moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podwojony gruziński kontyngent w Afganistanie

Gruzja zwiększyła z 800 do 1571 liczbę swych żołnierzy służących pod Hindukuszem. Ich kontyngent wojskowy jest teraz największy spośród państw uczestniczących w misji ISAF, które nie należą do NATO. Gruzini zapewniają, że pozostaną w Afganistanie do zakończenia operacji w 2014 roku.


Gruziński kontyngent stacjonuje w południowoafgańskiej prowincji Helmand. Rozmieszczone są tam dwa bataliony lekkiej piechoty: jeden z I Brygady Piechoty, a drugi z III Brygady Piechoty. Gruzja teraz ma największy kontyngent wojskowy spośród państw, które nie należą do NATO. Przedtem rekord pod tym względem należał do Australii, która do Afganistanu wysłała 1550 żołnierzy.
 
– Nasz udział w tej misji dowodzi, że Gruzja wnosi ważny wkład w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział nowy minister obrony Irakli Alasania, który w tym tygodniu odwiedził żołnierzy służących w Afganistanie. W bazie Eredvi odznaczył kilku żołnierzy biorących udział w operacji przeciw talibom. Rozmawiał także z dowódcami ISAF, z prezydentem i ministrem obrony Afganistanu.

Gruzja włączyła się do afgańskiej misji NATO w 2004 r., wysyłając wzmocniony pluton piechoty, który służył pod dowództwem niemieckim. W listopadzie 2007 r. gruzińscy medycy weszli w skład litewskiego prowincjonalnego zespołu odbudowy w mieście Ghowr w prowincji Chaghcharan. Dwa lata później gruzińska kompania rozmieszczona została w Kabulu, w ramach kontyngentu francuskiego. Od stycznia tego roku jej zadania przejął wzmocniony pluton piechoty. 

W kwietniu zaś 2010 r. Gruzja wysłała 750-osobowy 31 BLP z III BP do prowincji Helmand. Od tej pory kolejne zmiany gruzińskiego kontyngentu wykonują różne zadania bojowe na południu Afganistanu. Na misji zginęło18 żołnierzy gruzińskich. Ostatni, kapral Mindia Abaszidze z 32 Batalionu Lekkiej Piechoty, stracił życie w październiku 2012 r. w Helmand. Podoficer był siódmym Gruzinem, który zginął w tym roku w Afganistanie.

Politycy gruzińscy zapewniają, że pozostawią żołnierzy w Afganistanie do końca misji ISAF. Gruzini są też gotowi wspomagać afgańską armię i policję po 2014 r. W kwietniu 2011 r. wysłano do Kandaharu 11 instruktorów, którzy przez rok szkolili afgańskich artylerzystów.

Źródła: Australian DoD, azernews.az, Civil.ge, Georgia Online, MoD Georgia

Na temat zwiększenia gruzińskiego kontyngentu czytaj także komentarz naszego dziennikarza.

WR

autor zdjęć: MoD Georgia

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Lubawa wyposaży saperów
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Z prądem i pod prąd
„Albatros” dozbrojony
Gorący lipiec PKW Łotwa
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Azjatycka szansa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
W Sejmie o rosyjskim pocisku
W hołdzie powstańcom warszawskim
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Abordaż z polskim wsparciem
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Trudne początki polskich bombowców
Szachownica na Wisłostradzie
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
PKW Irak zostaje w Jordanii
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Młodzi medycy na poligonie
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Legion Medyczny na poligonie
Morska parada 15 sierpnia
Powietrzna defilada
Wsparcie ma znaczenie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
PGZ o koalicji antybalistycznej
Walka, entuzjazm i nadzieja
Jak obronić się przed dronami?
Coraz więcej Alpha Scramble
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Paliwowy krwiobieg NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odnaleziono „Roja”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO