Polki daleko w zawodach w Oberhofie

Czwarty etap zawodów o Puchar Świata w biatlonie nie był udany dla Polek. Po zajęciu siódmego miejsca w sztafecie, nasze biatlonistki kończyły na dalekich pozycjach sprint i bieg pościgowy. Najlepiej w niemieckim Oberhofie spisała się Monika Hojnisz, którą sklasyfikowano na 19. miejscu w sprincie.

St. szer. Krystyna Pałka w biegu pościgowym poprawiła się o cztery pozycje.

Bardzo dobrze biegali i strzelali w Niemczech reprezentanci Rosji. Rosjanie wygrali bieg sztafetowy oraz zdominowali rywalizację w sprincie i biegu pościgowym. Oba biegi wygrał Dmitrij Małyszko przed Jewgienijem Garaniczewem. Ponadto Jewgienij Ustjugow był piąty w sprincie i szósty w biegu na dochodzenie, a Aleksiej Wołkow szósty w sprincie i ósmy w biegu na dochodzenie. Małyszko zaimponował zwłaszcza w ostatnim biegu. Był bezbłędny na strzelnicy i pewnie odniósł w nim trzecie zwycięstwo w Oberhofie. Rosjanie cieszyli się też z triumfu Olgi Zajcewej w biegu pościgowym.

Bieg sprinterski wygrała z kolei Miriam Goessner. Niemka już po raz drugi zwyciężyła w sezonie 2012/13. W sprincie najlepiej z Polek wypadła nasza najmłodsza zawodniczka Monika Hojnisz. Zajęła 19. miejsce, a w czołowej czterdziestce uplasowała się jeszcze tylko st. szer. Krystyna Pałka – była 31. W biegu na dochodzenie, podobnie jak w sprincie, punkty do klasyfikacji Pucharu Świata zdobyły tylko Hojnisz i Pałka. Obie biegały pięć rund karnych. Pałka zakończyła rywalizację na 27. miejscu, a Hojnisz tuż za nią. Siedmiokrotnie spudłowała st. szer. Magdalena Gwizdoń i finiszowała dopiero na 47. pozycji. Najlepiej z Polek w ostatnim dniu rywalizacji w Oberhofie strzelała st. szer. Paulina Bobak i z 55. lokaty po sprincie awansowała na 46. w biegu pościgowym.

Po biegach w Oberhofie w klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Norweżka Tora Berger i Francuz Martin Fourcade. Berger zgromadziła 485 pkt. i wyprzedza Niemki Miriam Goessner (377) i Andreę Henkel (356). Najwyżej z Polek sklasyfikowana jest st. szer. Krystyna Pałka. Wychowanka Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko z 249 pkt. zajmuje 14. miejsce. St. szer. Magdalena Gwizdoń jest 19 (206), Weronika Nowakowska-Ziemniak 29. (126), Agnieszka Cyl 40. (47), Monika Hojnisz 41. (44) i st. szer. Paulina Bobak 48. (35). W rywalizacji panów Fourcade wyprzedza Norwega Emila Hegle Svendsena i Rosjan: Ustjugowa, Małyszkę i Garaniczewa. Nasi biatloniści w tym sezonie nie zdobyli jeszcze nawet jednego punktu.