moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przystosowali Kobbeny do ciepłych akwenów

Norweskie okręty podwodne były budowane z myślą o warunkach zimnego, północnego Atlantyku. Pływanie po cieplejszych wodach powodowało przegrzewanie się baterii akumulatorów i groziło awarią. Polscy marynarze opracowali rozwiązanie techniczne, dzięki któremu „polskie” Kobbeny pływają nawet po Morzu Śródziemnym.


Z roku na rok rośnie liczba zgłaszanych przez żołnierzy i pracowników wojska modyfikacji technicznych i organizacyjnych. Tylko w ubiegłym roku dzięki takim pomysłom Wojsko Polskie zaoszczędziło prawie 8 mln zł. Projekty racjonalizatorskie dotyczą zmian w sposobie wykorzystania sprzętu, jego przebudowy oraz naprawy usterek i uszkodzeń.

Jak się okazuje, działalność ta wcale nie jest wyłącznie domeną naukowców ze specjalistycznych wojskowych instytutów badawczych. Wartościowe pomysły powstają w całej Polsce, w jednostkach wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych – opracowują je żołnierze i pracownicy wojska, na co dzień używający sprzętu i stykający się z problemami w jego eksploatacji.

Problem z przegrzewającymi się bateriami akumulatorów okrętów podwodnych Kobben zauważono zaraz po ich wejściu do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Według norm producenta, temperatura elektrolitu eksploatowanych ogniw nie powinna być wyższa niż 45 stopni Celsjusza. Póki okręty pływały w zimnych wodach, nie było problemu. Południowy Bałtyk jest jednak dużo cieplejszy niż Ocean Atlantycki, na którym działa flota norweska. Dlatego długotrwałe użytkowanie okrętów w takich warunkach może skończyć się awarią baterii lub doprowadzić nawet do pożaru na pokładzie.

Problem nabrał szczególnego znaczenia w 2005 roku, gdy ORP „Bielik” przygotowywał się do natowskiej operacji Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. Jak wspomina kmdr ppor. rez. Andrzej Zuba, dwa lata wcześniej w tamtym rejonie operował duński okręt podwodny i miał ogromne problemy z utrzymaniem właściwej temperatury. Pomimo stosowania systemu chłodzenia, okręt musiał przerwać misję i został na pokładzie jednostki transportowej przyprowadzony do Danii.

Chłodnica i pompa cyrkulacyjna wody destylowanej. Fot. arch. kmdr ppor rez. Andrzej Zuba

Kmdr ppor. Zuba, w tym czasie specjalista Szefostwa Budowy i Eksploatacji Okrętów Logistyki Marynarki Wojennej, razem z kmdr por. rez. Teodorem Makowskim, ówczesnym starszym specjalistą w Szefostwie, uznali, że lepszym rozwiązaniem niż schładzanie całego okrętu, jest skupienie się na bateriach. Zaproponowali wykonanie pośredniego systemu chłodzenia elektrolitu baterii akumulatorów, poprzez wprowadzenie płynnego czynnika chłodzącego do mostków biegunowych baterii. – Woda destylowana wtłaczana jest przy pomocy pompy cyrkulacyjnej, a następnie po zebraniu nadmiaru ciepła jest w obiegu zamkniętym chłodzona w chłodnicy wodą zaburtową. W dopracowaniu szczegółów instalacji bardzo pomogła nam załoga okrętu – podkreśla Andrzej Zuba.

Gdyby na okręcie nie został zainstalowany ten system, okręt musiałby wracać do bazy w Polsce już po trzech miesiącach od rozpoczęcia operacji. Jednak ORP „Bielik” w tej pierwszej misji uczestniczył od stycznia do kwietnia 2005, a kolejne dwa pobyty były jeszcze dłuższe – sześciomiesięczne. Pół roku spędził też w tym rejonie ORP „Kondor”.

Rozwiązanie zastosowano na pozostałych dwóch okrętach podwodnych typu Kobben eksploatowanych w Polsce: ORP „Sęp” i ORP „Sokół”. W praktyce pozwala ono znacznie przedłużyć żywotność baterii akumulatorów i uniknąć wielomilionowych kosztów związanych z wymianą uszkodzonych w wyniku przegrzania elementów. – System jest uruchamiany nawet na Bałtyku z uwagi na panujące latem w tym rejonie wysokie temperatury. Warto to robić, choć eksploatacja jego wymaga wiele pracy załogi – dodaje Andrzej Zuba, którego kontakt z tymi okrętami trwa nadal, gdyż razem z Teodorem Makowskim uczestniczą w ich remontach jako pracownicy Stoczni Marynarki Wojennej.

gp

autor zdjęć: Marian Kluczyński, kmdr ppor rez. Andrzej Zuba

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1354876500
Do MN.Nigdy nie było moją intencją obrażać kogokolwiek i jeżeli poczułeś się obrażony to przepraszam ale z tak krótkiego ( poprzedniego ) Twojego komentarza wyciągnąłem takie a nie inne wnioski.Nie jestem związany z żadną opcją polityczną i myślę że komentarze moje są w miarę chłodną kalkulacją poparta z reguły wyliczeniami i zdrowym rozsądkiem podam ostatnie przykłady: RAK w miarę szybko opracowany,dość nowoczesny,dwa podwozia,niewielka konkurencja ( chyba tylko Finowie) teraz już szybko wprowadzać w odpowiedniej ilości na wyposażenie i za niewygórowaną cenę wtedy jest szansa na export ( ale kupujący muszą zobaczyć Raka w naszym wojsku w dużej ilości wtedy nabiorą zaufania ) dlatego trzeba działać szybko i tu moja pochwała czego nie mogę powiedzieć o Krabie jak już wcześniej napisałem.A tu kolejna" łyżka dziegciu" 7 mld zł na opracowanie nowych prototypów czołgu i BWP-a a jak to z prototypami bywa np. Anders czy BWP2000 kasa się rozejdzie,konstrukcje się rozlecą a odpowiedzialnych brak a za te 7 mld zł można kupić np.około 350 Leopardów 2 A7 dogadać sie z KMW i składać je w Bumarze.Wojsko dostało by najlepszy czołg na świecie w dużej ilości a fachowcy z Bumaru podejrzeli by najnowsze rozwiązania ( skopiować,poprawić,dopasować jak Chińczycy ) i produkować wtedy własny czołg za mniejszą kasę wystarczy trochę sprytu,mocnych negocjacji jak np. Czesi ws.Gripenów i jeszcze jedno dbać o dobro państwa i ich obywateli bo za to dostają niemałą wypłatę a nie branie czegokolwiek pod stołem pozdrawiam..
60-78-08-E3
~MN
1354810320
Nie oceniam posunięć rządu i Mon, bo jestem obywatelem nie związanym z wojskiem a jedynie kibicuje umacnianiu naszej militarnej pozycji z czysto geopolitycznych względów. Również cenię sobie Twoją cywilną odwagę, pochwalam korzystanie z wolności słowa i pochwalam słuszną w Twoim wykonaniu krytykę. Zdecydowanie jednak nie uważam, że ktoś kto ma inne zdanie niż ja używa języka nienawiści. Nie rozumiem dlaczego próbujesz obrazić mnie określając mnie klakierem i na jakiej podstawie wysnułeś wnioski, że nie mam własnego zdania. Napisałem co napisałem bo czytałem kilka czy kilkanaście twoich komentarzy i nie natknąłem się na pochwałę. Z mojego punktu widzenia (laickiego) dobrze, że mamy te 1,9 (lub około) PKB na modernizację i cieszę się , że starają się w tak zrujnowanym kraju inwestować również w nasze inicjatywy technologicznorozwojowoprzemysłowe. Dziwi mnie tylko i wyłącznie narzekanie i tylko krytyka płynąca spod Twojego palca. Taka osoba według mnie pomimo niewątpliwej orientacji w temacie staje się mało wiarygodna. Może zdradzać, że kieruje się emocjami lub ideami politycznymi. Moim zdaniem mało jest prawdopodobne żeby blisko 100% inicjatyw i decyzji było błędnych. Tak więc podejrzewając ciebie o apolityczność (choć przyznam nie wiem dlaczego tak założyłem) pomyślałem o problemach emocjonalnych wyrażającym się poprzez krytyczne nastawianie do całego otaczającego Ciebie świata. Nie była to opinia. Chciałem wyrazić moje zdziwienie i dlatego użyłem słowa "chyba". Pozdrawiam serdecznie.
78-69-BD-D8
~GJ
1354797480
Dlaczego tak sądzisz MN.Czy Ty uważasz że posunięcia rządu i mon-u są prawidłowe,zgodne z duchem nowoczesnej armii dużego państwa w środku europy XXI wieku,że wydawane wcale nie małe pieniądze na miniaturową armię są zasadne a zakupy i przetargi prowadzone są bez cienia wątpliwości bo ja uważam że NIE i mam ( nie tylko ja ) cywilną odwagę o tym pisać bo w tych instytucjach wydawane są moje,Twoje i innych ciężko zarobione pieniądze i mam prawo pytać i komentować niekiedy pochwalać ale niestety najczęściej ganić.W/g Ciebie jeżeli ktoś wypowiada się krytycznie o czymś i ma inny pogląd na daną sprawę to znaczy że używa języka nienawiści albo ma problemy psychologiczne,to Ci powiem że właśnie jesteś typowym przykładem osoby tzw.klakier który nie ma własnego zdania i powtarza coś lub za kimś nie do końca wiedząc o co chodzi albo jesteś na tzw.garnuszku i musisz tańczyć jak Ci zagrają pozdrawiam...
A3-6C-F1-0B
~MN
1354748760
GJ w życiu nie czytałem większego malkontenta. ty chyba masz problem natury psychologicznej....
78-69-BD-D8
~GJ
1354710660
Wielkie odkrycie -jak coś się przegrzewa to trzeba założyć chłodnicę a jeżeli w Polsce są tacy dobrzy inżynierowie i fachowcy to dlaczego nie mamy jeszcze nowych,przez nas wyprodukowanych OP.Jeszcze jedno małe pytanie po co inwestować w Kobbeny jak za niedługo idą na złom chyba że zmieniła się już POlityka i nowych OP zamawiać nie będą a te popływają jeszcze tak długo aż zatoną
CF-FA-08-A3

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Rakiety dla Jastrzębi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cena wolności
Prawda o zbrodni katyńskiej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojsko inwestuje w Limanowej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Psiakrew, harmata!
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Hiszpański palimpsest
Weterani i bokser „Master”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kurs z dzwonem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Animus Fortis, czyli mężny duch
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO