moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nie chcą połączenia

96 procent pracowników Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych opowiedziało się przeciwko włączeniu tych przedsiębiorstw do Bumaru. W zorganizowanym przez związki zawodowe referendum wzięło udział ponad 80 procent zatrudnionych w nich osób. Wynik oznacza odwieszenie pogotowia protestacyjnego we wszystkich dwunastu WPRP.


Wynik dwudniowego (24-25 stycznia br.) referendum jest jednoznaczny. Małgorzata Kucab, przewodnicząca Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska nie ukrywała satysfakcji. – Pracownicy WPRP z całego kraju w demokratyczny sposób powiedzieli, co myślą na temat przekazania przedsiębiorstw Bumarowi – komentowała.

Przewodnicząca podkreślała, że formalnie referendum zostanie zakończone w poniedziałek, gdyż dopiero wtedy zagłosują pracownicy ostatniego z WPRP – Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego. Ponieważ jednak WCBKT zatrudnia tylko około sto osób, przy kilku tysiącach pracujących we wszystkich WPRP, ich głosy nie zmienią już zasadniczo ogólnopolskich wyników.

Wynikami referendum w WPRP nie jest zaskoczony Stanisław Głowacki, szef Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”, który w liście do premiera domagał się przekazania WPRP do Bumaru. Nie zmienił on jednak zdania w sprawie wojskowej remontówki. – Rozumiem pracowników WPRP, bo każda nowość przynosi trochę niepewności. Ale nadal uważamy, że konsolidacja WPRP z Bumarem jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Bez niej za rok, za dwa, doprowadzimy do upadku całego systemu, który tworzą zakłady zbrojeniowe – podkreśla.

Wczoraj odbyło się zebranie Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska, w którym uczestniczyli również przewodniczący wszystkich Zarządów Zakładowych NSZZ Solidarność PW działających na terenie WPRP. Po tak jednoznacznych wynikach referendum, zdecydowano o odwieszeniu akcji protestacyjnej i reaktywowaniu Komitetu Protestacyjnego. Siedziby państwowych spółek zostaną oflagowane, a komitet rozpocznie kampanię informacyjną w sprawie protestu. Związkowcy skierowali również pismo do premiera i ministrów trzech resortów: obrony narodowej, skarbu państwa i gospodarki, w którym domagają się rozmów na temat przyszłości zbrojeniówki.

Związkowcy zapowiadają, że kolejnym etapem ich protestu może być ogłoszenie strajku. – Oczekujemy na odpowiedź osób kompetentnych z rządu na naszą petycję. W następnych krokach podejmiemy inne, dozwolone prawem formy protestu – zapowiada Małgorzata Kucab.Na portalu polska.zbrojna.pl zastanawiamy się, czy konsolidacja przemysłu zbrojeniowego to dobry pomysł. Zapraszamy do dyskusji.

  Bumar-bis? Byłbym ostrożny

Nie jestem zwolennikiem tworzenia drugiego konsorcjum zbrojeniowego. Może się okazać, że będzie ono jedynie generować koszty – mówi Dariusz Seliga (PiS), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
  Zbrojeniówka na zakręcie

Trudno mi się pozbyć wrażenia, że związkowcy z Bumaru dali się wmanewrować w rozgrywkę, w której nie chodzi o setki miejsc pracy w bumarowskich fabrykach, a raczej o kilka miejsc w zarządach i radach nadzorczych – pisze Krzysztof Wilewski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl.

 O sytuacji w Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Z Bumarem czy nie – związkowcy głosują

Pracownicy jedenastu Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych podlegających MON głosują, czy chcą konsolidacji z Bumarem. Dwudniowe referendum to odpowiedź na akcję protestacyjną związkowców z Bumaru, którzy domagają się włączenia przedsiębiorstw do narodowego koncernu.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Kynio
1359484500
niech będzie jeden koncern : ląd z hsw na czele czyli produkcja pancerna inne podobnie :) 30% pieniedzy z zysku jakby z kazdej autonomicznej częśći na badania, 30% do wspolnego wora na jakieś inwestycje wspólne, 30% jako kapitał każdej z części np na realizacje dużego kontraktu jeśli nie ma części pieniędzy z góry i 10 na coś :) coś takiego może by przeszło by w razie lipy każda część miała jakieś oszczęności
33-19-45-04
~freddy
1359232800
Wystarczy, że w górnictwie i w KGHM związkowcy pokazują jak dbają o pracowników. Najłatwiej wrzucić dobre zakłady ze złymi do jednego wora...
B8-1D-20-AE

Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Psiakrew, harmata!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Hiszpański palimpsest
Ramię w ramię z aliantami
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Optyka dla żołnierzy
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zapomniana Legia Cudzoziemska
V Korpus z nowym dowódcą
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ogień w podziemiu
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Jeśli nie Jastrząb, to…
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, epilog
Cena wolności
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO