walce. Szer. Martyna Synoradzka wygrała 15:5 z Zuzanną Sobczak i uległa 8:14 Węgierce Gabrielli Vardze. Natomiast szer. Małgorzata Wojtkowiak pokonała 12:8 Francuzkę Unn Toc i przegrała 13:15 z inną zawodniczką trójkolorowych – Gaelle Gebet. Wojtkowiak sklasyfikowano na 18. miejscu w turnieju, a Synoradzką na 20.

W Budapeszcie o pucharowe punkty walczyła m.in. szer. Magdalena Piekarska z zegrzyńskiego WZS. Polka w pierwszym w tym sezonie starcie na międzynarodowej arenie zajęła 19. lokatę. W 1/32 finału wygrała 15:12 z Francuzką Vanessą Galantine, a w następnym pojedynku przegrała 10:15 z reprezentantką gospodarzy Julią Revesz. Turniej wygrała mistrzyni olimpijska z Londynu Ukrainka Jana Szemiakina. Piekarska była najlepszą z Polek. Pozostałe z biało-czerwonych, które awansowały do turnieju głównego, zajęły miejsca: 34. – Małgorzata Bereza, 40. – Małgorzata Stroka i 51. – Blanka Błach.


O sukcesach szablistki czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

  Szablistki na podium w Pucharze Świata

St. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski i drużyna szablistek zajęły trzecie miejsca na zawodach w Londynie. Turniej w Wielkiej Brytanii to pierwsze tegoroczne zawody z cyklu Pucharu Świata. Najlepsze na planszy były Włoszka Irene Vecchi oraz zespół z Ukrainy.
szus

autor zdjęć: Fot. archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
NATO on Northern Track
„Grand Quadriga ‘24”
Po śladach polskich bohaterów
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Ryś” z laserem
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Piedimonte – samobójcza misja
Nowe zadania szefa SKW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nie szpital, a instytut
By Polska była bezpieczna
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Ostatnia droga Pileckiego
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO