moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie lotniska będą bezpieczniejsze

Dziewięć amerykańskich radiolokacyjnych systemów lądowania trafi w 2014 roku do polskiej armii. Służą one do obserwacji przestrzeni powietrznej w pobliżu lotnisk oraz sprowadzania lądujących samolotów w każdych warunkach pogodowych. Tylko trzy wojskowe bazy lotnicze są obecnie wyposażone w takie systemy.


Radary precyzyjnego podejścia GCA-2000 firmy ITT to jedne z najnowocześniejszych konstrukcji w swojej klasie. St. sierż. Jarosław Cymbaliński z Mińska Mazowieckiego, który kilka lat temu był w zespole odpowiedzialnym za wdrażanie do polskich Sił Zbrojnych pierwszych zestawów, podkreśla, że dla personelu lotniczego wprowadzenie ich do służby było technologiczną rewolucją. – Amerykańskie radary zastąpiły wysłużone radzieckie konstrukcje RSP-6 i RSP-10, w których cała elektronika działa w oparciu o lampy. W GCA-2000 nie ma mowy, jak to bywało czasami w sowieckich zestawach, że operator nagle zamiast jednego celu widział dwa lub trzy, a po sekundzie wszystko wracało do normy – wspominał Jarosław Cymbaliński.

Na początku grudnia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak, szef Inspektoratu Uzbrojenia, podpisał z Victorem B. Martinem, szefem oddziału kontraktów międzynarodowych w Agencji Współpracy Obronnej (DSCA), umowę, na mocy której nasze siły zbrojne za około 100 mln dolarów otrzymają dziewięć zestawów GCA-2000 wraz z aparaturą testową, radiostacjami, pakietem części zamiennych oraz dokumentacją techniczną i szkoleniową.

Polska kupiła najnowsze, amerykańskie wyposażenie w ramach tzw. Foreign Military Sales. – Jest to amerykański program sprzedaży uzbrojenia i sprzętu wojskowego innym krajom. Jego mechanizm polega na tym, że dane państwo zwraca się do rządu amerykańskiego z prośbą o przedstawienie oferty sprzedaży. Kiedy Kongres wyda zgodę na eksport, przeprowadzany jest w USA przetarg, a jego wyniki, w formie umowy międzynarodowej, trafiają do zainteresowanego importem państwa – wyjaśnia ppłk Małgorzata Osolińska, rzeczniczka Inspektoratu Uzbrojenia SZ.

Polska również przeszła taką drogę. Ministerstwu Gospodarki, na wniosek wojskowych, udało się wpisać do wspomnianej umowy również zobowiązania offsetowe. W jej ramach Amerykanie przekażą Wojskowym Zakładom Elektronicznym S.A. w Zielonce technologię serwisowania systemów GCA-2000. Dzięki temu to Polacy – po upływie dwuletniej gwarancji – będą mogli sami usuwać ewentualne usterki.

Pierwsze kontenerowe systemy trafią do Polski w połowie 2014 r. Siły Powietrzne otrzymają pięć zestawów, które trafią do baz w Łasku, Świdwinie, Malborku i Dęblinie. W Wojskach Lądowych GCA-2000 otrzymają je lotnicy z Inowrocławia, a marynarze będą z nowych radarów korzystać na lotniskach w Gdyni-Babich Dołach, Siemirowicach i Darłowie.

Polska armia ma obecnie pięć takich zestawów. Trzy stacjonarne na lotniskach w Powidzu, Poznaniu i Mińsku Mazowieckim oraz dwa zestawy przenośne.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Damian Figaj

dodaj komentarz

komentarze

~cern
1356197640
.......ooo dzięki za info, jednak widać że nie nie igła w stogu.... i odliczył się kontenerek.
72-ED-6B-51
~conan148
1355739060
Gratulacje, to są dobrze wydatkowane "cudze" pieniądze w ramach Foreign Military Sales i szacunek za to.
DE-9C-AF-1D
~GJ
1355597640
My podobno mamy świetnych inżynierów-elektroników w Bumarze są tak dobrzy że chcą zrobić Tarczę Polski a tu radaru nie potrafią sklecić no brawo brawo.Mam tylko nadzieję że ktoś w Mon-ie pomyśli i nie da się wkręcić w bzdurne zapewnienia Bumaru bo tarczy i za 50 lat nie będzie a kupią oryginalne systemy.A co do offsetu to wielka mi łaska ,że będziemy mogli sami naprawiać po tylko 2 letniej gwarancji. Zobaczymy czy dostaniemy wszystkie schematy i kody bo myślę że znowu coś ktoś przeoczy i zostaniemy z ręką w nocniku jak przy F-16.A co jankesi kupią od nas w ramach offsetu i za ile jak zwykle Wielkie Nic...
01-22-D8-00
~Artur Goławski
1355581200
Co to lamerski komentarz? Mamy czas by zdecydować. Na pewno trafi na lotnisko Sił Powietrznych. Sprzęt jest skonterneryzowany, więc będzie można go ulokować na przykład w Radomiu lub Miroslawcu.
FB-8D-A3-66
~kris_dl
1355564220
Zestawy dla Swidwina i Malborka. Przecież wkrótce samoloty SU 22 i MIG 29 będą musiały trefic na złom. W planach rozwoju Naszego Wojska brakuje programu wprowadzenia kolejnych samolotów wielozadaniaiowych, chyba że archaiczne sowieckie maszyny będą latac do połowy 21 wieku. Nie wyobrażam sobie tego.
AA-B3-32-F9

Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Święto wojskowego sportu
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mundury w linii... produkcyjnej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Psiakrew, harmata!
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Weterani i bokser „Master”
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Cena wolności
Hiszpański palimpsest
Kurs z dzwonem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO