moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

XII zmiana kontyngentu jest już na służbie

W Afganistanie będzie służyć o 700 polskich żołnierzy mniej niż dotychczas. Zmienia się też charakter naszej misji. Jednym z priorytetów misjonarzy będzie szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa i wspieranie budowy lokalnych struktur administracji. W uroczystym przekazaniu dowodzenia XII zmianie uczestniczył minister obrony Tomasz Siemoniak.


– Wasze działania oceniamy na szóstkę. Wysoko postawiliście poprzeczkę następcom – mówił szef MON do kończących misję żołnierzy XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Tym, którzy właśnie obejmują służbę w Afganistanie, minister Siemoniak życzył sukcesów i żołnierskiego szczęścia.

Większość żołnierzy XII zmiany jest już na miejscu. Przyjechali z różnych jednostek, przede wszystkim z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, która stanowi główną siłę PKW. Dla „błękitnej brygady” służba w Afganistanie nie będzie nowością. Służyli już pod Hindukuszem w 2008 i 2009 r. W Afganistanie są także wojskowi z innych jednostek, m.in. 12 Dywizji Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 9 i 18 pułków rozpoznawczych, 1 i 2 pułków saperów, 10 Brygady Logistycznej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Żandarmerii Wojskowej i innych. Przez najbliższe pół roku służyć będą pod komendą gen. bryg. Andrzeja Tuza i jego zastępcy płk. Tomasza Piotrowskiego.

Na posterunku zastąpią wojskowych z XI zmiany, którzy w pełnym składzie (podczas XI zmiany nie zginął żaden polski żołnierz) wracają już do domu. Przekazanie dowodzenia odbyło się w bazie Ghazni. Dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Bogdan Tworkowski przekazał obowiązki gen. Tuzowi. W uroczystości poza ministrem Tomaszem Siemoniakiem wzięli udział m.in. wiceminister Beata Oczkowicz, dowódca operacyjny sił zbrojnych gen. broni Edward Gruszka, szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch, dowódca Dowództwa Regionalnego – Wschód gen. dyw. William Mayville i przedstawiciele władz afgańskich.

Żołnierze do misji przygotowywali się od 12 miesięcy. Trenowali w kraju i za granicą. Zgrupowanie bojowe w Afganistanie utworzono z żołnierzy 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej.

Głównym zadaniem żołnierzy XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego będzie wsparcie szkoleniowe afgańskiego wojska i policji. Poprzednie zmiany PKW w większym stopniu koncentrowały się na działaniach bojowych. Teraz nasze wojsko ma zadbać, by afgańskie siły bezpieczeństwa były lepiej wyszkolone, tak żeby stopniowo przejmowały odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju. – Nasze priorytety to także wspieranie procesu budowy struktur władz afgańskich, instytucji państwowych, a zwłaszcza afgańskich sił bezpieczeństwa, ale też pomoc afgańskiej ludności w przetrwaniu zimy – mówi kpt. Janusz Błaszczak, rzecznik prasowy XII zmiany PKW.

Od kwietnia Polacy odpowiadają za północną część prowincji Ghazni. Stacjonują w bazach Ghazni, Vulcan i Waghez oraz w Bagram. XII tura kontyngentu wojskowego w Afganistanie jest mniejsza od poprzedniej o około 700 osób i liczy prawie 1800 żołnierzy i pracowników wojska.

Żołnierze XII zmiany mają na swoim koncie już jedną udaną operację. Kilka dni temu odkryli i zlikwidowali skład broni, amunicji, granatów, zapalników i części do produkcji min pułapek.

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Cywile zaskoczyli żołnierzy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Marynarze podjęli wyzwanie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
Elementy Wisły testowane w USA
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Pilica w linii
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Udany start Peruna
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Mundurowi z benefitami
Dzień wart stu lat
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Krajowa produkcja amunicji
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Kapral Bartnik mistrzem świata
Drony w szkołach
Razem na ratunek
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Sukces Polaka w biegu z marines
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Komplet medali wojskowych na ringu
Wojsko na Horyzoncie
Warto być wGotowości
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Nieoceniona siła edukacji
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
„Horyzont” przeciw dywersji
Niebo pod osłoną
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Plan na WAM
Dostawa Homarów-K
Brytyjczycy na wschodniej straży
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Polski „Wiking” dla Danii
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Militarne Schengen
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Gdy ucichnie artyleria
The Darker, the Better
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Wojskowy bus do szczęścia
W gotowości, czyli cywile na poligony
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Ogień z Leopardów na Łotwie
„Zamek” pozostał bezpieczny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO