moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Biało-czerwone drony

Francja, Izrael i Turcja są zainteresowane polskim programem budowy samolotów bezzałogowych. Przewiduje on, że około sto takich maszyn będzie kosztować prawie 3 miliardy złotych. Polskiej armii najbardziej zależy na pozyskaniu najnowszych technologii dotyczących budowy bezzałogowców.

Francuski bezzałogowiec Neuron zaprezentowany na targach w Paryżu w 2011 r.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby samoloty bezzałogowe, które planuje kupić, zostały skonstruowane w oparciu o polski program naukowo-badawczy, a wyprodukowały je rodzime firmy zbrojeniowe. Wieloletni program MON zakłada zakup prawie stu bezzałogowych maszyn.
Zagraniczne firmy mają w nim brać udział, ale jako kooperanci. Najwięcej bezzałogowców oferuje amerykański przemysł, ale Amerykanie niechętnie dzielą się z innymi państwami technologią ich budowy.

Na razie polską propozycją współpracy najbardziej zainteresowane są dwa kraje – Francja i Izrael. Francuzi proponują, by Polska dołączyła do państw, które już biorą udział w międzynarodowych programach UE zbudowania bezzałogowców. Chodzi tutaj głównie o dwa projekty – uderzeniowego samolotu Neuron (realizowanego we współpracy z Włochami, Szwecją, Hiszpanią, Szwajcarią i Grecją). Z kolei drugi projekt dotyczy bezzałogowców rozpoznawczych. O współpracy pomiędzy polskim i francuskim przemysłem obronnym w tej sprawie rozmawiano m.in. podczas niedawnej wizyty prezydenta Francji w Polsce.

Z kolei Izraelczycy najbardziej są zainteresowani wspólnym programem badawczo-rozwojowym bezzałogowych samolotów rozpoznawczych dla Marynarki Wojennej – dowiedział się nieoficjalnie portal polska-zbrojna.pl. Ponieważ polska Marynarka również planuje pozyskać tego typu maszyny, wspólny projekt pozwoliłby znacznie przyspieszyć badania i ograniczyć ich koszty.

Współpraca dotycząca bezzałogowców była jednym z głównych tematów spotkania Polsko-Izraelskiej Komisji ds. Współpracy Przemysłów Obronnych. Rozmowy odbyły się w ubiegłym tygodniu. Strona polska już wcześniej przedstawiła m.in. Izraelowi swoje oczekiwania w zakresie bezzałogowców. – Chcemy mieć dostęp do technologii, dokumentacji i know-how. Będzie to prostsze, jeśli będziemy brali udział we wspólnych projektach i pracach badawczo-rozwojowych – mówił  gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej, który przewodniczył polskiej delegacji.

Trzecim krajem, który jest zainteresowany udziałem w programie budowy bezzałogowców, jest Turcja. Jednak dotąd Turcy nie przedstawili konkretnych propozycji.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1354619400
Przyjęcie propozycji Francji było by najlepszym rozwiązaniem.Zacieśnianie stosunków militarnych z wymienionymi państwami,dostęp do technologi i szeroka współpraca (nie tylko jeśli chodzi o BSL ) ale wszelaki sprzęt wojskowy dawała by Polskiemu Wojsku możliwość w szybkim czasie dokonania wymiany uzbrojenia a pozostałym państwom sygnał że bliżej nam do europy niż do USA i tego powinniśmy się trzymać.Jeżeli chodzi zaś o propozycję izraelską to najpierw powinna być rozliczona sprawa niedostarczenia zamówionych juz samolocików ( zwrot 30 mln zł zaliczki + kary finansowe ) a potem można dopiero zaczynać rozmowy o czyś nowym.Należy jednak pamiętać że to bardzo chytry oferent i dziwi mnie że tak łatwo chcą się podzielić swoją technologią (nie tylko z nami ale i np.z Ruskimi ) i to jest podejrzane.
53-85-1C-25
~And65
1354565280
Czy to czasami nie z Izraela pochodziły te bsl których się nie doczekaliśmy ? Znowu chcą nam wcisnąć jakiś złom którego nawet nie możemy być pewni. Dla Gruzji też sprzedali bsl a potem Rosja dostała dokładne dane o tym typie.
C9-95-4F-A3
~goltar
1354560780
Przystąpienie do programu Neurona na rozsądnych warunkach, gwarantujących możliwość produkcji/współprodukcji w Polsce to chyba najlepszy pomysł na dziś w tej klasie BSL. Tworzenie samemu takiego BSL to wyzwanie raczej przekraczające nasze możliwości. Jeśli takich państw jak Francja, Włochy czy Hiszpania nie stać na samodzielne projektowanie BSL takiej klasy, to Polska także powinna raczej szukać współpracy.
66-82-EA-C0

Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Animus Fortis, czyli mężny duch
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cena wolności
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Hiszpański palimpsest
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
V Korpus z nowym dowódcą
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojsko inwestuje w Limanowej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Weterani i bokser „Master”
Odstraszanie i obrona
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zapomniana Legia Cudzoziemska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO