moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Osiem Krabów dla artylerzystów

Do polskiej armii trafił właśnie zestaw armatohaubic Krab. Przez najbliższe półtora roku działa będą testowane na toruńskim poligonie. To najpotężniejsze w tej chwili uzbrojenie polskiej artylerii. W przyszłości Kraby mają trafić na wyposażenie 11 pułku artylerii z Węgorzewa.

Cztery lata po podpisaniu kontraktu, polskie wojsko odebrało od Huty Stalowa Wola zestaw ogniowy armatohaubic Krab. Służy on do wsparcia ogniowego, szczególnie niszczenia strategicznych celów. Poza ośmioma 155-milimetrowymi działami, w skład zestawu wchodzą trzy wozy dowodzenia oraz wóz amunicyjny i pojazd remontu elektroniki i uzbrojenia. Za całość wojsko zapłaciło Hucie ponad 200 mln zł. Nowe armatohaubice to w tej chwili najpotężniejsze uzbrojenie polskiej artylerii. Czeka je teraz kilkanaście miesięcy testów na poligonie pod Toruniem.

– Kraby muszą przejść badania eksploatacyjno-wojskowe. Założyłem, że potrwają one szesnaście miesięcy. Przez ten czas będziemy badać każdy element Krabów i zapewniam, nikt nie będzie ich przez ten czas oszczędzał – zapowiada gen. bryg Jarosław Wierzcholski, szef wojsk rakietowych i artylerii.

Za testy odpowiedzialny będzie dowódca zestawu ogniowego ppłk Dariusz Rewak. Oficer zapowiada, że działa będą sprawdzane w dzień i w nocy, przy każdej pogodzie. To niezbędne, aby wykryć ewentualne wady i niedociągnięcia, ale również po to, aby opracować wojskową dokumentację potrzebną do codziennej eksploatacji tego sprzętu.

– Musimy między innymi określić normy zużycia paliwa w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Sprawdzimy system kierowania ogniem, obciążając go maksymalnie, by w ten sposób ocenić jego przepustowość. Co ważne, trzeba to zrobić nie tylko w słoneczny dzień, ale szczególnie w deszczu i na mrozie, które niesprzyjają pracy urządzeń elektronicznych – opowiada płk Rewak. Dodaje, że kiedy wojsko kupi amunicję do Krabów, rozpocznie się kolejny etap badań – próby ogniowe.

Po szesnastu miesiącach badań Kraby otrzymają certyfikat, w którym szefostwo wojsk rakietowych i artylerii wojsk lądowych określi, czy i co należy w nich poprawić. Dokument będzie również podstawą do przyjęcia dział do służby w wojsku polskim. Formalnie bowiem, armia ma je teraz jedynie w „czasowym użytkowaniu”.

W uroczystości przekazania Krabów na poligonie pod Toruniem wziął udział  Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Szef MON składając artylerzystom życzenia z okazji przypadającego 4 grudnia ich święta, podkreślał, że w najbliższej dekadzie polską artylerię czeka technologiczna rewolucja, a Kraby są jedynie jej pierwszym etapem.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1354647960
Nie można skomentować artykułu o Kormoranie 2 coś blokuje dlatego pozwolę sobie tu napisać parę słów.Znowu opowiada się banialuki "MON rozpoczęło JUŻ prace badawczo-rozwojowe nad projektem Kormoran 2, który zakłada skonstruowanie nowego polskiego niszczyciela min. – Prace powinny potrwać jeszcze dwa lata – mówił gen. W.Skrzypczak"przypomnę że tzw.Kormoran rozpoczęty był już z początkiem lat 90-tych i po kilku latach zarzucony.Kormoran 2 objawił się w 2007r. i końca nie widać. "Resortowi zależy, by projekt okrętu przygotowały polskie instytucje badawczo-naukowe, a fregatę zbudowała rodzima stocznia"Polacy niczego jeszcze sami nie zbudowali i opowieści tego typu można wsadzić między bajki,a Niszczyciel Min to "Kuter" a nie "Fregata" i na poziomie ministerialnym gdzie decyduje się wydatkowanie dużych pieniędzy z naszych podatków powinno się to potrafić rozróżnić. "Wiceminister przyznał, że budowa trzech takich okrętów będzie bardzo kosztowna. Dlatego MON szuka sposobów, by obniżyć wydatki"Jeżeli będą budowane w Polsce to koszty będą ogromne a okrętów nigdy nie będzie jak to jest z Gawronem.Myślę że najlepiej kupić PONTONY będzie szybko,tanio i gumowo.
8B-D3-91-DC
~GJ
1354385700
Ktoś powie że znowu się czepiam ale jak ma podatnik spać spokojnie jak przez 20 lat wydaje się grube miliony na koncepcje,badania,analizy i Bóg wie co jeszcze i w końcu "Eureka" wojsko dostaje nowoczesny,najlepszy wręcz rewelacyjny (20 letni ) nie sprawdzony i nie przetestowany na poligonie sprzęt w oszałamiającej ilości 8szt.ale najlepsze przed nami; teraz przez półtora roku Kraby dostaną tak po D....e że wiele z nich nie zostanie i na końcu info które zwala z nóg "płk Rewak. Dodaje, że kiedy wojsko kupi amunicję do Krabów, rozpocznie się kolejny etap badań – próby ogniowe" to znaczy że nie mają do Kraba "Kapiszonów" to co będą robić prze 16 miesięcy? Potem dalsze badania przez kolejne 2 lata i co dalej? Będzie już zapewne 2018r i okaże się że ten cały szumny program Regina to psu na budę i do niczego się nie nadaje bo przestarzały i jak już wiele innych koncepcji upadnie, miliardy się rozejdą a odpowiedzialnych brak.Wtedy z pewnością niewiele już będzie sprawnych Gozdzików i Danek i co potem? Wielce oświeceni POlitycy wymyślą nowy program i tak w koło Macieju albo sprowadzą amerykański złom za grube miliardy dolców co po paru latach się rozleci.Taka jest Polska rzeczywistość
1F-FC-43-2E
~Maulus
1354360800
Czyżby niewielki promień nadziei na modernizację szeroko pojętych możliwości ofensywnych naszej armii ?
C6-39-CB-4C

Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część druga
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Rakiety dla Jastrzębi
Psiakrew, harmata!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ramię w ramię z aliantami
Jeśli nie Jastrząb, to…
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mundury w linii... produkcyjnej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Kurs z dzwonem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, epilog
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zbrodnia made in ZSRS
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto wojskowego sportu
Cena wolności
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO