moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ciągłość natowskich zmian

Ukazało się nowe wydanie książki autorstwa wiceministra obrony Roberta Kupieckiego, poświęconej historycznym strategiom NATO. Autor uzupełnił publikacje o dane z najnowszych natowskich dokumentów. W czasie prezentacji książki Kupiecki podkreślał, że siła Sojuszu Północnoatlantyckiego wynika od zawsze z solidarności jego członków i wspólnych wartości.

‒ Książka „Siła i solidarność. Strategia NATO 1949-1989" jest ważnym elementem dyskusji nad tym, czym jest dziś Sojusz Północnoatlantycki i jakie jest w nim miejsce Polski − mówił minister Tomasz Siemoniak w czasie dyskusji o książce zorganizowanej w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Jak dodał, publikacja uczy nas, że nie tylko teraz, ale także w okresie zimnej wojny, NATO borykało się z problemami i kryzysami.


Odpowiadając na to Robert Kupiecki, podsekretarz stanu w MON ds. polityki obronnej podkreślił, że mimo tych wewnętrznych różnic sojusz nadal trwa. Stwierdził też, że kryzys w NATO jest naturalnym sposobem dochodzenia do konsensusu, a elementem budującym tę instytucję jest jej ciągłość. ‒ Dzięki temu podstawowe zasady zawarte w najnowszej koncepcji strategicznej NATO z Lizbony nie różnią się wiele od tych z dokumentu założycielskiego sojuszu podpisanego w Waszyngtonie ‒ stwierdził zapowiadając jednocześnie napisanie kolejnej książki poświęconej koncepcjom strategicznym NATO po 1989 r.

Obecny na spotkaniu prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, zwrócił natomiast uwagę, że mimo dążenia do ciągłości, zmiany są wpisane w charakter sojuszu. ‒ Dzięki temu NATO jest najbardziej atrakcyjną instytucją bezpieczeństwa, jaka kiedykolwiek istniała.

Publikacja ministra Kupieckiego po raz pierwszy ukazała się cztery lata temu. Obecne, drugie wydanie, zostało przez autora uzupełnione informacjami z najnowszych natowskich dokumentów. ‒ Praca ministra Kupieckiego, historyka i dyplomaty, m.in. byłego ambasadora Polski w USA i zastępcy ambasadora przy NATO, jest unikatowa ‒ mówił minister Siemoniak. Tłumaczył, że jej autor jest nie tylko naukowcem badającym historię, ale też osobą, którą tę historię współtworzyła, uczestnicząc m.in. w procesie akcesji Polski do NATO.

AD

autor zdjęć: Artur Zakrzewski

dodaj komentarz

komentarze


Ogień z Leopardów na Łotwie
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
„Road Runner” w Libanie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Im ciemniej, tym lepiej
Plan na WAM
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Torpeda w celu
Nowe zasady dla kobiet w armii
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Standardy NATO w Siedlcach
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Polska, Litwa – wspólna sprawa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Dostawa Homarów-K
Kapral Bartnik mistrzem świata
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Mundurowi z benefitami
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Gdy ucichnie artyleria
Awanse w dniu narodowego święta
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Brytyjczycy na wschodniej straży
Is It Already War?
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Studenci ewakuowali szpital
Wojskowy bus do szczęścia
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Merops wdrażany natychmiast
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Sukces Polaka w biegu z marines
Dodatkowe zapory
Marynarze podjęli wyzwanie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Pięściarska uczta w Suwałkach
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
„Zamek” pozostał bezpieczny
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
„Horyzont” przeciw dywersji
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
My, jedna armia
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Kosmiczna wystawa
Dzień wart stu lat
Dywersja na kolei. Są dowody
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Militarne Schengen
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Ułani szturmowali okopy
Mity i manipulacje
Polski „Wiking” dla Danii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO