moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz spod bieguna północnego

Czy twój tata jest Świętym Mikołajem? Jak ci się współpracuje z elfami? Takie pytania st. szer. Kody Broderic słyszy codziennie od swoich kolegów, z którymi służy na misji w Afganistanie. Ich żarty zaczęły się, od kiedy powiedział, że mieszka… pod biegunem północnym.

Kody Broderic miał 10 lat, gdy w 2001 r. razem z rodzicami przeprowadził się na Alaskę. Zamieszkali w miasteczku Fairbanks. Pamięta to dokładnie, bo tego roku talibowie zaatakowali World Trade Center. – Kiedy o tym usłyszałem, obiecałem sobie, że wezmę udział w walce z terrorystami, zanim ta się zakończy – wspomina Broderic.

 Obietnicę spełnił. W armii USA służy w Korpusie Piechoty Morskiej jako celowniczy karabinu maszynowego. Teraz pełni służbę na misji w Afganistanie. Koledzy żartują, że zamienił śnieg z bieguna na piasek Afganistanu. Weapons Company, w której służy Broderic, to siły szybkiego reagowania i rozminowywania.

Rzeczywiście na początku żołnierzowi z Alaski trudno było przywyknąć do panującego tu klimatu. – Cieszę się, że nie jestem tu latem, tylko w porze zimowej – przyznaje st. szer. Broderic. Ale i tak musiało minąć trochę czasu, żeby mógł przyzwyczaić się do innych temperatur oraz pór wschodzenia i zachodzenia słońca. – Podczas zimy na biegunie północnym ciemno jest przez 18 godzin – opowiada. – Natomiast latem słońce właściwie nie zachodzi za horyzont.

– Zwykle ludzie mi nie wierzą, kiedy mówię skąd jestem – przyznaje st. szer. Broderic. – Myślą, że żartuję. Zdarzało się, że musiałem pokazywać prawo jazdy – dodaje. Kiedy w końcu dociera do nich, że to prawda, zaczynają żartować. – O tak, pytałem go już, jak mu się pracuje z elfami Świętego Mikołaja – mówi st. szer. Carl Adams, żołnierz z Weapons Company, w której służy z Brodericem.

 

Źródło: ISAF

 

EK

autor zdjęć: USDoD

dodaj komentarz

komentarze


Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
NATO zwiększy produkcję broni
Wielki sukces podchorążych z AMW
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
W drodze po oficerskie gwiazdki
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szerszeń z Sochaczewa
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Sportowa rewolucja na AWL-u
Pieta Michniowska
Vespa Battle Challenge
Wsparcie ma znaczenie
Wojna hybrydowa trwa
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Przełomowe porozumienie
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Paliwowy krwiobieg NATO
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Żywią i bronią
Zbrodnicza farsa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Połączeni na Bałtyku
USA znów uderzyły w Iran
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Śmierć w sercu Azji
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Polski Gnom
Morska bryza w dwóch odsłonach
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
MON i MSZ o szczycie NATO
Integracja F-35 rozpoczęta
Piksele prawdy w morzu fałszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski projekt, światowe znaczenie
PIRX-1 na orbicie
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Cyfrowa niedyskrecja
Prezydent RP o szczycie NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Marzenia częściowo spełnione
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Mundur i bokserskie rękawice
Gen wojownika
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Nowa koalicja dronowa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Saperzy w akcji pod wodą
Dronowy kierunek przyszłości
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Borsuki i roje dronów
Ostatni lot „Pałera”
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Ostatnia niedziela…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO